31 Mayıs 2020 Pazar

SÜLEYMAN SOYLU SAMSUN'DA 31 MART YEREL SEÇİMLERİ İÇİN ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ AÇIKLADI

Süleyman Soylu Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri için alınacak güvenlik önlemlerini açıkladı

Samsun'a gelerek Seçim Bölge Güvenlik toplantında 31 Mart yerel seçimleri için alınan güvenlik önlemlerini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seçim sandıklarının korunması başta olmak üzere alınacak diğer önlemleri tek tek açıkladı.

20 Ocak 2019 Pazar 17:57 SİYASET

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Samsun'da düzenlenen Seçim Bölge Güvenlik toplantısına katıldı, 31 Mart yerel seçimleri için alınacak güvenlik tedbirlerini açıkladı.


Samsun'da bir otelde düzenlenen Seçim Bölge Güvenlik toplantısında alınacak tedbirlerle ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 Mart yerel seçimlerinde 18 yaşından küçüklerin seçim broşürü dağıtmasına izin vermeyeceklerini, sabotaj ihtimaline karşıda trafo ve elektirk tesislerinde önlemler alınacağını belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Samsun'da yaptığı açıklamada, "Seçim kampanyalarında 18 yaşından küçüklerin seçim broşürü, seçim materyali, afiş dağıtmasına izin verilmeyecektir. Bu, bizim için önemlidir. Bir çocuğun eline, 'Al sen bu seçim broşürlerini ev ev dağıt' diye verilecek bir talimat veya görevlendirme, yönlendirme yasaktır. Çünkü takdir edersiniz ki bu çalışmalarda kişiler seçim rekabetinin getirdiği ortam sebebiyle maalesef bazen aşırı tepkiler gösterebiliyor ve gerginlikler yaşanıyor." dedi.İllerde valilerin başkanlığında seçim güvenliğinden sorumlu tüm birimlerin amirleriyle seçim güvenliği toplantılarının periyodik olarak yapılmaya devam edeceğini vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bunu seçimin son anına kadar kesintisiz sürdürme kararındayız. Bir de 'üçüncü göz' uygulamamız var. Uygulama bu seçimde de aynen devam edecektir. Bunu hem şehirlerdeki huzur uygulamalarında hem de daha geçen seçimde uygulamıştık. 'Üçüncü göz' yönteminde sahada, söz gelimi miting alanında iki personelimiz denetim yaparken bir üçüncü personelimiz de daha dışarıdan onları izlemektedir. Böylece ekip olarak mekanı daha geniş bakışla takip etme imkanı bulmaktayız. Ayrıca hassas kişilerin korunması, parti binalarının, seçim bürolarının korunması, elbette ki toplanma ve miting alanlarının güvenliği noktasında da ek tedbirlerimiz ve risk analizlerimiz bulunmaktadır. Sahadaki güvenlik önlemlerimizin yanı sıra seçime yönelik siber güvenlik çalışmalarımız da olacaktır. Hem banka, kamu kurumları gibi diğer yerlere yönelik dijital saldırıları engellemek hem de sosyal medyanın seçim güvenliğine gölge düşürecek, provoke edecek şekilde kullanılmasını önlemek için 'bilişim suçları ile mücadele ekipleri' oluşturulacaktır" diye konuştu.

Samsun'da gerçekleşen Seçim Bölge Güvenlik toplantısında sandık güvenliği konusunda da önlemler alındığını vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, özellikle kameraların olduğu yerlerde kontrollerin yapılmasını, kameraların çalışır durumda olmasının önemine değindi.

Sandık çevrelerinin aydınlatmalarına özen gösterilmesi gerektiğini belirten Süleyman  Soylu, "Bu noktada eksiklik varsa şimdiden tespitleri yapılıp seçim gününe kadar bunlar giderilecektir. Keza trafo, elektrik dağıtım tesisleri gibi yerlere sabotaj yapılması ihtimaline karşı da önlemler artırılacaktır. Buradan tüm valilerimize sizlerin vasıtasıyla sesleniyorum. Sahada olup bunları tek tek kontrol edin. Kaymakamlarımıza kontrol ettirin. Yanınızda bir liste olsun." diye konuştu. Oy pusulalarının nakilleri sırasında da tedbir alınacağına dikkati çeken İçişleri Bakanı Soylu, şunları dile getirdi.
"Muhafaza ve nakil sırasında gereken tedbirler elbette planlanacaktır. Önemli bir detay, sandık güvenliğinden sorumlu kolluk birimlerinin listesi ilçe seçim kuruluna önceden bildirilecek, sandık güvenliğinden sorumlu yetkililer sandık kurulu başkanlarına kendilerini tanıtacaklardır. Keza sandık çevresinde herhangi bir şiddet, tehdit, zor kullanma gibi bir olay meydana geldiğinde sandık kurulu başkan ve üyelerinden birinin çağrısıyla veya vatandaşın çağrısıyla görevli kolluk birimleri olay yerine intikal edecek ve gerekli yasal işlemleri yapacaklardır."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, toplantının ardından Samsun Valisi Osman Kaymak'ı makamında ziyaret etti ardından Samsun İl Emniyet Müdürlüğü binasına geçerek İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz'u ziyaret ederek burada incelemelerde bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Nazır Cihangir İslam Samsun'da konuştu! 140 bin kişi KHK ile işsiz kaldı

Nazır Cihangir İslam Samsun'da konuştu! 140 bin kişi KHK ile işsiz kaldı