22 Mart 2019 Cuma

SAMSUN CHP İL BAŞKANI AKCAGÖZ'DEN ATAKUM BELEDİYESİNDE NELER OLUYOR AÇIKLAMASI

Samsun CHP İl Başkanı Akcagöz'den Atakum Belediyesinde neler oluyor açıklaması

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Atakum Belediyesi'nin 2017 Denetleme Komisyonu Raporuna girmeyen ve CHP'li meclis üyelerinin şerh koyduğu maddelerle ilgili açıklama yaptı.

05 Nisan 2018 Perşembe 15:55 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, CHP Atakum İlçe Başkanı Cemil Deveci ve CHP'li meclis üyeleri Mustafa Tüfek ve İbrahim Saraç'ın katılımı ile düzenlediği 'Atakum Belediyesinde neler oluyor' toplantısında bazı iddialarda bulundu.


CHP Samsun İl Başkanlığı binasında Atakum Belediyesi ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Başkanı Tufan Akcagöz,  belediyenin 2017 Denetleme Komisyonu Raporuna şerh konulmasına rağmen konulmadığını iddia ettiği bazı maddeleri gündeme getirdi. Atakum Belediyesinde CHP'li Meclis üyesi Mustafa Tüfek'in şerh koyduğu maddelerin denetleme komisyonu raporuna yansıtılmadığını açıklayan Tufan Akcagöz, "Komisyon üyemiz tarafından tespit edilenler komisyon raporuna  eklenmemiştir. Kanun gereği konulan şerh buna eklenmek zorunda. Eklemedikleri şerhte  neler var. Asıl dudak uçuklatacak olan budur. Atakum belediyesinde halktan aldıkları  destekle çalışan belediye meclis üyelerimiz var. 2017 yılında Atakum Belediyesinde  denetlenmeyi bekleyen yaklaşık 14 bin evrak var. Biz sadece bin 637 evraka ulaşabildik. Gerisi ne olduğu belli olmayan evraklar. Belediye denetlenebilir olmalıdır. Atakum Belediyesi  bunun tam zıttını uyguluyor. " dedi.

CHP Atakum Belediye Meclis üyesi Mustafa Tüfek'in şerh koyduğu ve denetleme komisyonu raporuna yansıtılmadığı gündeme gelen maddelerle ilgili konuşan CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, "Ulaşabildiğimiz evraklar ışığında ortaya çıkan tablo vahamet. Belediyeye un konusunda brifing veren kişiye ödenmiş 7 bin 500 lira var. Ne olduğunu soruyoruz cevabını alamıyoruz.  Evrakla ilgili ciddi sıkıntılar var. Denetim Komisyonunda görev alan 5 kişiden 3'ü hisse  satışlarını inceleyemedi.  İhale ile yemek alınmış. Gider evraklarını inceleyemediğimiz için kaça yapılmış, kime yapılmış öğrenemiyoruz.  Taleplerimiz red edildi. Sosyal yardımlar var yapılan. Bir takım  kişilere 5 bin lira, 6 bin lira, 7 bin lira ödenmiş. Kimlerin arasından seçildikleri belli değil. Bu  ödeme yapılanların arasında Atakumda daha fakir insanlar olduğunu tespit ettik.  Elimizdeki evraklar ışığında tespit ettiğimiz konulardan biri de şudur. Atakum'da bulunan  düğün salonu, nişan salonlarının kiralanması şirkete verilmiş. Ancak bu surette bunları  denetleme hakkımız elimizden alınmış. Kime kaç liraya verilmiş bilmiyoruz, denetleyemiyoruz. Atakum Belediyesi İmer İnşaat Şirketinin ihalelere girdiğini görüyoruz.  Demir, saç ve profil alımı yapılmış. Samsun'dan Malatya'dan ve imar inşaat şirketi ihaleye  girerek üç teklif tamamlanmış, ihale piyasanın çok üzerinde fiyatlarla firmaya verilmiştir. " diye konuştu.

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, düzenlediği toplantıda Denetleme Komisyonu Raporlarına yansıtılmadığını iddia ettiği diğer maddeleri de şu şekilde dile getirdi.

"Normal raicin çok üzerinde mal alındığını tespit ettik. Samsunlu firmalar yerine her nedense  Rize'de bir kişi halı saha,  parke döşeme ihalelerini kapmış. Anket firmalarına ödemeler  yapılmış. 10 aylık anket yapılması için bir firmaya 55 bin 200 lira para ödenmiş. Anketin ne  olduğu, kamu yararı taşıyıp taşımadığını öğrenemiyoruz. Çünkü biz Atakum Belediyesini  denetleyemiyoruz. Belediyeden bir danışman 8 ay önce ayrılmış ilişiği kesilmiş fakat 8 aydır aynı danışmana 8  aydır maaş ödemeye devam etmişler.  Personel Müdürlüğünün görevli olduğu  müdürlükler listesinde 9 müdür asaleten, 16 müdürde vekaleten görev alıyor. Belediyenin genel idare esaslarına göre, yürütülen asli görevler 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olması gerekiyor.  Temizlik işleri ve sosyal yardımlaşma müdürlüğünü, vekaleten zabıtaların yönettiğini tespit ettik. Dolu kadrolara vekaleten atanan kişilerin harcama yetkisi yokken,  bir takım müdürlüklerin özellikle kültür ve sosyal işler müdürlüğünün harcama yaptığını görüyoruz. Yapılan iş tepeden tırnağa hukuksuzdur.  Özel kalem müdürlüğü tarafından davet ve organizasyonlar için bir ihale yapılmış.  Bu ihaleyi Tekkeköy'de faaliyet gösteren bir şirket almış. İşi ne davet ve organizasyon. Bu şirkete 5 aralık 2017 ile işin bitim tarihi olan 31 Aralık 2017 tarihi arasında 187 bin lira artı KD V kesin hak ediş faturası kesilmiş. 80 kişiye bu tarihler arasında 8 bin ayran 8 bin pide dağıtıldığını görüyoruz. Pide dağıttık dedikleri isimlerden biri iki yıl önce hakkın rahmetine kavuşmuş. İki yıl önce ölmüş insanlara sanki yeni ölmüş gibi organizasyon gideri olarak pide dağıtımı ile ilgili tutanak düzenlenmiş.  Seyir terası 850 bin liranın üzerinde maliyetinin olduğunu tespit ettik.  Bir Cumhuriyet savcısının bir maliye müfettişi ile birlikte Atakum Belediyesinde çalışması gerekiyor. Tüm bunlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk."


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İshak Taşçı, CHP İl Başkanı Akcagöz'ün Atakum Belediyesi iddialarına yanıt verdi

İshak Taşçı, CHP İl Başkanı Akcagöz'ün Atakum Belediyesi iddialarına yanıt verdi