25 Mayıs 2019 Cumartesi

SÜLEYMAN SOYLU POLİSLERİN YENİ KIYAFETLER KULLANMAYA BAŞLAYACAĞINI AÇIKLADI

Süleyman Soylu polislerin yeni kıyafetler kullanmaya başlayacağını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trafik Değerlendirme Toplantısında yaptığı açıklamada polislerin yeni kıyafetler kullanmaya başlayacağını açıklayarak, " Polisimizde de inşallah önümüzdeki günlerde yeni kıyafetler kullanılmaya başlanacak." dedi.

24 Ocak 2018 Çarşamba 21:09 TÜRKİYE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü Anıttepe Yerleşkesi'nde düzenlenen Trafik Değerlendirme Toplantısında polislerin yeni kıyafetler kullanacağını açıkladı.

Süleyman Soylu, Trafik Değerlendirme toplantısında terör örgütlerine yönelik Afrin'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlere başarı dileğinde bulundu. Süleyman Soylu, trafik konusunda geçen yılın değerlendirmesini yapmak ve "Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi"nin sonuçlarını masaya yatırmak amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bakan Soylu, 50-100 yıl önce var olmayan konularla ilgili olarak bugün birimlerin, personelin, dijital altyapının, araçların ve yasal mevzuatın bulunduğuna işaret ederek, küresel terör, siber suçlar ve trafiğin, bu konular arasında olduğunu belirtti.

Cezaların yüz yüze yazılması

Soylu, şöyle devam etti:

"Bir analiz kriteri olarak kullanılan 100 bin araç başına can kaybı oranında 2016 yılına göre 2017 yılında ülke genelinde yüzde 4,1 oranında azalma elde edilmiştir. Önemli bir farklılık da ceza uygulamalarında görülmüştür. Toplam cezalar içinde araç plakasına yazılan cezaların oranı, 2010 yılından itibaren tedrici şekilde artmış ve 2016 yılında yüzde 80’le zirveye ulaşmıştı. Yani genel prensip yavaş yavaş arkadan ceza yazmaya doğru gitmiştir. Oysa yüz yüze temas, birtakım ihmalleri görüp uyarmak... Çünkü trafik polisi arkadaşlarımızın, güvenliği sağlayan arkadaşlarımızın sadece ceza yazmak değil, aynı zamanda karşı karşıya geldiği kişilere kendi tecrübeleri ve bilgileri çerçevesinde birtakım tembihlerde bulunması, birtakım uyarılarda bulunması, esas itibarıyla kazaların azaltılması ve cezaların caydırıcılığıyla beraber ortaya çıkacak sonuçların olumluluğunu bir şekilde yansıtması gerekmekteydi.

Hafta sonlarında yaşanan kazalarda azalma

Cuma, cumartesi ve pazar günlerinde meydana gelen kazalarda 2016’ya göre yüzde 2, can kayıplarında yüzde 2.5, yaralı sayısında ise yüzde 1,4 oranında azalma elde edildiğini belirten Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yine önemli bir kaza dönemimiz de biliyorsunuz ki bayram tatilleri olmaktadır. 2016’daki bayramlarda trafikte günlük ortalama 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ekiplerimizin görünürlüğünü artırmamızla birlikte 2017 bayram günlerinde araç yoğunluğu yüzde 20 artmasına rağmen kazalarda geçmiş yıllardaki aynı uzunluk olan bayram günlerine oranla yüzde 15 oranında azalış elde etmeyi başardık. Tabii ki trafik konusunda önemli bir paydaşımız da Jandarma Genel Komutanlığımızdır. Bu çerçevede müşterek denetimlere de ağırlık verdik. 2017 yılında toplam 66 bin 84 personelin katılımıyla 7 kez müşterek denetimler gerçekleştirilmiş ve 1 milyon 248 bin 722 araç denetlenmiştir."

Kara noktalardaki kazalarda yüzde 55'lik azalma

Süleyman Soylu, ülke genelinde kazaların yoğun olduğu 30 nokta tespit ettiklerini, aldıkları önlemlerle bu noktalardaki kazalarda 2017'de 2016'ya göre yüzde 55'lik bir düşüş elde ettiklerini söyledi.

Ülke genelinde yüzde 5,3'lük bir araç artışı yaşanmasına rağmen ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısında yüzde 1,5 oranında azalma meydana geldiğini vurgulayan Soylu, yüzde 2, 3, 5 gibi düşüşlerin kimsenin gözüne küçük gelmemesini istedi.

"Kabul edilebilir bir bilanço değildir"

Bakan Soylu, 2018'e de trafik kazaları noktasında moralleri bozan bir tabloyla başladıklarını dile getirdi. Soylu, "Arkadaşlarımla bu yılbaşından 22 Ocak tarihine kadar olan otobüs kazalarının listesini çalıştık. Polis bölgesinde 9 kaza ve 14 can kaybı, jandarma bölgesinde de 2 kaza ve 15 can kaybı. Toplam can kaybımız 29, toplam yaralı sayımız ise 204. Bu, kabul edilebilir bir bilanço değildir." ifadesini kullandı.

"Polisimizde yeni kıyafetler kullanılmaya başlanacak"

Soylu, personel sayısındaki artışın aynı zamanda teçhizat ve araç sayısında da yaşanacağına dikkat çekti.

Bu yıl trafik ekiplerinin motosiklet sayısında da önemli bir adım atacaklarını belirten Soylu, şunları aktırdı:

"Bu farkı hissedeceksiniz. Bunu hem şehirlerin trafik yoğunluğu hem olay yerlerine çabuk ulaşabilmek hem de şehir trafiği yoğunluğundan etkilenmemek için sağlayabileceğimizi ifade etmek istiyorum. Elbiselerle ilgili jandarmada bir değişikliğe gittik, güzel oldu. Polisimizde de inşallah önümüzdeki günlerde yeni kıyafetler kullanılmaya başlanacak."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Recep Tayyip Erdoğan açıkladı: Obama ne yazık ki bizi aldattı, sözünde durmadı

Recep Tayyip Erdoğan açıkladı: Obama ne yazık ki bizi aldattı, sözünde durmadı