27 Eylül 2020 Pazar

MAMAK CEZAEVİNİN 12 EYLÜL DÖNEMİ İŞKENCECİSİ ALBAYI RACİ TETİK ÖLDÜ

Mamak Cezaevinin 12 Eylül dönemi işkencecisi albayı Raci Tetik öldü

12 Eylül döneminde merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun işkence gördüğü, İlhan Erdost'un ise dövülerek öldürüldüğü Mamak Cezaevinin 12 Eylül komutanı Raci Tetik öldü.

28 Nisan 2019 Pazar 13:38 TÜRKİYE

12 Eylül döneminde işkenceleri ile gündeme gelen Mamak Cezaevinin komutanı albay Raci Tetik, yaşamını yitirdi.


İstanbul'da TSK Çamlıca Özel Bakım Merkezinde uzun yıllardır kalan işkenceci Albay Raci Tetik, 26 Nisan’da akşam saatlerinde öldü.

ASKERİ TÖREN YAPILACAK
Yarın İstanbul Selimiye Camii'nde öğle namazının ardından Tetik için askeri tören yapılacak. Daha sonra Tuzla Şifa Mezarlığında toprağa verilecek.

4 YIL CEZAEVİNİ YÖNETTİ
Tokat'ın Erbaa ilçesinde, 1931 yılında doğan Tetik, Temmuz 1980'de Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olarak atandı. 12 Eylül darbesiyle birlikte cezaevini 4 yıl yönetti.

İLHAN ERDOST CEZAEVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ
12 Eylül darbesinin ardından ağabeyi Muzaffer Erdost ile gözaltına alınan yayımcı İlhan Erdost, 7 Kasım 1980'de Mamak Cezaevinde dövülerek öldürüldü. Cezaevine girişten koğuşuna götürülene kadar 4 jandarma er tarafından defalarca darbedilen İlhan Erdost, bu sırada "Artık dövmeyin, sabah kızlarımı öpmeden çıktım" demişti.

MUHSİN YAZICIOĞLU C-5'TE İŞKENCE GÖRDÜ
Ankara Mamak Askeri Cezaevi’ne getirilen dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, adına “C-5” denilen işkencehanede gördüğü işkence 13 Şubat 1981 tarihli “ilk muayene” kaydında, “dirseklerinde yara, parmaklarında yanık izleri ve idrarında kan” tespit edildi bilgisiyle yer alıyordu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da sigara, sadaka kutusu ve motosiklet çalan 14 yaşındaki iki çocuk tutuklandı

Samsun'da sigara, sadaka kutusu ve motosiklet çalan 14 yaşındaki iki çocuk tutuklandı