20 Nisan 2019 Cumartesi

SAMSUN CHP'DE NECİLE ÇOKAY 24 HAZİRAN İÇİN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Samsun CHP'de Necile Çokay 24 Haziran için milletvekili aday adaylığını açıkladı

Samsun CHP'den 24 Haziran seçimleri için milletvekili aday adaylığını açıklayan Necile Çokay, "Samsun’a olan görevimi, artık TBMM’de devam ettirmek, Samsun’un vekili ve sesi olmak istiyorum." dedi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:41 SİYASET

CHP Samsun İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Necile Çokay, 24 Haziran 2018'de seçimleri için milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.


Samsun'da CHP'den 6'ıncı kez milletvekilliği için aday adayı olan Necile Çokay, daha önce de 2002 – 2007 – 2011 ve 2015’de de iki kez yapılan genel seçimlerde aday olmuş, fakat üst sıralarda kendisine yer bulamadığı için milletvekili seçilememişti. Samsun’a hizmet etmek için milletvekili olmak istediğini dile getiren Necile Çokay, geleneği bozmadı ve bu arzusunu gerçekleştirme için, bir kez daha siyasi hayatına başladığı CHP'yi tercih etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi 83 yıldır Samsun’dan bayan milletvekili çıkarmadı. Necile Çokay, 1935 yılında milletvekili olan Meliha Ulaş’tan sonra partisinin Samsun’dan çıkardığı ikinci bayan milletvekili olmak istiyor. 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili aday adayı olan Necile Çokay, adaylık bildirisini partisinin Kuzey İş Hanı'nda yer alan il başkanlığında yaptı. Kokteyl şeklinde gerçekleşen basın açıklamasında tecrübeli siyasetçiye çok sayıda partili de eşlik etti.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin milletvekili aday adayları arasında en deneyimli ismi olan Necile Çokay, yazılı açıklamasına bağlı kalmak yerine doğaçlama yapmayı tercih etti. Bu durum ve Çokay'ın hitap şekli, toplantı salonundakiler de büyük beğeni uyandırdı. Necile Çokay, açıklamasında şunları söyledi;

BEN CUMHURİYET KADINIYIM
Samsun'a bakıpta üzülmemek elde değil. Ben, Samsun'da doğmuş, burada okumuş, Samsun'da evlenerek hekimliğini ve iş hayatını sürdürmüş bir 'Cumhuriyet Kadını'yım.' Burada anlatacaklarım, siyasi bir kimlik taşıyarak değil, bir birey olarak, bir kadın olarak hissettiklerimdir. NEDEN MUTLU İNSANLARIN GÜLEN YÜZLERİ GÜLMEZ OLDU?
Benim şehrim, yıllar önce, fabrikaları, tarlasında tütünü, fındığı olan, bereketli ovalarından geçimini sağlayan, zenginliklere sahip, insanları mutlu bir şehirdi. Yanı başımızdaki komşu illerin alışveriş yapmak için geldikleri merkezdi. Şimdi soruyorum kendime; Ne oldu da biz Samsun olarak bu durumlara geldik? İlimize alışveriş yapmak için gelen komşu iller artık gelmez oldu. Fabrikalar ne oldu? Tarımımıza ne oldu? Neden mutlu insanların gülen yüzleri gülmez oldu. Hata neredeydi? Tabiki yöneticilerdeydi. Karar alıcıların Samsun'u görmezden gelmeleriydi.

SAMSUN’UN SORUNLARINA KULAK VERECEK SİYASETÇİ DE, BÜROKRAT DA BULAMADIK
Dedim ya. Ben 'Cumhuriyet Kadınıyım.' İş kadınıyım diye... Samsun'da bir çok alanda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinde çalıştım. Kentim için mücadele verdim. Samsun'da olmaması gereken birçok konuda sesimizi duyurmak için sokaklarda yürüdük. Bağırdık. Ama, sesimizi duyacak ne bir siyasetçi, ne de bir bürokrat bulabildik. Kısaca Samsun, bugünkü durumuna gözlerimizin önünde yavaş yavaş geldi. Bakın. Ülkemiz 16 yıldır AKP iktidarı tarafından yönetiliyor. Doğal olarak da Samsun'da en çok milletvekilini ve belediye başkanlarını çıkarıyor. Biz, Samsunlu bireyler olarak bu yöneticilerden memnunsak alkışlarız. Eğer değilsek de, ‘’Artık yeter. Samsun’u rahat bırakın’’ demeliyiz.

TARIM ARAZİLERİNİN ÜZERİNE SANTRALLER KURULDU
Maalesef Samsunumuz, siyasetçisi, bürokratı, sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek ortak bir akılla yönetilemedi. Yetişmiş insan gücü siyasetten uzak tutuldu. Kısır çekişmelerin içerisinde kalarak yarınlarından oldu. Bereketli tarım arazilerinin üzerine santraller kuruldu.  Samsunspor ligden düştü. Fabrikalar kapatıldı. Gençlerimiz işsizlikten kırılıyor. Kimsenin sesi çıkmadı. 

SAMSUN HİÇBİR GELİRİ OLMAYAN TURİZM ŞEHRİ
Nerede Samsun’un milletvekilleri? Ne yaptılar şimdiye kadar Samsun’a? Bölgemizin zenginliği olan tarihi ve turistik yerlerimiz tanıtılamamış. Bununla ilgili hiçbir gelirimiz yok. Eski belediye başkanımız, Tarihi Kentler Birliği Başkanı olmasına rağmen, tanınmıyoruz. Saathane esnafı sıkıntıya düşmüş. Ses yok. Gülsan Sanayi Sitesi esnafının yerleri yıkılıyor. Yer gösteren yok. Kimsede ses yok. Şehrin mimari olarak katliamına zaten bir şey demiyorum. SORUN BİR YERDE DEĞİL. HER ALANDA…
Yıllardan beri halkımıza ve dolmuşçularımıza reva görülen, şehir içine girmemeleri zulmünü, eski belediye başkanının aday adaylığını açıklaması ile çözüme kavuşmasının bir seçim yatırımı ve yapılanın bir keyfiyet olduğunu, Samsun halkı ve dolmuşçu esnafım asla unutmayacaktır. Bu konular çok uzayabilir. Çünkü sorun bir yerde değil. Her alanda… Sebep ise her şeyi oldu bittiye getirerek, ortak aklı hiçe sayarak yönetmekte. Şimdi aynı yüzler, sanki bu sorunlar ilimizde yaşanmamış gibi seçimler için halktan oy toplamaya çalışıyorlar. Eminim Türkiye ve Samsun halkı, bunlara hak ettiği dersi bu sefer verecek.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NDEN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYIYIM
Ben Necile Çokay. Artık bilgi ve birikimlerimi, yıllardan beri içinde bulunmaktan gurur duyduğum, Atatürk’ün partisi olan ve şimdi demokrat kimliği ile özgürlüklerden yana, adaletten yana, gençleri ile barışık, çiftçisi, emeklisini, memurunu düşünen, halkının menfaatlerini düşünen, Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve aynı düşünceler ile Türkiye’nin sevgisini kazanmış, Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce ile birlikte, partim Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adayıyım.

HAYAT MÜCADELEM, BABAMI KAYBETTİĞİM GÜN BAŞLADI
Samsun’da doğdum. Büyüdüm. Burada okudum. Fakülteyi bitirmeme 3 gün kala benim hayat mücadelem başladı. Çünkü o gün babamı kaybettim. Ruh Sağlığı Hastanesi’nde 8 ay görev yaptıktan sonra, 40 sene üzerine emekli olduğum SSK Samsun Bölge Hastanesini Koruma, Geliştirme Derneği’ni kurarak 5 dönem başkanlığını yürüttüm. Şimdiki para ile 2 milyon lira kaynak yarattık. Hastane eczanesinin bilgisayar sistemine geçmesi benim dönemimde oldu. 

SEÇİMLE ALAMADIKLARI DERNEK BAŞKANLIĞINI, TAYİNİMİ ÇIKARARAK ALDILAR
Yine aynı dönemde 86 kişinin sigortalı ve asgari ücretli olarak hastane bünyesinde istihdamını sağladık. Çok güzel bir kafeterya kurduk. Seçimle elimizden alamadıkları derneği, benim tayinimi çıkararak ele geçirdiler. Ne enteresandır ki, dernekte yaptığımız çalışmalardan dolayı Dünya Gazetesi, illerin en başarılı iş kadınları değerlendirmesinde jürinin oy birliği ile Samsun ilinin 2001 yılı en başarılı iş kadını olarak beni seçti. Henüz 25 yaşındayken, Samsun – Sinop Tabip Odası’nda 2 dönem yönetim kurulu üyeliğine seçildim.

TÜRKİYE GENELİNDE SEÇİLEN İLK KADIN BAŞKAN BENİM
Tabip Odası’ndan ayrılarak kurulan, Samsun – Ordu – Amasya – Sinop Diş Hekimleri Odası Başkanı olarak seçildim. Odalarımızda, Türkiye genelinde seçilen ilk kadın başkandım. Soroptimist (En iyiyi hedefleyen kadınlar) Kulüp Başkanlığı dönemimde, Atatürk Kültür Vakfı’nın ve yurdunun kuruluşunun fikir anası ve kurucu üyesiyim. 19 Mayıs Lisesi Mezunlar Derneği Başkanlığı görevini de üstlendim. Engelliler Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı da yaptıktan sonra, değerli yöneticileri beni onursal başkanlığa layık görmüşler. Aynı zamanda Samsunspor maçlarına gider ve takımımızı desteklerim. Samsun Belediye Konservatuarı’nın ilk mezunlarındanım. Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanvekilliği görevini de üstlendim. Diğer yandan, Samsun Mübadele Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Samsev üyesiyim.

VATAN GÖREVİMİ TBMM’DE SAMSUN’UN VEKİLİ OLARAK YAPMAK İSTİYORUM
Tarlada çalışan kadın, cephede savaşan kadın, her meslek grubunda aktif çalışan kadın, ufacık devlet memuru maaşı ile ay sonunu getirebilen yine kadın. Ben de Samsun’da, sanattan spora, sağlıktan kültüre kadar her alanda çalışmalar yaptım. Geriye dönüp baktığımda, Samsun’da bir tek askere gitmemişim. Askerlik vatan görevidir. Milletvekilliğini de vatan görevi olarak görüyorum. Vatan görevimi, Samsun’a olan görevimi, artık TBMM’de devam ettirmek, Samsun’un vekili ve sesi olmak istiyorum.

BENİ MECLİS KÜRSÜLERİNDE YA DA SAMSUN SOKAKLARINDA GÖRECEKSİNİZ
Buradan size söz veriyorum. Beni ala susan, Samsun’a uzaktan bakan, sorunları görmezden gelen biri olarak göremeyeceksiniz. Gerek mecliste, gerekse Samsun’da, konu halkın menfaati ise, beni Samsun’un hakkını arayan bir kardeşiniz olarak, meclis kürsülerinde, ya da Samsun sokaklarında göreceksiniz. Çünkü ben Samsunluyum. Samsun’u seviyorum. Samsun’da yaşıyor ve diyorum ki; ‘’SAMSUN’A SÖZÜM VAR. BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.’’ 

Necile Çokay, milletvekili aday adaylığı basın açıklamasının ardından partililerden gelen tebrikleri kabul etti. Toplantıya katılım gerçekleştirenler ile yakından ilgilenen Çokay, günün hatırası olarak, partililere, kendisi tarafından imzalanmış olan, ‘’GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK – GENÇLER İÇİN FOTOĞRAFLARLA NUTUK’’ isimli kitabı hediye etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da FETÖ sanığı kadın kullanmadığını söylediği ByLock'a 63 bin kez giriş yapmış

Samsun'da FETÖ sanığı kadın kullanmadığını söylediği ByLock'a 63 bin kez giriş yapmış