26 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN CHP TEOG'UN YERİNE GELEN YENİ SINAV SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Samsun CHP TEOG'un yerine gelen yeni sınav sistemini eleştirdi

CHP Samsun İl Başkanı tufan Akcagöz, TEOG'un yerine getirilen yeni sınav sistemini eleştirdi. CHP İl Başkanı Akcagöz, yeni sınav sisteminin nitelikli ve niteliksiz ayrımı yaptığı söyledi.

06 Kasım 2017 Pazartesi 11:29 SİYASET
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı yeni sınav sistemini değerlendirdi. 

Tüm ülke çocuklarının geleceğini tayin edecek sınav sisteminin, yine hazırlıksız ve plansız bir şekilde ortaya çıktığını söyleyen Akcagöz,  "Milli Eğitim Bakanı, ‘nitelikli okulları isteyenler sınava girecek, diğer öğrenciler ise evlerine yakın 5 lise arasında tercih yapabilecek’ şeklinde bir açıklama yaptı. Öncelikle belirtmek gerekir ki, Milli Eğitim Bakanı tarafından nitelikli ve niteliksiz okullar ayrımı yapılmasını, bir dil sürçmesi olmadığına göre, feci bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Eğitim sistemi, her okulda aynı niteliği yakalayacak bir düzeye getirilmelidir. Bakanlık, bunun yöntemlerini arayıp bulmalıdır. Ne acıdır ki, Bakan’ın açıklamaları, toplumun belli kesimleri arasındaki ekonomik ve sosyolojik farkları açığa çıkarmakta ve adeta bunun bir kader olduğuna vurgu yapmaktadır. Hatırlatmakta yarar görüyoruz ki TEOG, Tayyip Erdoğan istedi diye kaldırılmış ve alelacele bu sistem getirilmiştir. Doğrularını, yanlışlarını yaşadıkça göreceğiz.” dedi. 

15 yıllık AKP hükümetleri döneminde bir çok Milli Eğitim Bakanı’nın gelip geçtiğini ve her gelen Bakan’ın da farklı bir sınav sistemi ile geldiğini ifade eden Tufan Akcagöz, “Okullarımız deneme tahtası gibi oldu. Bu oldu dedikleri, iki sene sonra olmuyor, gitmiyor. Çünkü, oturmuş bir eğitim politikasının ortaya çıkması için ciddi bir çalışma yapılması gerekir. İyi bir eğitim ve sınav sistemini en iyi öğretmenler, eğitimciler bilir. Ancak Türkiye’de durum böyle işlemiyor. Tayyip Erdoğan, bu sistemi kaldırın, yerine başkasını koyun diyor ve sistem değişiyor. Bundan kaybediyoruz. Böyle değişen sistem, topallamaya mahkumdur. Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan yeni sınav sistemini de bu açıdan değerlendiriyoruz. Bir ülke düşünün, anne babalar farklı metodlarla, çocuklar farklı metodlarla lise ve üniversiteye alınmış. Sağlam, akılcı bir yöntem bulursunuz, nesiller boyu gider. Bakalım, yeni sistem ne zaman arıza verecek. “ diye konuştu. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Cumhuriyet Meydanında tramvay yaşlı yayaya çarptı

Samsun Cumhuriyet Meydanında tramvay yaşlı yayaya çarptı