27 Ocak 2022 Perşembe

SAMSUN MİLLETVEKİLİ HANCIOĞLU'NDAN ASGARİ ÜCRET VE MİLLİ PARA AÇIKLAMASI

Samsun Milletvekili Hancıoğlu'ndan asgari ücret ve Milli Para açıklaması

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, asgari ücret ve Milli Para açıklamasında, "Yandaşını dolarla besleyip, vatandaşı sefaleti reva görenler milli para diyor" dedi.

18 Aralık 2021 Cumartesi 14:12 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, açıklanan 2022 yılı asgari ücretin, çalışanların cebine girmeden eridiğini söyledi.


Asgari ücretin bir yıl öncesine göre alım gücünün gerilediğini söyleyen Neslihan Hancıoğlu, "Önemli olan rakamın ne olduğu değil, o rakamın alım gücüdür! Asgari ücretin alım gücü, bir yıl öncesine göre gerilemiştir. Yani milletimizin emeği gasp edilmiştir, yoksullaştırılmıştır. 4 bin 250 TL'lik asgari ücret, ne dolar karşısında yaşanan kayıpları telafi edebildi ne de asgari ücretlinin sofrasından eksilen lokmasını geri getirebildi. Bu yılın başında bir asgari ücretin alım gücü değeri 384 dolar düzeyindeyken bu alım gücü şimdi 275 dolara kadar geriletilmiş oldu" dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu asgari ücret ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunlara ilişkin açıklamasında ayrıca şunları dile getirdi.
"Körfez fonlarına, beşli çeteye, dövizle, dolarla ihale dağıtanların, vatandaşı döviz karşılığı borçlandıranların, konu emekçi olunca 'Milli Parayı' vurgulaması en hafif deyimle densizliktir. Ülkemizi, yandaşını dolarla besleyip, vatandaşımıza sefaleti reva görenlerden kurtarmadan, geleceğe umutla bakamayız. Emekçilerimizle birlikte yıllardır savunduğumuz, mücadelesini verdiğimiz noktaya geç de olsa gelinmiştir. Ancak şimdi, başka bir sorunla daha karşı karşıya kalacağız. Ekonomide yaşanan belirsizlik ortamı, yükselen maliyetler, daralan iş hacmi işveren üzerinde yeni bir baskı oluşturmuş durumdadır. Bu baskının, işten çıkarmaları tetiklemesi, faaliyet durduran işyeri sayısının artırması gibi büyük bir tehlikeyi beraberinde getirmesi ihtimal dahilindedir. Dolayısıyla işverene de nefes aldıracak yeni bir eylem planı derhal hayata geçirilmelidir. İktidar, böyle bir adım atmayacağını, bugüne kadar izlediği politikalarla ortaya koymuştur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da bazı ilçeler ile yüksek kesimlere kar yağdı

Samsun'da bazı ilçeler ile yüksek kesimlere kar yağdı