20 Nisan 2019 Cumartesi

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN OMÜ'DE AÇIKLADI: SAMSUN'A İKİNCİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ YAPILACAK

Sağlık Bakanı Demircan OMÜ'de açıkladı: Samsun'a ikinci devlet üniversitesi yapılacak

Samsun'a gelen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Danışma Kurulu toplantısında Samsun'a ikinci devlet üniversitesinin yapılacağını açıkladı.

30 Mart 2018 Cuma 18:25 SİYASET

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Samsun Valisi Osman Kaymak ve OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç'in de hazır bulunduğu toplantıda Bakan Demircan, Samsun'a ikinci devlet üniversitesini yapılacağını söyledi.


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin Danışma Kurulu toplantısına katılan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, üniversitelerin sadece bilgiyi aktaran yerler olarak görülmemesi, çalışmalarını bulundukları çevre ile bütünleşerek yapması gerektiğini açıkladı. 

OMÜ Danışma Kurulu toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, AK Parti iktidarı olarak Türkiye'deki bütün şehirlere üniversite kazandırdıklarına işaret etti. Üniversite-sanayi iş birliğini önemsediklerini, iş birliğinden çıkan sonuçların ülkeye fayda sağlayacağını vurgulayan Bakan Ahmet Demircan, üniversite sayısını daha da artıracaklarını belirtti.

SAMSUN İKİNCİ DEVLET ÜNİVERSİTESİNE KAVUŞACAK

Açıklamasında Samsun'un da ikinci devlet üniversitesine kavuşacağını dile getiren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Cumhurbaşkanımız bu müjdeyi geçtiğimiz hafta paylaşmıştı. Samsun'umuza hayırlı olsun. Üniversiteler sadece bilgiyi aktaran yerler olarak görülmemeli. Çalışmalarını bulundukları çevre ile bütünleşerek yapmalıdırlar." dedi.

Daha sonra basına kapalı devam eden toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak ile kurum müdürleri, iş adamları, rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.

REKTÖR İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE KARŞIYIM DEMİŞTİ

Öte yandan OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, Samsun'da ikinci devlet üniversitesinin kurulmasına karşı olduğunu açıklamış, ikinci üniversite için uygun yer olarak görülen KHK ile kapatılan Canik Başarı Üniversitesi kampüsünü önce Dil Köyü yapacaklarını ardından ise atıl kalan kampüsün Meslek Yüksek Okulu olacağını dile getirmişti. 

OMÜ Rektörü Sait Bilgiç, 9 Nisan 2017 tarihinde verdiği bir demecinde ise Samsun'a ikinci devlet üniversitesi kurulmasına karşı olduğunu söyleyerek, ikinci üniversitenin devlet tarafından değil vakıf tarafından kurulmasının daha doğru olacağını belirterek, "Ben rektör olarak gerkçekçi davranmak zorundayım, meseleye popülist bakamam" demişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı: Bizi eleştirenler gizli hayranımız

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı: Bizi eleştirenler gizli hayranımız