27 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN'DA 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÖNCESİ SİYASİ PARTİLERİN GENEL DURUM ANALİZİ

Samsun'da 24 Haziran seçimleri öncesi siyasi partilerin genel durum analizi

Samsun'da 24 Haziran seçimleri öncesi siyasi partilerden vitrine çıkan milletvekili aday adaylarından bir çoğunun ismi var kendisi ortada yok. Samsun 24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakına mı yoksa Millet İttifakına mı destek verecek.. Samsun'da 24 Haziran seçimleri öncesi siyasi partilerin genel durumunu analiz ettik..

09 Mayıs 2018 Çarşamba 13:29 SİYASET

Samsun'da 24 Haziran seçimlerinde AK Parti, CHP, MHP kaç milletvekili çıkartır. 24 Haziran seçimleri öncesi Samsun'da Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile ilgili son durum ne.. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, seçime gitme kararı vermesinin ardından siyaset koridorları hareketli günler geçirmeye başladı. Tüm siyasi partilerde liste savaşları, harala güreleler gırla gidiyor. Görüntü itibari ile herkes kendince ya listeye girmeye çalışıyor, ya da sırf reklam yapmanın peşinde. 

Bunlar elbette olacak. Olmaması abes kaçardı. Hepsi bir noktada birleşiyor. Cumhur ittifakı bir tarafta, millet ittifakı diğer tarafta. Millet ittifakının amacı belli. Cumhurbaşkanını koltuğundan indirmek, indiremeseler de sayısal çoğunluğu elde ederek meclisi çalışmaz hale getirmek. Siyaset kulislerindeki bu oyunları bir noktaya kadar anlayabilmek mümkün. Ancak, millet ittifakının da cek caktan başka ortaya koyduğu hiç bir şey yok

Vatandaş, ‘’Anlayabiliyorsanız burada sıkıntı nerede’’ diyebilir. Cumhur ittifakı için ortada bir sıkıntı yok. Tersine, büyük bir avantaj var. Karşılarında rekabet edebilecekleri bir rakipleri yok. Cumhurbaşkanlığı seçiminde parçalı bulutlu olan muhalif kanat Meral Akşener mi yoksa CHP'nin adayı Muharrem İnce'ye mi destek verecek. Bu ikilemin Cumhur İttifakına yarayacağı ayan beyan ortada. Kaldı ki Meral Akşener, CHP'ye de resti çekti. Dolayısı ile İyi Parti CHP'ye gitmiş, CHP İyi Parti'ye gitmiş, Saadet CHP'yi ziyaret etmiş, CHP, Saadet Partisini ziyaret etmiş bunlar fasa fiso.. Ve Temel Karamollaoğlu'da Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime girecek.. Bu durumda Cumhur İttifakının karşısında oluşan blok Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu.. Peki kendini muhalif olarak tanımlayan seçmen bu adaylardan hangisine destek verecek.. Millet İttifakının çatı aday arayışında başarısız olması ve tek bir aday üzerinden hareket edememesi ve bunun sonucunda 3 ayrı isim ile seçmenin karşısına Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkılması kafaları karmakarışık etti. Bu karışık durum ise Cumhur İttifakına yarayacak gibi görünüyor..

Yaklaşık iki haftaya yakın bir süredir Samsun'daki siyasi havayı takip ediyoruz. AK Parti’den tutun da, Ana muhalefet partisi olan CHP’ye, Saadet Partisi’nden tutun da, İYİ Parti’ye kadar tamamını gezerek seçim hazırlıklarını ve kulislerdeki atmosferi gördük. Gidişatı görmemek için kör olmak lazım. 

İYİ Parti’nin, CHP’ye oranla daha istekli olduğu gün gibi ortada. Lakin yine de hayallerini gerçekleştirme konusunda yetersizler. Gelen ziyaretçilere karşı ilgi ve alaka üst düzeyde. Partililer Samsun'da Meral AKŞENER’e sonuna kadar destek verme konusunda da kararlılar. Ama bu yarışta ipi göğüsleyebilecek kararlılıkta ve istekte adayları yok. Bu durum gün gibi ortada. Böyle giderlerse de yeni oluşumdan ne köy olur, ne de kasaba. Zamanında Cem Uzan’ın kurduğu Genç Parti gibi ikinci seçimleri görmeden eriyip giderler.

Geçelim Cumhurbaşkanlığı için Muharrem İNCE’yi aday gösteren Cumhuriyet Halk Partisi’ne. Siyaset Biliminin tozunu yutan bir daha iflah olmaz derler ya. Onların da bu rekabette ne kadar aktif rol oynayacaklarını görmek istedik. Duyduk ki, CHP’de gençlik krizi de baş göstermiş. Partide seçim çalışmalarında aktif görev alacak genç arkadaşlar bulamıyorlarmış. Kuzey İş Hanı’nın 6. katında yer alan Samsun İl Başkanlığı’nda bir sekreter, bir de kat görevlisinden başka kimseyi bulamadık. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu partinin altı oklu bayrağı olmasa karşımızda, yanlış yere geldiğimizi düşünecektik. Yazıktır ki, Halk Partisi’nin Samsun İl Merkezi’nde, karşımıza alıp görüşebileceğimiz bir muhatap bulamadık.

Millet ittifakının bir diğer kalesine de uğramamak etik olarak yanlış olurdu. Saadet Partisi’nin de kapısını çalarak hazırlıklarının ne durumda olduğunu birkaç saniye içinde gördük. Allah uzun ömürler versin. Bizden yaş olarak büyük, ak sakallı amcalar uyur ettiler içeriye. İkramda da bulunmak istediler. Orada da bir tane genç siyasetçiye denk gelemedik. Saadet Partisi’nin aday adayları kimlerdir diye sorduk. Genel merkezden isimler gelmeden söyleyemeyecekleri cevabını aldık. Sonuç olarak Saadet Partisinde de Samsun'da faal olarak bir heyecan ve çalışma yok..

İşin en sonuna Cumhur İttifakı’nın iki üyesini bıraktık. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi. Gördüklerimiz karşısında şaşırdık mı? Hayır. Bu ittifakın her iki siyasi kanadı da, sanki muhalefet partileri kendileriymiş gibi, seçim yarışında bitiş çizgisini ilk geçen taraf olmak istercesine çalışıyorlar. Yani, aslında olması gerekenler ters işliyor Samsun’da. Diğer şehirlerde de bu durum aynı mı bilemeyiz. Eğer öyleyse, 24 Haziran seçimleri’nin diğer seçimlerden hiçbir farkı olmaz.

Kısa bir özetle, görüştüğümüz ve fikir teatisinde bulunduğumuz aday adaylarının çok büyük bir kısmı (sadece İYİ Parti aday adayları ile görüşebildiğimiz için), kendilerine güvensiz. Akıllar tamamen listeye odaklanmış durumda. Eee, iyi de hani sizler bu seçimlere Akşener ve dahasında ülkenin daha iyi yönetilmesi için giriyordunuz? Nerede kaldı bu niyet? Aklıma tek bir soru geliyor. İYİ Parti’nin millet vekili aday adayları, eski partilerinin saflarında kendilerine yer bulamayacaklarını anlayınca, yeni bir oluşumda mı reklam peşine düştüler? Üstelik çok ucuz reklam kokan hareketler bunlar. İşin özü, partinin adı İYİ, şuana kadar vitrine çıkan aday adayları yetersiz ve de vasat..

Birçok vekil aday adayı ile yüz yüze ve telefonda görüşüyorsunuz. Bunların neredeyse yüzde 99’u kesin liste açıklanmadan hiçbir şey yapmayacaklarını söylüyorlar. Akşener’in oluşumunun amaç, ideal ve hedeflerine ne oldu? Bir vekil aday adayı listede kendine yer bulmak istiyorsa ve dahasında vekil olmak istiyorsa, şimdi sahaya inip çalışmayacaksa ne zaman çalışacak? Listede üst sıralarda yerini garantiledikten sonra herkes aday adayı olur.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Saadet Partisi’nin aday adaylarından hiç bahsetmeye bile gerek yok. Oralar Allaha emanet. Muhatap bulmak bile imkansız. CHP’nın eski İl Başkanı Tufan AKÇAGÖZ’de aday adayı olduktan sonra partinin merkezinde in cin top oynar hale gelmiş.

Kimse kimseye akıl verecek değil. Değerli millet vekili adayları! Taşıma su ile değirmen dönmez. İsmi aday adaylığı açıklamasında gündeme gelen ve açıklamasını yada başvurusunu yaptıktan sonra ortalarda gözükmeyen, adı sanı bilinmeyen, siyaset adına iki kelam dahi edemeyen muhalif partilerin aday adaylarından af buyurun cacık bile olmaz.  Zira muhalif siyasi partilerden milletvekili aday adayı olan isimler arasında Samsun'un ve Samsunluların heyecan duyduğu yada duyacağı tek bir isim dahi yok ortada.. Mevcut tabloda Samsun'da AK Parti milletvekili sayısını korumaya ya da yükseltmeye çalışacak. Ancak AK Parti içinde Samsun'da özellikle sahada sıkıntılar var. Bu durum AK Parti'nin Samsun milletvekili sayısını da olumsuz etkileyebilir.. MHP ise Samsun'da bir milletvekilini şuan ki tabloya göre garanti altına almış durumda. MHP Cumhur İttifakı ile birlikte Samsun'da AK Parti tabanından oy alır ise milletvekili sayısını 2'ye çıkartabilir. CHP'nin ise Samsun'da şuan itibari ile mevcut iki milletvekili bulunuyor. Bu milletvekillerinden Hayati Tekin'i şehir merkezinde seçildiği bir önceki genel seçimden sonra gören var mı bilmiyorum. Diğer milletvekili olan Kemal Zeybek ise kendi halinde takılıyor. Dolayısı ile CHP'nin Samsun'da iki olan milletvekili sayısı 24 Haziran seçimlerinde 1'e de düşebilir. Bunlar tabi ki şuan için bir tahmin. Ancak şu da bilinmelidir ki sokakta bir çok vatandaşta bizimle aynı görüşleri paylaşıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Bafra Belediyesi Başkanlığı için AK Parti temayül yoklaması yapacak

Samsun'da Bafra Belediyesi Başkanlığı için AK Parti temayül yoklaması yapacak