20 Ocak 2022 Perşembe

SAMSUN'DA HASTANE BAŞHEKİMİ DOKTORLAR İÇİN KORUYUCU KABİN ÜRETTİ

Samsun'da hastane başhekimi doktorlar için koruyucu kabin üretti

Samsun'un Kavak İlçe Devlet Hastanesinin Başhekimi Op.Dr. Mustafa Seven, doktorlara Korona Virüs buluşmaması için koruyucu kabin üretti.

09 Nisan 2020 Perşembe 14:26 SİYASET

Samsun'un Kavak İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mustafa Seven, Korona Virüs mücadelesi veren doktorlar için koruyucu kabin üretimi yaptı.


Corona virüsle mücadelede yaşamını yitiren sağlık çalışanlarına üzülen Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mustafa Seven, geliştirdiği proje ile sağlık çalışanlarını Covid-19'dan koruyacak kabin tasarladı.

Türkiye’de de etkili olan ve virüsle en ön safta çarpışan sağlık çalışanlarını korumak amacıyla aklına böyle bir tasarım geldiğini ve projelendirerek bu modelin üretimini sağladığı kabinin, Kavak Devlet Hastanesinde kullanılmaya başlandığını söyleyen Başhekim Seven ,” Kendi canlarını adeta feda ederek hastalıkla mücadele eden meslektaşlarım artık daha güvende olacak ”dedi.

Hastaların muayeneleri esnasında kullanılan cam kabinin virüsün doktor ve sağlık çalışanlarına bulaşmasını önleme konusunda koruyucu kalkan görevi gördüğünü söyleyen Dr Mustafa Seven, "Hekim arkadaşlarımız ve sağlık çalışanlarımızın muayene esnasında, enfeksiyonel bulaşmayı engelleyici olarak tasarladığımız bu aparat, uzun çalışmaların ardından ortaya çıktı.Sağlık çalışanlarımızın yaptıkları ve en çok bulaşma riskinin olduğu entübasyon esnasında, sürüntü almada veya Corona Virüs testi alınması gibi işlemler sırasında bulaş riskinden korumak amaçlı yaptığımız bu örnek teçhizata henüz bir isim de vermedik. Bildiğim kadarıyla Türkiye’ de bir benzeri de bulunmayan bu aparata , bulaş engelleyici, bulaş  önleme bariyeri, veya bulaşmanın havaya yayılma riskinin en yüksek olduğu  ambulama durumunda kullanılabilecek olması hasebiyle entübasyon ambu koruma kabini gibi isimler de verilebilir’’ dedi

DOKTORLAR GÜVENDE OLACAK
Corona virüsle mücadelede ön safta olan yer alan sağlık çalışanlarından 600'ünün virüs kapması bu arada bazı sağlık çalışanları ve doktorlarında yaşamlarını yitirmelerine üzülen Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi  Op.Dr. Mustafa Seven’in yönlendirmesi üzerine böyle bir proje geliştirerek ürün ortaya çıkardıklarını anlatan iş adamı Mehmet Aytaş ,“Sağlık çalışanlarını  coronavirüs testi alınması gibi işlemler sırasında riskten korunmak amacı ile Başhekimimiz ile üzerinde çalışarak böyle bir üretim yaptık. Ve ilk üretimi de Kavak Devlet Hastanemize hediye ederek hekimlerimizin kullanımlarına sunduk. Talep olması halinde ayda 100 adet üretme kapasitem var. Böyle bir çalışma içinde yer almaktan ve doktorlarımızın sağlıklarını koruyacağımız için çok mutluyum.”dedi.

YÜREKTEN DESTEKLİYORUM
Bu arada kendisi de  bir sağlıkçı olan Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu’da sağlık çalışanlarını korumaya yönelik böyle bir aparatın ilçesinde geliştirilerek üretilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek” Şuan tüm dünya böyle bir tehlike ile mücadele ederken bu savaşın en ön safında çarpışan sağlık personelinin korunması adına yapılan çok güzel. Kavak Devlet Hastanesi Başhekimimiz Op.Dr.Mustafa Seven’i ve üretimi yapan ilçemiz iş adamı Mehmet Aytaş’ı kutluyorum. Aletin seri üretimi ve diğer illere sevkiyatı gibi üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Samsunlu

09 Nisan 2020 Perşembe 23:14

Bursa sehir hastanesinde kullanilan ve otomobil firmalarinin bile uretip dagittigi zaten var olan kabini ilk kez uretmisler ne demek ayip ya emek hirsizligi mi yanlis haber mi bu nedir millet guler buna herkes gundemi takip ediyor biliyor cok komik gercekten

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da maske ve eldivenleri sokaklara atma olayı sürüyor

Samsun'da maske ve eldivenleri sokaklara atma olayı sürüyor