19 Mayıs 2019 Pazar

SAMSUN SİYASETİNİN EFSANE İSMİ İLYAS KILIÇ'IN HAYAT HİKAYESİ

Samsun siyasetinin efsane ismi İlyas Kılıç'ın hayat hikayesi

Samsun'dan 1961 yılında yapılan seçimlerde CHP'den milletvekili olan İlyas Kılıç, 24 Haziran 2018 seçimlerine sayılı günler kala Samsunluların en çok konuştuğu isim olmayı sürdürüyor. Samsun siyasetinin efsane ismi İlyas Kılıç'ın hayat hikayesi

18 Mayıs 2018 Cuma 18:45 SİYASET

Samsun'un en tanınan ve efsaneleşen milletvekili olan İlyas Kılıç, 25 Ekim 1961’de yapılan genel seçimler ile 12’nci Dönem CHP Samsun Milletvekili olarak siyasete giriş yaptı. Samsun'da gönüllere giren İlyas Kılıç, bugün hala anılan ender siyasetçilerden birisi..


Siyaset hayatına 2 darbe, 5 milletvekilliği sığdırmış, Türk siyasetinde ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde iz bırakmış isimlerinden biridir İlyas Kılıç. 

Atatürkçü kimliği ve Ankara Harp Okulu’nda aldığı eğitimlerinden dolayı CHP’de üst üste 5 dönem Samsun milletvekili seçilerek alanında kırılması güç bir rekoru da, kendisi gibi 5 kez milletvekilliği yapmış olan Nafiz Kurt ile birlikte elinde bulundurmaktadır.

27 Mayıs 1960 Tarihinde Adnan Menderes’e karşı yapılan darbe girişimi sonrasında, 25 Ekim 1961’de yapılan genel seçimler ile 12’nci Dönem CHP Samsun Milletvekili olarak siyasete giriş yaptı. Sadece Samsun’un değil, Cumhuriyet Halk Partisi’nin de tarihine adını kazıyan İlyas Kılıç, 12’nci dönemin ardından 13, 14, 15 ve 16’ncı dönemlerde de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde partisinin sıralarında görev almıştır. Aslen Sürmeneli olup, 1921 yılında Samsun’da doğan Kılıç, 27 Mayıs 1960 Darbesi sonrasında başladığı siyasi yaşamını, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında noktalamıştır.

Henüz 19 yaşındayken, Ankara Harp Okulu'na Topçu Subayı olarak girdiğinde tarih 1940’ı gösteriyordu. Sonrasında sırasıyla, Amerikan Koleji'nde dil öğrenimi, İngiltere ve Kanada'da meslek kursları gördü. 1960'ta Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirip ordudan ayrılarak serbest avukatlık yaptı. Ülke siyasetinin açmaza girdiği 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından siyasetten uzak kalamayacağını anlayan İlyas Kılıç, 25 Ekim 1961'de CHP'den Samsun milletvekili seçilerek 1961-1980 tarihleri arasında aralıksız olarak üst üste beş dönem milletvekili seçildi. Millet Meclisi Başkanlık Katip Üyesi olarak çalıştı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çeyrek asırlık çınarı, postal sesleri altında başladığı siyaset hayatına palet sesleri ve cunta yönetiminin gölgesi altında son verdi.

Üç çocuk babası olan Kılıç’ın çocuklarından biri olan Doktor Sinan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, belediye başkanlığı döneminde özel doktorluğunu yaptı. Diğer oğlu Serdar Kılıç ise MGK genel sekreterliği görevinde bulundu. Aile içinde siyaset görevi İlyas Kılıç ile noktalanmadı. Oğlu Sinan Kılıç’tan olan torunu Akif Çağatay Kılıç da dedesinin izinden giderek siyaset meydanlarında yerini aldı. 

Aradaki tek fark, torun Çağatay Kılıç'ın, dedesi gibi Cumhuriyet Halk Partisi’nden değil, kendi döneminin yükselen değeri olan AK Parti saflarından meclis koridorlarına adım atması oldu. Ülke siyasetinin önemli bir dönemine tanıklık etmiş olan İlyas Kılıç, 20 Nisan 2013 tarihinde, 92 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.
Kaynak:SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak: Samsun ayakta, Cumhuriyetine sahip çıkıyor

Samsun Valisi Osman Kaymak: Samsun ayakta, Cumhuriyetine sahip çıkıyor