19 Nisan 2019 Cuma

SAMSUN'DA ÇİĞDEM KARAASLAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE KONUŞTU: EN ÇEVRECİ PARTİ AK PARTİ'DİR

Samsun'da Çiğdem Karaaslan Dünya Çevre Gününde konuştu: En çevreci parti AK Parti'dir

Samsun'da Dünyü Çevre Günü nedeni ile Batı Park'ta düzenlenen etkinlikte konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, "En çevreci parti AK Parti'dir" dedi.

05 Haziran 2018 Salı 19:15 SİYASET

Samsun'da Dünya Çevre Günü nedeni ile Batı Park'ta düzenlenen etkinlikte üzerinde ay yıldız bulunan uçurtmalar uçulurken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'da düzenlenen etkinliğe katıldı.


AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Dünya Çevre Günü nedeni ile Samsun ve Çarşamba ilçesinde düzenlenen etkinliklere katıldı. Çiğdem Karaaslan, Samsun'da Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Batı Park'ta AK Parti'nin 16 yıl içerisinde çevre konusunda yaptığı çalışmaları anlatırken, Çarşamba ilçesinde ise tarihi Çarşamba Köprüsü üzerinde bisiklet sürdü.

Çiğdem Karaaslan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Samsun'da Batı Park'ta düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilk kez büyükşehir belediye başkanı olduğunda İstanbul'da kentin içinde bulunduğu hal dünya şehrine yakışmayacak, kadim bir şehirle yan yana durmayacak, İstanbul'un geçmişini bilenleri çok büyük üzüntüye boğan çöp dağları vardı. Susuzluk vardı. İstanbul'da Haliç'in kokusundan yanından geçilmezdi. Bir belediye başkanının neleri değiştirebileceğini, bir şehre neler katabileceğini bir bakış açısını o şehirden başlayarak sonra Türkiye'ye nasıl yayılabileceğini gördük." dedi.

Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede 2030 yol haritamızı belirledik

Çiğdem Karaaslan, AK Parti'nin seçim beyannamesinde çevre konusunda çok önemli hedef ve projeleri olduğuna da işaret ederek şunları söyledi:

"Bunların başına millet bahçelerini koyduk. Millet bahçeleriyle birlikte bugün şehirlerimizin çözülmüş o derin sorunlarının, artık görmeye alışık olmadığımız altyapı problemlerinin, AK Parti belediyeciliğiyle tanışmış hiçbir şehirde bulunmayan çöp dağlarının, yollardan akan kanalizasyonların olmadığı şehirlerimizde bugün artık biz yeşil alan kullanımlarından, açık alan kullanımlarından, kamusal alanların sayılarının arttırılmasından bahsediyoruz. Nereden nereye geldik? Anlatacak o kadar çok şey, söyleyecek o kadar farklı konu var ki. Uzun yıllar bir algı operasyonu yürüttüler. Dediler ki 'Siz ağaçları kesersiniz yerine inşaat yaparsınız.' Şimdi soruyorum, bugüne kadar dünyada orman varlığını artırmayı başarabilen çok nadir ülkelerden biri olan Türkiye'de 4 milyar 2 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Tüm bu yapılanlar bizim bakış açımızı göstermekte. Bugün 140 adet şehir ormanını Türkiye'ye kazandırdık. Bugün biz dünya için, 7 milyar insan için 7 milyar fidan hedefini koyduk. Biz küresel iklim değişikliğiyle mücadelede 2030 yol haritamızı belirledik. Bugün biz, 'Evet büyüyeceğiz, evet sanayileşeceğiz ama koruyarak, yaşatarak büyütmek mümkün.' dedik ve yeşil büyüme hedeflerimizi sürdürülebilir kalkınma hedeflerimizle birleştirerek seçim beyannamemizde bunları vurguladık."

En çevreci parti AK Parti'dir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın önderliğinde Sıfır Atık Projesi'ni başlattıklarını hatırlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında hayata geçen projeyle kaynağında ayrıştırılarak bütün süreçleri tamamlanan evsel atıkların geri dönüştürüldüklerini anlattı.

Söz konusu projeyi büyük bir dönüm noktası olarak gördüğünü belirten Karaaslan, şunları dile getirdi:

"Bir milat olarak kabul ettiğimiz Sıfır Atık Projesi'ni başlattık. Bugün biz İspanya, Yunanistan'dan sonra üçüncü, dünyada en çok Mavi Bayrağa sahip plajlarımızla öncü ülkelerden biriyiz. Bizim 2002 yılında 140 mavi bayraklı plajımız varken bugün bu sayı 459'a çıktı. Bugün biz biyolojik çeşitlilikle ilgili envanter hazırlanması için Türkiye'nin büyük bir bölümünde çalışmalarımızı tamamladık. Bugün biz ekolojik çeşitliliğin korunması için Türkiye'de farkındalık oluşturacak çok önemli çalışmalara imza attık. Biz gelecek hedeflerimize sürdürülebilir kalkınma hamlesini gerçekleştireceğimiz çok önemli bir farkındalıkla birlikte ilerliyoruz. Bugün biz diyoruz ki biz ezelden çevreciyiz, bugün en çevreci parti AK Parti'dir."AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 24 Haziran seçimlerine de değinerek şunları kaydetti:

"Çevre sorunları üzerinden gençleri bazı toplumsal olayların içine çekmeye çalışanlar, 'Burada çevre katliamı var, koşun, gelin.' deyip o temiz yürekli gençleri farklı amaçlarla kullananlar bilsinler ki bu konuda da asla ve asla onlara fırsat vermeyeceğiz. Çevre bizim için çok öncelikli bir konudur. İşte bugün o çevreye sahip çıkan genç yüreklerle beraberiz. Bugün uçurtma uçurttukları kadar aynı zamanda 'Türkiye'nin geleceğinde biz de söz sahibiyiz.' diyen gençlerle birlikteyiz. Çevreyi en çok koruyacak ama sadece korumayacak aynı zamanda geliştirecek gençler ve kadınlarla yerel yöneticilerle belediye başkanlarımızla birlikteyiz." 

Çiğdem Karaaslan, 24 Haziran'da vatandaşın ortaya hassas bir terazi koyacağına işaret ederek "12 seçimden nasıl büyük başarılarla çıktıysak 12 seçimden nasıl zaferle çıktıysak milletimiz 16 Nisan'da verdiği kararın arkasında duracak ve 24 Haziran'da da o kararla birlikte kurulan çarkların işlemesi için bu sefer ilk hareketi verecek." dedi.

Program sonunda Karaaslan, etkinliğe katılanlarla bir süre uçurtma uçurdu.  Etkinliğe, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve partililer katıldı.TARİHİ ÇARŞAMBA KÖPRÜSÜNDE BİSİKLET SÜRDÜ
Öte yandan AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Tarihi Çarşamba Köprüsü'nde pedal çevirdi. Çiğdem Karaaslan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Çarşamba ilçesinde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Tarihi Çarşamba Köprüsü üzerinde bisiklete binen Çiğdem Karaaslan, tarihi köprüden bisikletle geçti. Karaaslan, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti olarak çevreci birçok projeye imza attıklarını belirtti.


5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle önce Samsun'da gençlerle uçurtma uçurduğunu belirten Karaaslan, "Dünya Çevre Günü'nde mesaj olarak alternatif ulaşım yöntemlerinden biri olan bisiklet sürdük. Biz ezel çevreciyiz. AK Parti olarak bugüne kadarki en çevreci icraatları hayata geçirmiş bir parti olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah bundan sonra millet bahçeleri projeleri ile bunu şehirlerimizde yaşayacağız." dedi.

Çiğdem Karaaslan'ın Çarşamba ilçesinde katıldığı Dünya Çevre Günü etkinliğinde Çarşamba İlçe Belediyesi Başkanı Hüseyin Dündar ve partililer de bisiklete binerek pedal çevirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Özel Samsun Gazi Koleji Ana Sınıfı ilk mezunlarını verdi

Özel Samsun Gazi Koleji Ana Sınıfı ilk mezunlarını verdi