21 Nisan 2019 Pazar

SAĞLIK BAKANI AHMET DEMİRCAN'DAN DOĞU GUTA AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'dan Doğu Guta açıklaması

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Beşşar Esed rejimi kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki yaralıların durumu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Şu anda bir yaralı intikali yok. Talep olursa elbette karşılarız, yaralılara bakar, gerekli tedavilerini sağlarız." dedi.

01 Mart 2018 Perşembe 16:46 TÜRKİYE

Sağlık Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Somali Sağlık Bakanı Fevziye Abikar ile yaptığı görüşmede, Doğu Guta'daki yaralıların durumu ile ilgili açıklamada bulundu.


Somali'nin Türkiye'nin gönül coğrafyasında özel yeri olan bir ülke olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, iki ülke arasındaki pek çok alanda işbirliğinden birisinin de sağlık alanında olduğunu belirtti. Somali Sağlık Bakanı Fevziye Abikar'ın Ankara'da gerçekleştirilecek bir konferansa katılmak üzere Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak Türkiye'de bulunduğunu aktaran Demircan, yarın Türkiye'de eğitim amaçlı bulunan 50 ülkeden dost ve kardeşlerle bir araya geleceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye Mezunları Sağlık Sektörü Buluşmaları Konferansı vesilesiyle Kırgızistan, Libya ve Zambiya'nın sağlık bakanlarının da Ankara'da olacaklarını, bugün ve yarın konuk ülkelerin sağlık bakanları ile görüşeceklerini bildirdi. 

Somali'ye 150 bin tüberküloz aşı gönderildi

Somali Sağlık Bakanı Fevziye Abikar'ın ziyaretinde çeşitli ülkelerden sağlık alanında farklı branş ve kademelerden 13 bin öğrencinin eğitim almak için Türkiye'de bulunduğunu anlatan Bakan Ahmet Demircan, şunları kaydetti:

"Bunlar arasında Somalili kardeşlerimiz de var. Türkiye'nin sağlık alanında gelmiş olduğu nokta gerçekten çok iyi bir seviyede. Sadece sağlık hizmetleri değil, sağlık eğitimiyle ilgili de hangi noktada olduğumuzu sayılar gösteriyor. Biz Somalı halkını kardeş bir halk olarak kabul ediyoruz. Kardeş halklarımızdan birinin ayağına diken batsa acısını hissederiz. Ekim ayında Somali'nin karşı karşıya kaldığı terör saldırısı sonrası Türkiye hemen müdahale etti. Somali'den tedavi için kardeşlerimizi buraya getirdik. Türkiye'ye getirilen 35 yaralımızdan 32'si taburcu oldu, diğer yaralılarımız da bugün yarın Somali'ye hareket edecekler. Ben inanıyorum, 21. yüzyıl Afrika'nın yüzyılı olacak. Somali'de Afrika'da çok önemli bir yerde. Kardeşlerimizin sağlık standardının gelişmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Orada çalışan bir hastanemiz var. Somali devletiyle birlikte işletiyoruz. Koruyucu sağlık hizmetleri alanında Somali'nin ihtiyaç duyduğu aşıları tedarik etmede yardımcı oluyoruz. En son tüberkülozla ilgili kendilerine 150 bin aşı gönderdik. Desteklerimiz, işbirliğimiz devam edecek. "

Somali Sağlık Bakanı Fevziye Abikar ise konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de ailesiyle birlikte Somali'yi ziyaret ettikten sonra dünyanın Somali'ye bakışının değiştiğini vurguladı.

Somali'deki Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi'nin önemine değinen Bakan Fevziye Abikar, "Somali'deki büyük patlama sonrasında eğer o hastane olmasaydı daha büyük bir sıkıntı yaşardık. Şu anda 500'den fazla kişi Recep Tayyip Erdoğan Hastanesinde çalışıyor. Somali üniversitelerinden mezun olanlar da bu hastanede staj yapma imkanına sahip oluyor. Türkiye'nin yaptıklarını bize başka hiçbir ülke yapmamıştır." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a kar yağdı ama kısa sürdü!

Samsun'a kar yağdı ama kısa sürdü!