18 Haziran 2019 Salı

KARADENİZDE PKK OPERASYONU: YA TESLİM OLACAKLAR YA DA ÖLECEKLER!

Karadenizde PKK operasyonu: Ya teslim olacaklar ya da ölecekler!

Karadeniz bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlar devam ederken, Giresun Yağlıdere ilçesinde yakalanan Agit Van kod adlı terörist Hasan Demir, Karadeniz'de yiyecek bulamadıklarını ve örgütten kaçışların olabileceğini itiraf etti.

22 Aralık 2017 Cuma 20:02 TÜRKİYE
Giresun'un Yağlıdere ilçesinde teslim olan bölücü terör örgütü üyesi "Agit Van" kod adlı Hasan Demir'in ilk sorgusunda, güvenlik güçlerinin operasyonları nedeniyle rahat hareket edemeyen örgüt üyelerinin zor günler geçirdiğini, kendisi gibi yeni kaçışların olabileceğini söylediği öğrenildi.

Jandarmada sorgusu devam eden Demir, 2015 yılında örgüte katıldığını, Giresun kırsalında yine 23 Ekim'de güvenlik güçlerince yakalanan "Aram" kod adlı Mustafa Tolucan ile aynı grupta yer aldığı ve daha çok Sivas ve Erzincan kırsalında bulunduğunu anlattı. 

Örgüt ve Karadeniz Bölgesi'ndeki mensupları hakkında önemli bilgiler paylaşan Demir, ilk ifadesinde Giresun kırsalına geçen ağustos ayında geldiğini, halktan destek bulamayınca günlerce bir şey yiyemediklerinden yakındı. Terörist Hasan Demir, yine güvenlik güçlerinin operasyonlarından rahat hareket edemediklerini, bu nedenle de sürekli hareket halinde oldukları bilgisini paylaştı.  Bulundukları şartlara dayanamadığını ve örgütten kaçmaya karar verdiğini aktaran Demir, kendisi gibi bazı örgüt mensuplarının da mevcut durumdan rahatsız olduklarını ve yeni kaçışların olabileceğini kaydetti.

Demir'in ifadesinde örgütün sözde elebaşlarının kaçışların önüne geçme adına "teslim olursanız sizi öldürürler, işkence yaparlar ya da ömür boyu hapiste yatarsınız" şeklinde korku vermeye çalıştıklarını söylediği öğrenildi.

Öte yandan "Agit Van" kod adlı Hasan Demir'in verdiği ifadeler doğrultusunda güvenlik güçlerinin Giresun kırsalında bölücü terör örgüt üyelerine yönelik operasyonlar geniş kapsamlı devam ediyor. Demir'in yer göstermesiyle Dereli kırsalında bir gıda ve bir de mühimmat deposu ortaya çıkarılmıştı. 

ORDU VALİSİ SEDDAR YAVUZ: YA TESLİM OLACAKLAR YA DA ÖLECEKLER

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Karadeniz'de yürütülen terör operasyonlarına ilişkin, "İstihbarat faaliyetlerimize ağırlık veriyoruz ya teslim olacaklar ya ölecekler." dedi. 

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Vali Seddar Yavuz, Karadeniz'de yürütülen terör operasyonlara yönelik bir soruya "Terör örgütleri eliyle Türkiye Cumhuriyeti terbiye edilmek isteniyor." yanıtını verdi. 

Yavuz, 7 Haziran seçimlerinden sonra 10 terör örgütünün ortak eylem kararı aldığını ifade ederek "Bundan anlaşılıyor ki bu küresel bir saldırının bir parçası. Dün hiçbir zaman bir araya gelmeyecek diye düşündüğümüz terör örgütleri 7 Haziran seçimlerinden sonra bir araya geldi." diye konuştu. 

Terör örgütü PKK’nın Karadeniz Bölgesi’ne açılma çalışmalarının olduğunu da belirten Yavuz, şöyle konuştu:

"Amaçları Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü engellemek, yeniden kıyam ve dirilişine engel olmak. Bunu ancak iç karışıklıkla yapabilirler. Bizim tarihimizde dıştan yıkımlar olmamıştır, iç kargaşalarla olmuştur. Baktılar ki hendek çukur olmuyor, FETÖ çıktı ortaya. PKK’nın amacı Türkiye'nin gücünü azaltmak yok etmek, mümkünse de Karadeniz Bölgesi’ne açılımı sağlamak. Karadeniz'de PKK’nın eyalet şeklinde bir yapılanma çalışması var. Karadeniz’de başarılı olabilme şansları var mı? Güneydoğu’da olamadıklarına göre burada olma şansları yok. Amaçları tedirgin edip korkutmak. Burada başarılı olabilmek gibi bir şansları yok."

- "Ya teslim olacaklar ya ölecekler"

Yavuz, Karadeniz Bölgesi’nde ne PKK'ya ne de terörün herhangi bir uzantısına asla izin verilmeyeceğini vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Benim yeteri kadar PKK ve terör hakkında uzmanlığım var. 10 yıl doğuda çalışmış birisiyim. Ordu kırsalında 2017 yılı içerisinde bir PKK grubu olmadı. Ama sürekli Giresun ve komşu illerimiz ile beraber güvenlik güçlerimizle operasyonlarımızı sürdürdük. İstihbarat faaliyetlerimize ağırlık veriyoruz. Girdikleri anda da kellelerini alacağız. Bu konuda herhangi bir tereddüt içerisinde değiliz. Çünkü ya teslim olacaklar ya ölecekler. Bunun başka bir seçeneği yok. Biz teröriste şefkat ve merhamet gösterecek halde değiliz. Onlar gelir ya devletin şefkatli kollarına, adalete teslim olur ya da sonları ölümdür."

Vali Yavuz, terör örgütü mensuplarının ortalama örgütte kalma sürelerinin 1 yılı geçmediğine de işaret ederek şunları kaydetti:

"Nihayetinde bu acı sonu biz istemeyiz, kimse ölmesin. Biz kimsenin ölmesinde mutlu olmayız. Ama devletinde asli görevi güvenlik sağlamaktır. Bu konuda duygusal davranmaya gerek yok. Kim bizi öldürmeye geliyorsa o cezasını çekecektir. O yüzden de vatandaşlarımız son derece rahat olsunlar. Herhangi şüphelendikleri bir surum olduğunda da ihbar hatlarımızdan bizlere ulaşsınlar. Ordu açısından tedbirlerimizi almış durumdayız. Giresun’da da iki terörist yakalandı. Karadeniz’de biz PKK’nın ya da uzantısının faaliyet göstermesine asla izin vermeyiz." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Masalcı Dede Cemalettin Kavaklıgil hayatını masallara adadı

Samsun'da Masalcı Dede Cemalettin Kavaklıgil hayatını masallara adadı