17 Haziran 2021 Perşembe

SAMSUNSPOR'UN 31 YILDIR DİNMEYEN ACISI! 20 OCAK 1989

Samsunspor'un 31 yıldır dinmeyen acısı! 20 Ocak 1989

Samsunspor'un renklerine siyahın eklendiği tarihin adıdır 20 Ocak 1989.. 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor deplasmanına giden Samsunspor kafilesinin geçirdiği acı kazanın bugün 31'inci yıl dönümü..

20 Ocak 2020 Pazartesi 00:22 SPOR

Samsunspor'un 31 yıldır dinmeyen acısı! 20 Ocak 1989 yılında Malatyaspor deplasmanına giden Samsunspor kafilesi Havza'da geçirdiği trafik kazasında 3 futbolcusu ile birlikte teknik direktörü ve şoförünü kaybetti.


Samsunspor'un renklerine siyahın eklendiği gündür 20 Ocak 1989.. 

Bundan 31 yıl önce Malatyaspor deplasmanına giderken yaşanan kazada hayatını kaybeden Samsunsporlu futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomiç ile teknik direktör Nuri Asan ve şoför Asım Özkan, acı olayın 31'inci yıl dönümünde anılıyor.

Bundan 31 yıl önce Malatyaspor maçına giden kafilenin karıştığı kaza ve 5 kişinin ölümünün Samsun'a verdiği acı geçen 30 yıla karşın hâlâ ilk günkü kadar hissediliyor.

Türk futbolunun acı günlerinden biri olan 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile oynayacağı Türkiye 1. Futbol Ligi karşılaşması için bu kente giden Samsunspor takımı sabah saat 9:30 sularında Samsun'un Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışması sonucu kafileyi taşıyan otobüs uçuruma yuvarlanmış ve Samsunspor üç oyuncusunu, teknik direktörünü, şoförünü kaybetmişti. 

Kazada Samsunspor Teknik Direktörü Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan olay yerinde, futbolcu Zoran Tomić ise Yugoslavya'da altı ay komada kaldıktan sonra vefat etti. Bu kazada hayatta kalan birçok oyuncu ve kafile üyesi de ciddi şekilde yaralanmış ve/veya sakat kalmıştı.

Trafik kazasından dolayı Samsunspor 1988-89 sezonuna devam edemedi, sezonun sonuna dek tüm maçlarda hükmen 3-0 mağlup sayıldı Ancak federasyon tarafından sağlanan özel statü ile ligde bırakıldı ve o sezon ligin "Onur Şampiyonu" ilan edildi.

Bir süre sonra Samsunspor, kırmızı ve beyaz olan renklerine kaybettiği isimlerin anısına siyah rengini de ekledi.

Bu olayın anısına 2013-14 sezonunda Samsunspor taraftarı Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda kazada hayatını kaybeden futbolcular ve teknik adamın koreografisini açmış ve bu elim kazanın unutulmayacağını göstermişti.
YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor'un 20 Ocak kazası ile ilgili protokol üyeleri mesaj yayımladı

Samsunspor'un 20 Ocak kazası ile ilgili protokol üyeleri mesaj yayımladı