19 Eylül 2019 Perşembe

SAMSUN CHP İL YÖNETİMİNDE KRİZ ÇIKTI! İL BAŞKAN YARDIMCISI İL BAŞKANINA TEPKİ GÖSTERDİ

Samsun CHP İl Yönetiminde kriz çıktı! İl Başkan Yardımcısı İl Başkanına tepki gösterdi

Samsun CHP'de İl Başkan Yardımcısı Nuri Cömert, İl Başkanı Mehmet Kundak'a tepki göstererek İl yönetiminden 17 kişinin değişim istediğini açıkladı.

07 Temmuz 2018 Cumartesi 19:58 SİYASET

CHP Samsun İl Başkanlığında 24 Haziran seçimlerinin ardından il yönetiminde kriz çıktı. CHP Samsun İl Başkan Yardımcısı Nuri Cömert, il Başkanı Mehmet Kundak'a kazan kaldırarak eski İl Başkanı Tufan Akcagöz ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.


24 Haziran seçimlerinin ardından Samsun CHP'de eski İl Başkanı Tufan akcagöz, geçtiğimiz günlerde İl Başkanlığı binasında genel kurul çağrısı yaparak Muharrem İnce'ye destek vermişti. Akcagöz'ün bu açıklaması sonrası CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, Tufan Akcagöz'ü şov yapmakla suçladı. CHP Samsun İl Başkanı Kundak, milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmeden önce ise Tufan Akcagöz'ün yönetiminde yer alıyordu.

30 BİN OY KAYBETTİK İL BAŞKANI SÜRECİ YÖNETEMEDİ
CHP Samsun İl Başkanı Kundak'ın eski il Başkanı Tufan Akcagöz'e yönelik sözlerine ise mevcut il yönetiminde İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Nuri Cömert'ten geldi. Nuri Cömert, CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak'ı özür dilemeye davet ederek, "İl Başkanımız Av.Tufan Akcagöz, 26 Nisan tarihinde aday adaylık süreci için görevi bıraktıktan sonra bize yönetim kurulu üyemiz Mehmet Kundak’ı işaret etti ve biz de ortak kararla kendisinden sonra onu tayin ettik. Ancak, bundan sonra kendisi hiç anlam veremediğimiz farklı tavırlar içine girdi. Bunun sebebini bir türlü anlayamadık. Yaklaşık 3 yıldır Samsun’da oturmuş bir muhalefet çizgisi vardı. Bu çizgi 1 ay içinde tarumar oldu. Şahsım ve partim adına üzgünüm. Milletvekili aday sıralamaları belirlenirken, genel merkez İl örgütlerine görüş sordu. İl Başkanlığı, ilçe örgütlerinden ve İl yönetim kurulu üyeleri arasından, eğilimi belli eden bir çalışma yaptı. Mehmet Kundak, bunu rapor halinde Ankara’ya götürecek ve Örgütlerden sorumlu genel Başkan yardımcısı Bülent Tazcan’a verecekti. Mehmet bey, benim de orada olduğum bir zamanda, Samsun örgütünün görüşünü adeta hiç bir değere layık bulmayacak şekilde sekreteryaya bırakıp gitti. İnanın şaşkınlığını hala taşıyorum. Böyle bir şey olamaz dedim ve İl başkan yardımcısı sıfatımla genel merkezde sekretaryaya bırakılan zarfı aldım ve görüşme sıram geldiğinde Bülent Tezcan’la görüştüm. Samsun’u anlattım. Samsun’un gerçeklerinden bahsettim ama maalesef liste istediğimiz gibi olmadı. Samsun’un gerçekleri ile uyuşan bir liste ortaya çıkmadı. Milletvekili aday listesi medyaya düşünce, İl yönetim kurulu üyelerimiz ve Başkan sıfatıyla Mehmet Kundak’ın da imzasıyla genel merkeze hitaben bir yazı hazırladık. Bu yazı, bize göre tarihi bir yazıdır. Uyarımızı yaptık ama liste medyaya yansıdığı gibi çıktı. Peki sonra ne oldu? Otuz binin üzerinde oy kaybettik. Neredeyse 1 milletvekilinin aldığı oya eş değer. Biz partili olarak uyarımızı yaptık, anlattık. Genel tablo, bu süreci Mehmet Kundak’ın iyi yönetemediği yönündedir" dedi. 

ÜÇ  DEĞİL 17 KİŞİ DESTEK VERDİ
CHP Samsun eski İl Başkanı Akcagöz'ün Muharrem İnce'ye destek verdiği açıklama sırasında mevcut İl Yönetiminden 12 kişinin de Tufan Akcagöz'ün yanında yer aldığını belirten Nuri Cömert, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
 "İl Başkanı Mehmet Kundak, Tufan Akcagöz'ün yanında iki yönetim kurulu üyesi olduğunu söyledi. İki değil 12 yönetim kurulu üyesi vardı, 5 yönetim kurulu üyeside şehir dışında oldukları için Tufan Akcagöz'ü telefonla arayarak desteklerini iletti. Yenilenmeden yol almamız mümkün değildir. Bunları söylemek, vatandaşlık ve partililik görevimizdir. Dolayısıyla, İl başkanının izin vermedik iddiası doğru değildir. Başından beri haberi olmasına rağmen, akşam sularında her ne olduysa çark etmiştir. Sayın Kundak’ın dediği gibi Tufan Bey’e yöntemi kurulundan destek veren sayı 3 değil 17 arkadaştır. Çok yazık. Kendisini bu duruma düşürmesine hiç gerek yoktu. Hedef aldığı kişi, geçen 3 yılda Samsun’da AKP’nin korkulu rüyası olmuş, çalışkan bir siyaset adamıdır. Bundan sonra Samsun ve ülke siyasetinde önemli roller alacağına dair inancımız tamdır. İl başkanının bu açıklaması, CHP muhaliflerinin ekmeğine yağ sürmektedir. Bu durumda, şov yapan bizzat kendisidir. Ayrıca, Tufan Akcagöz hakkında rapor düzenleyeceğini söylüyor. Öyle kendi kafasına göre bu işler olmaz. Siyasetin bir disiplini vardır. O zaman herkes birbiri hakkında rapor düzenler. Ben de onun hakkında rapor yazar genel merkeze yollarım."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yusuf Ziya Yılmaz ve Fuat Köktaş, mecliste yemin sırasını beklerken Samsun'a selam gönderdi

Yusuf Ziya Yılmaz ve Fuat Köktaş, mecliste yemin sırasını beklerken Samsun'a selam gönderdi