23 Nisan 2019 Salı

SAMSUN'DA HANGİ SİYASİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİNDE KAÇ KADINA YER VERDİ

Samsun'da hangi siyasi parti milletvekili aday listesinde kaç kadına yer verdi

Samsun'da AK Parti, CHP, MHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti Milletvekili aday listelerinde kaç kadın var. Samsun'da siyasi partilerin 24 Haziran seçimleri için açıkladığı milletvekili aday listelerinde kadınlar hangi sıralardan aday gösterildi.

23 Mayıs 2018 Çarşamba 12:42 SİYASET

Samsun'da siyasi partilerin 24 Haziran seçimleri için açıkladığı milletvekili aday listelerinde kadın adaylar hangi sıralarda kendilerine yer bulabildi. İşte Samsun'da siyasi partilerin 27'inci dönem bayan milletvekili adayları..


Siyasi partiler 24 Haziran seçimleri için geçtiğimiz günlerde milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kuruluna sundu. YSK'ya sunulan milletvekili aday listeleri ile birlikte Samsun'da AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP'nin milletvekili adayları belli oldu.

Açıklanan listelerde ise Samsun'da siyasi partilerin milletvekili adayları arasında kaç kadına yer verdiği merak konusu oldu.  Samsun'da siyasi partilerin milletvekili adayı olan kadınların  bazılarının seçilebilecek sıralarda olduğu bazılarının ise alt sıralarda yer aldığı görüldü.

AK PARTİ'NİN 2002 SAMSUN LİSTESİNDE BAYAN YOK
Buna göre Samsun'da AK Parti 2002 yılı seçimlerinden bu yana yapılan tüm genel seçimlerde bir kadın adayı, milletvekili aday listesine hep seçilecek sıradan koydu. AK Parti'nin 2002 yılı milletvekili aday listesinde kadın aday yer almazken, o dönem ki milletvekili listesinde yer alan Musa Uzunkaya, Cemal Yılmaz Demir, Mustafa Demir, Ahmet Yeni, Mustafa Çakır, Suat Kılıç ve Mehmet Kurt seçilerek milletvekili oldu. 

AK PARTİ'NİN SAMSUN'DA İLK BAYAN MİLLETVEKİLİ BİRNUR ŞAHİNOĞLU OLDU
AK Parti Samsun'da daha sonraki genel seçimlerde AK Parti Samsun İl Kadın Kolları Başkanlığını yapan Birnur Şahinoğlu'nu seçilebilecek yerden listesine koydu. Birnur Şahinoğlu, AK Parti'nin Samsun'da ilk kadın milletvekili seçilen ismi oldu. AK Parti'de daha sonraki seçimlerde ise Prof.Dr. Tülay Bakır'da Samsun milletvekili adayı gösterilerek milletvekili seçildi. 

ÇİĞDEM KARAASLAN VİZYONER İSİM OLDU
Samsun AK Parti'de daha sonra ki yıllarda gerçekleşen genel seçimlerde ise listeye kadın aday olarak Çiğdem Karaaslan girdi. Çiğdem Karaaslan'da AK Parti Samsun Milletvekili olurken, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde de listede yer alarak milletvekili seçildi. Çiğdem Karaaslan şuan hem AK Parti Samsun Milletvekili hem de skh AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak görevine devam ederken vizyoner isimlerden birisi oldu. 24 Haziran 2018 seçimleri için de AK Parti Samsun'dan Çiğdem Karaaslan'ı yeniden seçilebilecek bir sıradan milletvekili adayı gösterdi.

AK PARTİ SAMSUN'DA İLK KEZ İKİ BAYAN ADAY GÖSTERDİ
AK Parti Samsun'da bu zamana kadar yapılan tüm seçimlerde bir kadın aday gösterme geleneğini 24 Haziran seçimleri için değiştirerek, milletvekili aday listesine iki kadın aday koydu. samsunkenhaber AK Parti'nin 24 Haziran'da yapılacak seçimler için açıkladığı Samsun Milletvekili aday listesinde Çiğdem Karaaslan'a 3'üncü sıradan yer verilirken, diğer aday Elif Coşkun Bilgin ise 7'inci sıradan aday gösterildi.

SAMSUN CHP BAYAN ADAYA 2'İNCİ SIRAYI VERDİ
Samsun'da CHP'nin 24 Haziran seçimleri için açıkladığı milletvekili aday listesinde ise bu dönem ilk kez bir kadın aday seçilebilecek bir sırada yer aldı. CHP, Samsun'da Neslihan Hancıoğlu'nu 24 Haziran seçimleri için 2'inci sıradan aday gösterdi.  Samsun'da CHP'den 83 yıldır kadın  milletvekili seçilemiyor.

MHP SAMSUN'DA  İKİ BAYANA LİSTEDE YER VERDİ
MHP'nin Samsun Milletvekili aday listesinde ise 24 Haziran seçimleri için  MHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Yüksel Ünal 6'ıncı sıradan, psikolog Mine Aktaş ise 7'inci sıradan milletvekili adayı gösterildi. skh MHP'nin Samsun Milletvekili aday listesinde 1'inci sırada MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta yer aldı.

İYİ PARTİ SAMSUN'DA İKİ BAYANI LİSTEYE ALDI
Genel Başkanı kadın olan İYİ Parti ise Samsun'da 24 Haziran milletvekili aday listesinde ilk sıraları erkeklere ayırdı. Samsun'da İYi Parti'nin 27'inci dönem milletvekili aday listesinde ilk üç sırada erkekler yer alırken, 4'üncü sırada kadın aday Birsen Öztürk, 8'inci sırada ise Ayşe Ayan İYi Parti'nin Samsun Milletvekili aday listesinde kendilerine yer buldu.

SAADET PARTİSİ SAMSUN'DAN BİR BAYANA YER VERDİ
Saadet Partisi'nin Samsun Milletvekili aday listesinde de bir kadına yer verildi. Saadet Partisi'nin 24 Haziran seçimleri 27'inci dönem milletvekili aday listesinde Büşre Genez 5'inci sıradan aday gösterildi.

24 Haziran seçimleri için Samsun milletvekili aday listesini açıklayan HDP'de ise birinci sırada bir kadın ismi yer aldı. Mediha Oya Yağcı HDP'nin birinci sıra Samsun Milletvekili adayı olurken, diğer kadın aday Sevda Özbek Yakut ise listede 8'inci sıraya konuldu.
Kaynak: SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da aranan FETÖ'nün firari altın çocuğu Zeki Güven tutuklandı

Samsun'da aranan FETÖ'nün firari altın çocuğu Zeki Güven tutuklandı