09 Mayıs 2021 Pazar

SP SAMSUN İL BAŞKANI ARMUTÇU'DAN BÜYÜKŞEHİRE MERT IRMAĞI ÖNERİSİ

SP Samsun İl Başkanı Armutçu'dan Büyükşehire Mert Irmağı önerisi

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Mert Irmağında ki kokunun Büyükşehir Belediyesinin yapacağını açıkladığı İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi ile giderilemeyeceğini açıkladı, önerilerde bulundu.

16 Temmuz 2020 Perşembe 16:12 SİYASET

Saadet Partisi(SP) Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Mert Irmağında ki kokunun nasıl giderilmesi gerektiğini açıklayarak bu konuda önerilerde bulundu.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Mert Irmağında yaşanan koku sorunu ile ilgili geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, sorunun çözümü için İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi yapılacağını duyurmuştu.

SP Samsun İl Başkanı Temel Armutçu ise bugün yaptığı açıklamada Mert Irmağında yaşanan koku sorununun İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi ile giderilemeyeceğini savundu.

Mert Irmağı ile ilgili açıklamasında Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Demir'e "Sayın Mustafa Demir kusura bakmasın Mert Irmağı'nda oluşan koku, kurulması düşünülen İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi ile giderilecek bir koku değildir." diyen SP Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, yaşanan kokunun ortadan kaldırılabilmesi için "Mert Irmağı'nda yapılması gerekenler çok kapsamlı bir şekilde dip ve çevre temizliğinin yapılarak ıslah edilmesi, kaçak yollarla verilen kanalizasyon bağlantılarının iptal edilmesi, ırmağa bağlanan dere ve çayların ıslahı ile Çoraklık Kümesi-Demirci Mahallesi köprüsünden başlayarak denize kadar olan 12 km'lik hattı rekreasyon alanı ilan etmektir." diyerek öneride bulundu.

1990'lı yıllarda Mert Irmağının tertemiz ve berrak aktığını açıklamasında hatırlatan Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Armutçu, aşırı yağışlarda Mert Irmağında taşkınlarında meydana geldiğini ve bu durumu can ve mal güvenliğine zaman zaman zarar verdiğine de dikkati çekerek, şunları dile getirdi.
"Yaşları müsait olanlarımız çok iyi hatırlarlar; 1990'lı yıllara kadar Mert Irmağı tertemiz ve berrak akardı, gerek ağ ile gerekse de olta ile balık avlanırdı ve etrafında da piknik yapılırdı. Yapılırdı diyoruz, çünkü bu güzellikler ve hoşluklar mazide bir anı olarak kaldı maalesef. Plansız ve koordinesiz bir şekilde kırsaldan kente göçün hızlanması ile kaçak yapılaşmaların artmasına bağlı olarak artan nüfusumuz sonrasında Mert Irmağı kirlenmiş, kullanılamaz hâle gelmiştir. Hatta zaman zaman oluşan kokudan dolayı şehir de nefes alamamaktadır. Mert Irmağı insan canına da mal olmaktadır. Gerek DSİ'den sorumlu Bakanlığın gerekse de Canik, İlkadım ve Büyükşehir Belediyelerinin gerekli ve elzem tedbirleri almaması nedeniyle, 4 Temmuz 2012 günü gece yarısında başlayan yağmur sonrasında Mert Irmağı'nın su seviyesi 15 metreye kadar yükselmiş, ırmağı besleyen diğer küçük derelerin de etkisiyle büyük bir doğal afet meydana gelmişti. Aşırı yağış ırmağı taşırarak büyük maddi hasara ve can kayıplarına neden olmuştu. Bu tarihte yaşanan selde Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında yaşayan 4'ü çocuk olmak üzere toplam 5 kişi hayatını kaybetmişti. Gülsan Sanayi Sitesi'nin taşınması, eski stadın yerine yapılan Millet Bahçesi, Canik Kentsel Dönüşüm projeleri ile birlikte, Mert Irmağı ve çevresi biraz daha önem kazanmaya başlamıştır. Durum böyleyken şehrimizin vitrini ve aynası olmaya namzet projelerin yer alacağı Mert Irmağı'nın bu hâli, vitrin ve aynalığa gölge düşürecek gibi."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Canik Belediyesi Zabıtaları, tarihi geçmiş 1300 gıda yakaladı

Samsun'da Canik Belediyesi Zabıtaları, tarihi geçmiş 1300 gıda yakaladı