20 Mayıs 2019 Pazartesi

SAMSUN CHP İL BAŞKANI AKCAGÖZ'DEN ÖLEN MÜLTECİ BEBEK İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Samsun CHP İl Başkanı Akcagöz'den ölen mülteci bebek ile ilgili açıklama

Samsun CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, soğuktan öldüğü gündeme gelen ancak Samsun Valiliğinin soğuktan ölmediğini açıkladığı 4 aylık Iraklı mülteci bebek ile ilgili açıklama geldi.

29 Aralık 2017 Cuma 15:59 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Samsun'a 5 gün önce ailesi ile birlikte gelen 4 aylık Iraklı mülteci bebeğini ölümü ile ilgili açıklama yaptı. 


Samsun’da 5 gün önce gerçekleşen ve kiraladıkları bir evde yakacak dahi bulunmayan Fıras Theyap Okla Jabır-Alshıda ailesinin 4 aylık bebeklerinin bakımsızlıktan ve soğuktan ölmesi üzerine değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, mültecilerden hiçbir devlet yetkilisinin tam olarak haberi olmadığını söyledi. 

Geçen günlerde ortaya çıkan kaçak kursun, Valilik tarafından kapatıldığını söyleyen Akcagöz, mültecilere ait iş yerlerinin de denetlenmediğini savundu. 

"Samsun’da bu ve bunun gibi kaç tane aile var" diye soran CHP Samsun İl Başkanı, “4 aylık bebek, IŞİD zulmünden kaçan ailesiyle birlikte Türkiye’ye geliyor. Ankara’dan Samsun’a geliyorlar. Yakacak yok, giyecek yok. Durumun nasıl diye soran da yok. 4 aylık bebek, yollara dayanamıyor ve ateşlenip hastalanıyor. Allah bilir bu şekilde kaç tane vaka var. Bilebilecek durumda değiliz. Çünkü, birileri haber yaptıkça bunlardan haberdar oluyoruz. Yakacak yok ve 5 gündür bu şekilde kalmak zorunda olduklarından küçücük çocuk hastalanıyor ve ölüyor. Vicdanları kanatan bu durumdan, insan olarak muazzam derecede rahatsızım. Hani onlar bize, ülkemize misafir olarak gelmişlerdi. Şimdi ne oldu da, bu muameleye tabi tutuluyorlar? “ dedi.Göçmenler için milyonlarca avro para alındığını hatırlatan Tufan Akcagöz, “Göçmenler için Avrupa Birliği ile yaptığımız bir anlaşma var. Bu anlaşma kapsamında Türkiye’ye tonlarca para aktarıldı. Bu paralar nerede? Bu zavallı insanların yaşamı, dram halini almış durumda. Ortadoğu cehenneminden kaçayım derken, başka bir sıkıntıyla karşılaşıyorlar. Küçük çocuğun babası, "Ölümden kaçtık, başka bir ölümle karşılaştık.” diyor. Ne büyük acı ! Böyle bir durum bir daha yaşanmasın diye ilgili kurumlara sesleniyorum. BU kentte 30 bin civarı göçmen yaşıyor. Bunların arasında ekonomik durumu iyi olanlar olduğu kadar, kötü olanlar da var. Bunu nerden biliyoruz? İşte böyle gazete haberleri ortaya saçılıp dökülünce öğreniyoruz. Ancak, her nasıl yapılacaksa, bu konuyla ilgili bir birim kurulmalı ve bu birim, göçmenlerle ilgili sorunları araştırmalı ve bunlara çözüm üretmelidir. 4 aylık bebeğin hukukunu kim koruyacak? Acılı aileye sabırlar diliyorum. Umarım bir daha böylesi bir olay yaşanmaz. Duyarlı gazetecilik örneği gösteren Samsun’un korkusuz gazetecilerine de başarı ve kolaylıklar diliyorum.” diye konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı Samsun'da hakkında dava açılan avukat için kovuşturma izni verdi

Adalet Bakanlığı Samsun'da hakkında dava açılan avukat için kovuşturma izni verdi