17 Ekim 2021 Pazar

YEREL SEÇİMLERE AZ KALA
Daha dur demeyin!  Önümüzde genel seçimler var hiç demeyin, belediye başkanları için son birkaç ay var önlerinde, çünkü Ekim’de bilemedin Kasım’da yerel seçimler var.

AK Parti kültüründe genellikle Kasım aylarının seçimleri bir başkadır. Severiz biz Kasım’da olan seçimleri. En uygun tarih Kasım ayı olacaksa 4 Kasım gibi duruyor. 

Tabi bunun olması için bazı önemli şeyler var. Örneğin Cumhur İttifakının başarılı bir seçim geçirmiş olması ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığa devam etmesi ve bunu ezici bir güçle kazanmış olması gerekir. Ayrıca AK Parti ve MHP milletvekili sayılarının toplamda 400’ün kapılarına dayanması gerekir.  Bunların olmaması içinde herhangi bir sebep yok zaten.

Halk nezdinde Reis’le ilgili herhangi bir sorun yok. Seçmenin gözünde Reis, bu seçimde de sevgisini gösterecek. %53-55 bandında ilk turda bu işi kapatacağını düşünüyorum. Milletvekili seçimlerinde de yani yarın açıklanacak listede de gerçekten ince eleyip sık dokuyacağını düşünüyorum. “Benim Listem” söyleminin de çok yerinde bir söylem olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 

Yerel seçimlere gelirsek –açıklanacak milletvekili listesine göre fikrim değişebilir- belediye başkanlarının kendilerini göstermeleri gereken önlerinde ki tek seçim 24 Haziran seçimleridir. Yaptıkları ve yapacaklarının bu seçim sonrası onlara tabiri caizse yol, su, elektrik olarak geri dönecek. AK Parti kaç milletvekili çıkarırsa çıkarsın, yerel seçimlerde bu seçimde gösterdikleri performans belediye başkanlarının diğer aday adaylarından, hem mevcut başkan olması hem de 24 Haziran’da gösterdiği seçim başarısı onu daha şanslı hale getirecektir. O yüzden mevcut belediye başkanları şimdiden tüm enerjileriyle çalışmak zorundadırlar. 

Yapacakları hizmetler hem halka hem de mensubu olduğu partiye ve bu partilerden aday olan milletvekillerine fayda sağlayacaktır. Yapılan araştırmam göstermiştir ki belediye başkanlarının performansı genel seçimlerde mensubu olduğu partiye etkisi %57 oranındadır. Bu çok iyi bir orandır. 

Seçime kısa bir zaman kalması yapılacak çalışmaların hızlandırılması, algı operasyonlarının etkilerinin azaltılması için öncül koşuldur. Tanıtım ve reklam faaliyetlerinin etkili bir şekilde kamuoyunun anlayacağı şekilde planlanmalıdır. Siyasal kampanya ve siyasal iletişim çalışmalarına önem verecek belediye başkanları 24 Haziran Seçimlerinde başarı elde edebilirler. Bu başarı da onların yakın zamanda olacağını düşündüğüm yerel seçimlerde VIP bileti olarak ceplerinde bulunacaktır. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR