19 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA CHP'DEN 79 YIL SONRA BİR KADIN ADAY MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Samsun'da CHP'den 79 yıl sonra bir kadın aday milletvekili seçildi

Samsun'da CHP, 24 Haziran seçimlerinde 79 yıl sonra 3'üncü kadın milletvekilini çıkarttı. Samsun'da CHP'nin kadın adayı Neslihan Hancıoğlu, CHP'nin 79 yıl aradan sonra seçilen 3'üncü kadın milletvekili olarak tarihe geçti.

26 Haziran 2018 Salı 15:59 SİYASET

Samsun'da Cumhuriyet Halk Partisi 79 yıldır kadın milletvekili çıkartamıyordu. 24 Haziran seçimlerinde CHP'nin Samsun'dan aday gösterdiği Neslihan Hancıoğlu, 79 yıl sonra partisinin ilk kadın milletvekili olarak tarihe geçti.


5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinden en önemlilerinden biri gerçekleşmişti. Bu tarih, ''Kadınlara seçme ve seçilme hakkı'' tanındığı günü işaret ediyordu. Dünya'da ilk olarak 1915 yılında seçme ve seçilme hakkı kazanan kadınlar, bu hakka, aradan geçen 19 yılın ardından sahip olmuşlardı.

Türk kadını, milli mücadelenin verildiği dönemlerdeki çalışmaları ile takdir edilesi bir davranış sergilemiş, işgallere karşı yapılan mitinglerde protestosunu ortaya koymuş, orduya cephane ve giyecek üretmiş, yeri geldiğinde düşmanla göğüs göğüse çarpışmıştı. Mustafa Kemal Atatürk de onların bu fedakarlıklarını her fırsatta dile getirmişti. Bunlardan birinde, takvim yaprakları 1923 yılının 21 Martını gösterirken Konya'da kadınlar ile ilgili yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu son senelerin inkılâp hayatında hummalı fedakârlıklarla mamul mücadele hayatında, milleti ölümden kurtararak halâsa ve istiklâle götüren azm-ü faaliyet hayatında her ferdi milletin mesaisi, gayreti, himmeti fedakârlığı sebkeylemiştir. Bu meyanda en ziyade tebcil ile yad ve daima şükran ile tekrar edilmek lâzım gelen bir himmet vardır ki, o da anadolu kadınının ibraz etmiş olduğu çok ulvî, çok yüksek, çok kıymetli fedakârlıktır. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde, Anadolu koylu kadınının fevkinde kadın mesaisi zikretmek imkânı yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını “Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi halasa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim” diyemez..”Ülkenin tek partili sistemle yönetildiği o yıllarda, 5 Aralık 1934'te, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanındı. Henüz üzerinden 4 ay geçmişti ki, 1 Mart 1934 tarihinde yapılan T.B.M.M'nin 5'nci dönem milletvekilleri arasında kadınlar da meclisteki yerlerini aldı.

Samsun'un ilk kadın Milletvekili olan Meliha Ulaş da bu isimlerden biriydi. 4 Yıl ardan sonra yapılan 6'ncı dönem genel seçimlerinde Meliha Ulaş Hanımefendi ile birlikte Sabiha Gökçül Erbay Hanımefendi'de Samsun'un 2'nci kadın milletvekili olarak Ankara'nın yolunu tuttu.

Bu iki cesur yürekli kadın, kendilerine seçme ve seçilme hakkı tanıyan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Samsun'dan çıkardığı son vekiller oldular. Çok partili döneme geçilmesinden sonra bir çok siyasi hareketçe Samsun'dan kadın milletvekilleri halk tarafından seçilerek meclise atandı.

Fakat CHP'nin Samsun İl Teşkilatında kadınların milletvekili olmasına dair nedeni bilinmeyen ve uzun yıllardır devam eden bir sessizlik hakimdi. 18 Nisan 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018'i işaret ederek, erken seçim kararı almıştı. 

Partilerin aday listeleri açıklandığı zaman CHP'nin 2'nci sıra adaylığında Neslihan Hancıoğlu ismini görmek, bir gazeteci olarak, yaptığımız araştırmaların kitleleri bilinçlendirmek adına ne derece etkili olduğunu görmek memnuniyet vericiydi.Gerçi bu seçimler kendisi adına pek de kolay olmadı. Sonuçların açıklandığı son saniyeye kadar Cumhuriyet Halk Partisi, Samsun'dan 1 milletvekili çıkarıyordu. Saatler 22:30'u gösterdiğinde gelen son sandık sonuçları ile Hancıoğlu vekillik vizesini kaptı. Adeta son saniye golü atmış bir futbolcu gibiydi. Partisinin aday gösterdiği şehirde 79 yıl süren kadın vekil çıkaramama suskunluğunu da noktalamış oldu.

Seçimlerden daha zor olanı da kendisi için bundan sonra başlıyor. Üzerine aldığı bu yükü kaldırabilecek mi? Samsun ve Samsunluların sorunlarına ne derece faydalı olacak bunu zaman ve vereceği mücadele gösterecek.

Peki Neslihan Hancıoğu Kimdir?

1963 yılında Ordu'nun Ünye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ünye’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünden 1986 yılında mezun oldu. Özel bir sigorta şirketinde çalışma hayatına başladı. 1988-2007 yılları arasında Şeker Bank Bafra ve Samsun şubelerinde yönetici olarak çalıştı. 2009 yılında Ünye şube müdürü görevinden emekli oldu ve CHP'ye katıldı. 2010 yılında ilkadım ilçe kadın kolları başkanlığına seçildi. 2011 yılında,Samsun il yönetim kurulu üyeliğine ve il sekreterliği görevine uygun görüldü. Sosyal sorumluluk kapsamında sivil toplum örgüt çalışmalarında aktif olarak görev aldı. 2015 Yılında yapılan genel seçimlerinde de aday olsa da seçilemedi. 24 Haziran 2018 seçimleri için bir kez daha aday olan Hancıoğlu, partisinin 2'nci sıradan milletvekili olarak seçimlerden galibiyetle ayrıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da AK Parti 24 Haziran seçimlerinde kullanılan geçersiz oylara itiraz etti

Samsun'da AK Parti 24 Haziran seçimlerinde kullanılan geçersiz oylara itiraz etti