24 Haziran 2019 Pazartesi

SURİYE BOMBARDIMANINDA İNCİRLİK ÜSSÜ KULLANILDI MI? BEKİR BOZDAĞ AÇIKLADI

Suriye bombardımanında İncirlik Üssü kullanıldı mı? Bekir Bozdağ açıkladı

ABD'nin İngiltere ve Fransız orduları ile birlikte Suriye'nin Şam, Hama ve Humus şehirlerini bombardımana tutması ile ilgili İncirlik Hava Üssünün kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, açıklama yaptı.

14 Nisan 2018 Cumartesi 13:30 TÜRKİYE

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD'nin Suriye rejimine yönelik başlattığı hava saldırısında İncirlik Hava Üssünün kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili açıklamasında, "Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı." dedi.


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine düzenlediği saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

"Suriye konusunda Türkiye'nin tutumu nettir"

Suriye konusunda Türkiye'nin tutumunun net olduğunu belirten Bozdağ, "Suriye'de Türkiye, Esed rejimine, kimyasal veya konvansiyonel silah kullanımına, iç ​​çatışmalara, insanların öldürülmesine, insanların yerinden yurdundan edilmesine, DEAŞ, PKK, KCK, PYD/YPG dahil bütün terör örgütlerine karşıdır. Türkiye'ye göre Suriye'de Esed rejimi ile DEAŞ, PKK, KCK, PYD ve YPG dahil tüm terör örgütlerine destek, kimyasal silahla öldürme gibi konvansiyonel silahlarla da öldürme can ve mal emniyetinin yokluğu, zorunlu göç, ülkeler arası nüfuz, güç ve çıkar yarışı da yanlıştır." değerlendirmesinde bulundu.

"Siyasi çözüm şart"
Türkiye'nin, rejim tarafından Duma'ya yapılan kimyasal saldırıyı her düzeyde şiddetle kınadığını ve bu konuda çok net bir tutum ortaya koyduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, sayın Trump ve sayın Putin ile görüşmeler yaptı. Türkiye, bir nevi ABD ile Rusya arasında çözüm için ara buluculuk yaptı. Suriye'deki hedeflere ABD, İngiltere ve Fransa saldırısından önce ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Trump'ın talimatlarıyla görüştüler. Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı. Rejimin kimyasal silah kullanımının cezalandırılması, olması gerekendir. Ancak rejimi cezalandırmak için sadece kimyasal silah kullanımını yeter sebep görüp konvansiyonel silah kullanımını yeter sebep görmemek büyük bir yanlıştır. Zira her iki silahla ölen, öldürülen de insandır. Kullanılan silah ne olursa olsun ölen, öldürülen insandır. 'Konvansiyonel silahla öldürürsen müeyyide yok ama kimyasal silahla öldürürsen müeyyide var ve uygulanır.' demek, ilkel bir anlayışla insanların öldürülmesine izin vermektir. Bu korkunç yaklaşım, asla kabul edilemez. Ancak Suriye rejiminin kimyasal saldırıları sonrası Suriye'ye atılan füzelerin, Suriye'deki sorunların çözümüne katkısı olmadığı gibi sonuncusunun da katkısı olmayacağı açıktır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zeytin Dalı Harekatında öldürülen teröristlerin sayısı 4 bin 157 oldu

Zeytin Dalı Harekatında öldürülen teröristlerin sayısı 4 bin 157 oldu