24 Haziran 2019 Pazartesi

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN ABD'Lİ BAKAN NAUERT'İN OHAL ENDİŞESİ AÇIKLAMASINA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığından ABD'li bakan Nauert'in OHAL endişesi açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'de 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak erken seçimin OHAL sürecinde yapılması ile ilgili endişe duyduğunu açıklamasına tepki gösterdi.

21 Nisan 2018 Cumartesi 10:45 TÜRKİYE

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in OHAL endişesi açıklamasına tepki göstererek, "Bu kabul edilemez" dedi.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in Türkiye’de erken seçimlerin OHAL döneminde gerçekleşecek olmasından endişe duyulduğu yönündeki ifadelerine ilişkin soruya yanıt verdi. 

Türkiye’de yapılan tüm seçimlerin demokratik, özgür, adil ve şeffaf olduğunun uluslararası gözlem raporlarıyla teyit edildiğine vurgu yapan Aksoy, "Olağanüstü hal koşullarında 2017 yılında gerçekleştirilen anayasa referandumu bunun son ispatıdır. Bu gerçeği göz ardı ederek, olağanüstü hal uygulamasının seçimleri demokratik standartların gerisine düşüreceğini iddia etmek art niyetli bir yaklaşımdır." dedi. 

OHAL'in sadece Türkiye'nin birliğine, devletin bekasına kasteden teröristlerin faaliyetlerini hedef aldığını belirten Sözcü Aksoy, "Ülkemizde teröristlerden başka hiç kimsenin temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması söz konusu değildir. Ayrıca birçok ülkede olağanüstü hal uygulaması sırasında seçim düzenlendiğini de hatırlatmak isterim." ifadelerini kullandı. 

Bu duruma son örneklerden birinin 2017 yılında Fransa’da yapılan seçimler olduğuna dikkati çeken Hami Aksoy, şunları kaydetti: 

"Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü benimsediğini iddia eden bazı devletlerin, ülkemiz söz konusu olduğunda bu tür peşin hükümlü yorumları, Türkiye’ye yönelik çifte standartlı anlayışın bir diğer örneğidir. Dahası henüz gerçekleşmemiş seçimler hakkında önceden açıklama yapmak millet iradesine müdahale anlamına gelmektedir ve kabul edilemez."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti, CHP ve MHP'nin erken seçimde Samsun milletvekili adayları kimler olacak

AK Parti, CHP ve MHP'nin erken seçimde Samsun milletvekili adayları kimler olacak