19 Ağustos 2019 Pazartesi

SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN: PRATİSYEN HEKİMLERE ZORUNLU HİZMET KALDIRILACAK

Sağlık Bakanı Demircan: Pratisyen hekimlere zorunlu hizmet kaldırılacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, pratisyen hekimlerle ilgili yaptığı açıklamada "2023'de pratisyen hekim arkadaşlardan zorunlu hizmeti kaldıracağız" dedi.

04 Haziran 2018 Pazartesi 12:53 SİYASET

Samsun'da 24 Haziran seçim çalışmalarını sürdüren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen Yerel Medya Buluşmaları toplantısında pratisyen hekimlere zorunlu hizmetin kaldırılacağını açıkladı.


Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Samsun'da bir otelde iftar öncesi Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen Yerel Medya Buluşmaları programına katıldı.

Samsun'da Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce düzenlenen Yerel Medya Buluşmaları toplantısında Türkiye'nin vesayetçi ve darbeci bir sistemin etkisi olmaması durumunda kalkınmışlık düzeyinin üstüne çıkacağını vurgulayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "2002'den 2018'e kadar yıl içerisinde vesayetçi bir sistem, müdahil bir sistem, darbe etkisindeki bir sistem olmasaydı, onun yerine daha demokratik bir sistem olsaydı, Türkiye bugünkü bulunduğu kalkınmışlık düzeyinin üstüne çıkardı. Türkiye'nin bu sistem meselesi aynı zamanda kalkınma sorunuyla da doğrudan bağlantılıdır." diye konuştu.

Türkiye'nin önemli bir coğrafyada bulunduğunu, bu nedenle kalkınmak zorunda olduğunu ifade eden Demircan, coğrafyanın kalkınmamış zayıf bir devlet için sorunlar getirdiğini söyledi.Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'nin geleceğe güvenle bakması için daha çok kalkınması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu coğrafyada alnımız ak, başımız dik yaşayacaksak, torunlarımıza, çocuklarımıza güvenli bir gelecek bırakacaksak güçlü bir Türkiye'yi burada inşa etmek zorundayız. Güçlü bir Türkiye'nin inşa olması öncelikle elbette zihniyette dönüşüme ihtiyaç duyar ki o da zihniyette 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışı üzerine oturmuştur AK Parti iktidarında. İkincisi ise sistemin millet egemenliğine, millet iradesine dayalı olmasına bağlıdır. Birlik ve beraberliğin en önemli unsuru milletin iradesinin etkinliği ile sağlanır. Birliğimizi ve beraberliğimizi güçlendirmemiz, millet iradesinin devreye en güçlü şekilde sokulması ve zihniyetin de değişmesi Türkiye'nin kalkınma önündeki engellerini ortadan kaldıracaktır. Şimdi onu yapıyoruz."

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, 2017 anayasa değişikliğini yaptıklarını, millet iradesini etkin hale getirecek bir sistemin adımını attıklarını kaydederek, şimdi de bunun uygulamasını yapacaklarına işaret etti.

Bu sistemi uygulayacak olan ilk Meclis çok önemlidir

Söz konusu sisteme uygun şekilde mevcut sistemin dönüşmesi ihtiyacı olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, şunları söyledi:

"Kurumların mevzuatının yeni sisteme yeniden dizayn edilmesi lazım. Dolayısıyla bu sistemi uygulayacak olan, hayata geçirecek olan ilk Meclis çok önemlidir. Elbette başkan çok önemlidir, seçeceğimiz cumhurbaşkanı, icranın başı olacak. Güçlü bir icra ve yürütme istiyoruz ama sistemi de dönüştürmede kendi içinde zihnen, fikren ideal olarak hedef açısından uzlaşmış, bir bütünlük arz eden, millete güçlü bir şekilde dayanan bir Meclise ihtiyaç vardır. Onun için AK Parti olarak biz sloganımızı net koyduk. Güçlü yürütme, güçlü Meclis ve güçlü Türkiye, güçlü Türkiye'ye giden yol bu adımların atılmasından geçiyor."Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, 24 Haziran seçimlerinde milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçerek, güçlü bir yürütme oluşturarak, AK Parti'yi tek başına yasaları çıkarabilecek güçte, gerekli çoğunluğa ulaşmış şekilde Meclise getireceğine inandıklarını belirtti.

Seçimlerde milletin tarihi bir karar alacağına dikkati çeken Demircan, "Tarihi bir dönemi yaşıyoruz. Bazı nesiller tarihi okur, bazı nesiller tarihin yazıldığı zamanı yaşar. Tarihi belki de yazan olurlar. Şu anda bir tarihin yazıldığı dönemin içinde yaşıyoruz Türkiye için." ifadesini kullandı.

2023'de pratisyen hekim arkadaşlardan zorunlu hizmeti kaldıracağız

Sağlık Bakanı Demircan, bir gazetecinin sağlık personeli atamalarıyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

"Türkiye'nin hekim açığı var. OECD ülkeleri içerisinde 100 bin kişiye düşen hekim sayısı açısından en düşük rakamla hizmet veren ülkeyiz. 200-210'lara anca çıktık, 180'lerdeydi. Bu hekim yetmezliğine rağmen, Türkiye şu anda hekim ve hemşire sayısının azlığına rağmen OECD ülkeleri içerisinde en yüksek memnuniyette hizmet üreten bir ülke ancak sevindirici bir haber var ufukta. 2023'de pratisyen hekim arkadaşlardan zorunlu hizmeti kaldıracağız. Niye? Çünkü pratisyen ihtiyacımızı karşılıyoruz 2023'e geldiğimizde. 2021'de tıp fakültelerinin kontenjanlarını belli oranda azaltmamız gerekiyor. Çünkü artık yığılma olur eğer ayarlamazsak. Biz insan kaynağı çalışmasını da yaptık. Yaptığımız tespit bu ancak uzman hekim açığımız biraz devam edecek."

Demircan, özellikle yan dallar ile yeni oluşan dallarda hekim ihtiyacı olduğunu, 2030'lu yıllara kadar bu sayının her geçen yıl kapatılacağını vurguladı.

Bakan Demircan, toplantı sonrası aynı otelde verilen iftar yemeğine katıldı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da vicdanları sızlatan olay! Dilenmeyi kabul etmedi diye oğlu ve gelini dayak attı

Samsun'da vicdanları sızlatan olay! Dilenmeyi kabul etmedi diye oğlu ve gelini dayak attı