24 Eylül 2021 Cuma

YÜKSEL YILDIRIM'IN İSMAİL UYANIK AÇIKLAMALARI GÜNDEM OLDU

Yüksel Yıldırım'ın İsmail Uyanık açıklamaları gündem oldu

Yılport Samsunspor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, İsmail Uyanık'a her ay 50 bin lira maaş verdiklerini, İsmail Uyanık'ın kulüpte yatıp kalktığını, cebinden bir kuruş harcamadığını açıklarken, "İsmail Uyanık ile dost kalmalıyız" dedi.

26 Kasım 2019 Salı 11:34 SPOR

Yılport Samsunspor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım'ın İsmail Uyanık ile ilgili açıklamaları gündem oldu.


Yılport Samsunspor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, dün Nuri Asan Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında şirket ortaklığından ayrılan İsmail Uyanık ile ilgili yaptığı açıklamalarla dikkati çekti.

İsmail Uyanık ile iletişimlerinin zayıfladığını söyleyen Yüksel Yıldırım, Uyanık'ın Samsunspor Derneğinin başkanı olduğunu belirtti. 

UYANIK'A KULÜBÜ SEN AL DEDİM
Yılport Samsunspor A.Ş. olarak İsmail Uyanık'a her ay 50 bin lira maaş verdiklerini, Uyanık'ın kulüp için cebinden bir kuruş harcamadığını, maçlarda futbolculara kendisinden habersiz prim sözü verdiğini söyleyen Yüksel Yıldırım, yaptığı açıklamada “Bizim İsmail başkanla iletişimimiz zayıflayınca, kulüpte bazı şeyler gitmeyip, futbol yazarları takımı kriterize etmeye başlayınca bizim de içimizde tedirginlikler başladı. Bunları çözmek için düşündük. Bazı şeyler baktık ki olmuyor. Bir akşam İsmail başkanla İstanbul’da, ben, Mustafa Kemal Erkanat ve Veysel Bilen’le birlikte oturduk konuştuk. Baktık ki kafa yapımız uymuyor. Burada çift başlılık başladı. Bu çift başlılık takıma zarar verecek. İsmail başkana ben ‘sen derneğin başkanısın. Gel bu kulübü sen satın al. Benim de ne kadar harcadığımın hepsi yazılı. Gereken indirimi yaparım’ dedim. İsmail başkanda ‘benim param olsa ben kendim yapardım. Benim param yok. Bu işi yapacak da kimsem yok. Samsunspor’un da benden çok sana ihtiyacı var. Benim gitmem lazım. Senin Samsunspor’da kalman lazım’ dedi. Bu laflar İsmail Uyanık’ın ağzından çıkan laflar. İsmail başkan bir akşam beni aradı benimle teke tek görüşmek istedi. Bende ‘tamam’ dedim. Zonguldak maçı sonrası benimle görüşecekti. Yine bana birileri bir tweet attı bende oradan onlara tweet attım. İsmail başkanda sinirlenip basın toplantısı yapıp ortaklıktan ayrıldığını açıkladı" dedi.

HER AY 50 BİN LİRA MAAŞ VERDİK
Açıklamasında İsmail Uyank'ı çok sevdiğini de belirten Yüksel Yıldırım, sözlerinin devamında, "Ben İsmail’i çok seviyorum ama bu aramızdaki farklılıklar giderilecek gibi değil. Çok üzüldüm. O gün güzel şeyler söyledi ama bazı yerlerinde beni üzdü. Beni paracı yaptı. İçinizden biriniz kendinizi benim yerime koyun. Bu şirketin yüzde 100’ü bende. Yüzde 33’ünü İsmail Uyanık’a verecektik ama halen bazı şartları kabul etmedi. Bir türlü imza atamadık. Ama İsmail Uyanık kağıt üzerinde bu şirketin yüzde 33’üne ortak olmak istedi. Bende İsmail’e ‘İsmailciğim 1 lira para vermiyorsun’ dedim. Oda ‘3 yıl içinde para bulup almış olacağım’ dedi. Sonra 5 yıl yaptı. Paracı biri olsam ben şimdi isterdim. İsmail Uyanık bu 1,5 yıl içinde cebinden 1 lira para Samsunspor’a harcamadı. Bütün parayı ben harcadım. İsmail Uyanık’a biz ‘biz seni CEO yapalım. Burada cebinden de boş yere para harcama. Biz kulüp olarak biz sana maaş verelim’ dedim. Biz bunu İstanbul’da konuştuk. Bu konuşmayı İsmail Uyanık, ben ve Mustafa Erkanat biliyor. 2 gün sonra Samsun’da ki gazeteler ‘İsmail Uyanık 50 bin TL maaş alıyor’ diye yazıyor. Ben ve Mustafa Erkanat söylemedi. İsmail başkana sorduğumda da ‘bilmiyorum’ dedi. O zaman ‘ben o gazeteciyi bulacam. Kimin yaptığını soracam’ dediğimde bana ‘yapma’ dedi. Evet geçen sene biz İsmail’e her ay 50 bin TL maaş verdik. Bu sene de devam edilmesini istedi ben ‘hayır’ dedim. Çünkü ben ona ‘ağabeyimle ayrıldım. Samsunspor’un içinde yok. Şirket desteklemiyor. Ben şahsi paramla yapıyorum. Böyle bir durumda benim daha böyle verecek bir param yok. Artık senin de bu kulüpte yatıp kalkmana gerek yok. Mustafa Aztopal var, Yücel Uyar var, hocalarımız var. Buraya haftanın 2-3 günü gelirsin’ dedim. ‘yok, ben burada kalacağım. Benim Samsunspor’dan başka projem yok. Ben burada yatarım, kalkarım. Senin bildiğin gibi futbol yönetilmez’ dedi. Orada zaten kopma başladı. İsmail başkan kulübün içinde yatıp kalkarak kulübü yönetmek istedi. Bizde profesyonellerle yönetmek istedik. Benim 200 tane şirketim var. Bir tarafı Çin, bir tarafı Peru. Hepsinin başına gidip yatıp kalkıyor muyum? Hepsini kontrol etme şansım yok. Biz Samsunspor’u kurumsal bir yapıda yönetmek istiyoruz. Bugün itibariyle ben böyle bir yapıyla gideceğimi söylüyorum. Gerektiğinde geleceğim” dedi.

BU PARALARI YÜKSEL YILDIRIM ÖDÜYOR
İsmail Uyanık ile düşman olma gibi bir lüksünün olmadığını ve dost kalacaklarını da belirten Yüksel Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında şunları dile getirdi.
“İsmail Uyanık ortaklıktan ayrıldı ama hisselerin yüzde 100 bende. Onun için sadece İsmail Uyanık ortaklıktaki verilmiş söz bitti. Kendisi çekildi ama Samsunspor Kulübü Derneği’nin başkanı. Bu kulübün dernek direk hiçbir ilişkisi yok ama organik ilişkisi var. Burada Samsunspor A.Ş. ile dernek el ele çalışmak zorunda. Onun için biz İsmail başkanla düşman olma gibi bir lüksüm yok. Dost kalmamız lazım. Samsunspor’un başarısı için, menfaati için bunun böyle devam etmesi lazım. Biz her zaman aynı masaya oturacağız, Samsunspor’u tartışacağız ama maalesef ortak olamayacağız. Samsun beni paracı yaktı. Nasıl olduğunu anlamadım ama ben para konuşan bir iş adamıyım. Ben sıfırdan geldim. İlkokula giderken ben lastik ayakkabıyla okula gittim. Biz bu Samsunspor’a bu kadar para veriyorsak da birilerini de hesap sormamız lazım. Ben İsmail başkandan bir gün ‘Başkan şu paramı versene’ demedim. Ya da ‘başkanım şu ödemeleri yap’ demedim. 

PRİMLERİ İKİ KATI YAPTIĞINI SÖYLEDİ
"Futbolcuların maaşını ben ödedim. Çalışanların maaşını ben ödüyorum. Samsunspor deplasmanlara gidiyordu oteller almıyordu ama şimdi alıyorlar. Samsunspor uçağa biniyor parası ödeniyor. Bu paraları Yüksel Yıldırım ödüyor. Bu paraları öderken niye beni taktir etmiyorsunuz da toprağın dibine gömüyorsunuz. İsmail başkan Afyon maçında soyunma odasına inmiş primleri 2 katı yaptığını söylüyor. Sonra da ben ödemiyorum. Ödemem öncesinden primleri anlaşmışız. Ödenmeyince futbolcular bana sitem ediyorlar. Niye ben kötü oluyorum. Ben söz vermedim. Söz veren gitsin yapsın. Amed maçında iğrenç bir futbol oynadık. Siz seyrederken utanmadınız mı? Bu maçın primi var. Ben vermedim diye kötü oldum”

3 YIL İÇİNDE DERNEKLER BİTECEK
"Dernek ile Samsunspor A.Ş.’nin beraber çalışmak zorunda olduğunun altını çizen Yüksel Yıldırım, “Arasında organik bir bağ var. Dernek yaptırıcı rolleri var. Bizde dernekle beraber çalışmak zorundayız. Bu tesisleri kullanabilmek için derneğe her ay kira veriyoruz. Şuan dernek yönetimi, A.Ş. ile henüz bir iletişime geçmiş durumda değil. Derneği başkanı İsmail Uyanık’tır. Bizimle çalışmak zorunda olması gerekiyor. Bu çalışma ileriki günlerde nasıl olacak bilmiyoruz. Oradan da istifa ederse, biz Samsunspor derneğini sahipsiz bırakacak halimiz yok. El ele çalışmak gerektiği için bizim o derneğe gerekiyorsa bizim desteğimizle yeni bir yönetim seçilir. Yine Samsun’un içinden pırıl pırıl insanlar gelir. Hem derneği yönetirler hem de futbol A.Ş. ile bir çalışma yapar. Sonuçta kazanan büyük Samsunspor taraftarı olur, Samsunspor olur. Bu iki kurumun et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmaması gerekiyor. 3 ay önce TFF Başkanı Nihat Özdemir, ‘3 yıl içinde bütün dernekler bitecek, her şey A.Ş. olacak’ dedi. Samsunspor bunu geleceği önceden görüp yapanlardan biri. Onun için Samsunspor bugün taktir kazanıyor. Ben bugün ‘burayı kapatıyorum gidiyorum’ diyemem. Çünkü burası bir şirket ve gitmek istediğinde kapatmak zorundasın. Ticari sicile gidip şirketin kapanması için uğraşacaksınız. Ben şirketi kapatıp futbolu derneğe verdiğim zaman 2 sene öncesine dönecek. Şuanda dernek sıfır borçlu. Bu derneğe başkan olmak için şimdi 100 kişi kuyruğa gidecek. Ben bırakıp gidiyorum dediğim zaman kimseden harcadığım 100 küsür milyon TL’yi alamıyorum. Alma şansım yok. Samsunspor’un adı çok kötüye çıkmıştı. İsmail Uyanık’la biz ilk sene bunları kırmaya çalıştık. Hiçbir futbolcu gelmiyordu. Biz futbolculara fazla paralar verdik. Biz buradan hızlı çıkacağız diye başkan en iyi futbolcuları almaya çalıştı. Oyuncular hızlı alındığı için pazarlıklar yapılmadı. Bazı menajerler üzerinden bu transferler yapıldı. O oyuncuların değerinin ne olduğunu bilmiyordum. Ucuz mu pahalı mı bilmiyordum ama şimdi biliyorum” 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da alt yapı bitene kadar belediye başkanları konteynırlarda yatacak

Samsun'da alt yapı bitene kadar belediye başkanları konteynırlarda yatacak