29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN MİLLETVEKİLİ BEDRİ YAŞAR EKONOMİNİN DEĞİL ZAMLARIN ŞAHLANDIĞINI AÇIKLADI

Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ekonominin değil zamların şahlandığını açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediyesinden oğluna devrettiği şirketinin aldığı 107 milyonluk ihale ile gündeme gelen İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, ekonominin değil zamlar şahlandığını açıkladı.

22 Ekim 2021 Cuma 12:31 SİYASET

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, elektrik, doğalgaz, LPG ve öğrenci harçlarına yapılan zamlarla ilişkin TBMM’ne vermiş olduğu Meclis Araştırma Önergesi üzerine partisi adına söz alarak konuştu. 


Bedri Yaşar, ülkede ekonominin değil, zamların şahlandığını açıklayarak, "Son 1 yılda enerji fiyatlarına 31 kez, doğalgaza 8, benzine 7, motorine 7, LPG'ye 6, elektriğe 3 kez zam yapılmıştır" dedi.

Meclis konuşmasında ülkede ekonomik kriz yaşandığını belirten milletvekili Bedri Yaşar, bu yılın ilk 5 ayında 1 milyon 525 bin 14 abonenin elektriği, 674 bin 784 abonenin ise doğalgazın faturalarını ödeyemediği için kesildiğine dikkati çekti.

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle gelen zamları eleştiren İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar mecliste yaptığı konuşmada şunları dile getirdi.
"Şahlanan Zamlar Oldu. Hükümetin, Türkiye ekonomisinin sıçrama yapacağını ve şahlanacağını öne sürdüğü bir dönemde, şahlanan yalnızca döviz kuru olmamış, yapılan yüksek zamlarla hayat pahalılığı olmuştur. Hükümet tarafından Temmuz ayı başında, Elektriğe yüzde 15, doğalgaza da yüzde 12 zam yapılmıştır. Elektrik, bu yapılan zammın ardından konutlarda yüzde 12, sanayi ve elektrik üretim amaçlı santrallerinin doğalgaz tarifesinde yüzde 20 oranında artmıştır. Son 1 yılda enerji fiyatlarına 31 kez , doğalgaza 8, benzine 7, motorine 7, LPG'ye 6, elektriğe 3 kez zam yapılmıştır. Bu yılın ilk 5 ayında 1 milyon 525 bin 14 abonenin elektriği 674 bin 784 abonenin ise doğalgazı, faturalarını ödeyemediği için kesilmiştir. Bu zamlarla yetinmeyen hükümet, Öğrenci harçlarına da yüzde 10 oranında zam yapmıştır. Öğrenci KYK bursları 2002 yılında 45 TL iken o dönemdeki çeyrek altın fiyatı 32 TL idi o zamanın bursu ile bir öğrenci 1.4 adet çeyrek altın alabiliyordu. Bugün ise KYK bursu 650 TL ve çeyrek altın ise 877 TL. Bununla ise bir çeyrek altın almak mümkün değildir.  Özellikle Anadolu'da, köylerde en yoğun kullanılan piknik tüpünün, 12 kilogramlık fiyatı 2002'de sadece 15 TL iken bugünkü fiyatı 142 liradır.  Benzin fiyatları ise bir yıl öncesine göre yüzde 18 oranında artış gösterirken, motorin yüzde 33 oranında artmıştır. Özetle iğneden ipliğe her şey zamlanmıştır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Mert

22 Ekim 2021 Cuma 13:21

Bu siyaset nasıl bir meslek arkadaş.Millet çalışıyor birşey yok.Siyasete giren iki teklif doldur,al ihaleyi kap milyonları.A sıda aynı,B side aynı.Sistem de sıkıntı var.Siyaset hepsi için ihale kapma yarışı olmuş düşüncesindeyim.Hiçnirini birbirinden ayırmıyorum.Birşeyler yapmak lazım ,siyaset millete hizmet mesleği olmalı.Bende bilmiyorum bu Bu çeşmeyi millete nasıl çevirebiliriz diye

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Emin Kar'a Nuri Asan Tesislerinde neden tören yapılmadı? Kulüpten açıklama var

Emin Kar'a Nuri Asan Tesislerinde neden tören yapılmadı? Kulüpten açıklama var