17 Ekim 2021 Pazar

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

YANGINDA ÇİFTLİK CADDESİ VE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI TEHLİKEDE

İzmir'de yaşanan deprem gerçeği güçlendirme yapılan binaların tamamının yıkıldığı gerçeğini ortaya koymuştur. Ayrıca binaların tamamı strafor malzemeler ile yalıtım amaçlı mantolama yapılarak binalarda oluşan çatlaklar gizlenmiştir.

Bu tür malzemelerin yalıtım özelliği 5 yıldır. Çünkü duvar delinerek dübellenir. Depremin dışında ikinci büyük felaket yangınlardır. Bu malzemeler yangın anında benzin görevi görür.

Samsunda Çiftlik Caddesi ve Emniyet Müdürlüğü binalarımızda da aynı tehlike söz konusudur. Allah göstermesin herhangi bir dükkanda çıkabilecek yangın tüm caddeyi etkisi altına alacaktır. Bir yalıtım malzemesi üreticisi olarak gerekli uyarılar ilgililere tarafımca yapılmış. Hatta yanmayan ve tamamen doğal malzemelerden ürettiğimiz alternatif yalıtım malzemesi örnek uygulaması tarafımca Emniyet Müdürlüğü binasına yapılmıştır. O dönemde bir gazetemizde yazdığım köşe yazım şöyledir

Caddenin siluetini değiştirme amacı ile mantolama olarak tabir edilen strafor ürünlerin Çiftlik Caddesinde kullanılmasına müsaade edilmektedir. Bu tür malzemelerin nefes alma özelliği bulunmadığından binalarda nem ve küf oluşturur, Dübeller ile monte edildiğinden binaların statiğini bozar. Polyester esaslı olan bu  ürünler  pentan gazı ve hala karbon gazı denilen bilinen adı ile sera gazı ile şişirilirler. Bu nedenle zaman içinde sönüyor. Fileden dökülmeye başlıyor. Ayrıca bu ürünler ısı hesaplarına göre belli bir standartta kullanılmalıdır. TSE 825 standartlarına göre hesaplama metodolojisi uygulanır. Ancak bu standartta da eksiklikler vardır. Çünkü standartta ürünlerin dansitesi uygulama öncesi değerler olup dübel ve derz boşlukları nazarı itibara alınmamıştır. Bu eksikliği tüm Makine  mühendisleri bilir. Ancak hiç kimse sesini çıkarmaz. Doğru olmadığını bilirler, ancak bu düşüncelerini sadece kendilerine ifade ederler. Çünkü standartları hazırlayan ve BEP TR denilen Binalarda Enerji Performansı hesaplama metodolojisi Bu tür ürün üreten ve satan İZODER'dir. Bu kuruluşu . yabancı karteller bu finanse eder Yerli işbirlikçiler siyasi ve bürokratları alet ederek işletmeler kurarlar mevzuatları ayarlarlar. Tüm kapılar strafor ürünlerin kullanımına açılır. Oysa alternatif doğal ürünler mevcuttur. Onlara kapılar kapanır belge alamazlar. Kuruluşun adı TSE standartları da bu program çerçevesinde oluşturulmuştur. (TSE 825)  Bu standartlar eksik ve yanlıştır. Bu konuda Dönemin bakanı olan sayın Mustafa Demir bizzat tarafımca uyarılmış ancak bürokratik yapılanma önlenememiştir. Samsunun kentsel dönüşümü ile ilgili projelerde bu ürünlerin kullanılmaması yönünde bir bayram ziyaretimde Samsunda yine belediye başkanımız sayın Mustafa Demir bir esnafın ofisinde şahsım tarafından öneri getirilmiş strafor ürünlerin kullanılmaması ve mevcut eski binalarında rehabilite edilmesi talep edilmiştir. Bunun üzerine sayın başkan alternatif ürünlerin gerekli standart belgelerinin olması halinde konunun teknik birimlerce incelenebileceğini ifade etmiştir. Önceki standartları hazırlayan bürokratlar ve Makine Odaları strafor muadili ürünlere ruhsat verilmesini ürünlerin kullanılmasını mevzuatlar ile engellemişlerdir. Strafor fabrikaları sahibi veya ortağı bakan ve milletvekilleri bulunmaktadır nedenle mevzuatlar aşılamaz. Alternatif olarak buluşunu gerçekleştirerek ürettiğimiz ürün Amerika'da Las Wegas Yapı fuarında insanlığa faydalı 4. Ürün seçilmiş Uluslar arası kalite sertifikası alarak 22 Avrupa ülkesine ihracat yapılmıştır. Çünkü o ülkelerde insan hayatı rantın önündedir.

İzmir'de yaşanan can kayıplarının sorumluları yine bu standartların altına imza atanlardır. Çünkü hasarlı binalar mantolama kisvesi ile strafor malzemeler ile çatlaklar gizlenir. İmar barışı ile tüm hasarlı binaların mantolama tekniği ile kamufle edilmesi sonucunda yaşanan deprem can kayıplarına neden olmuştur.

Depremden sonra ikinci büyük felaket yangındır. Bu malzemeler Allah göstermesin yangın anında benzin işlevi görürler. Çıkardıkları gaz ve siyah duman ile 3 dakika içinde insan hayatını yok eder.. Çiftlik Caddesi ve Emniyet Müdürlüğümüz strafor ürünler ile mantolama yapılmaya başlandığında proje uygulanırken gerek köşe yazılarım ile gerekse ilgililer ile yaptığım görüşmelerden sonuç alamayınca bu yazıyı kaleme almış idim. Bu aksaklıkları dile getirdiğim için ve değerli dostum rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun da yardımı ile rüşvet ve menfaat gruplarını emniyet birimlerince müşterek fiziki takip ile ortaya çıkardığım için olayı basında paylaştığım için 29kişiyi tutuklattığım için (Google dan TSE rüşvet gözaltıları başlığı ile girildiğinde detaylar görülebilir)TSE kurumunca adıma dava açıldı ancak beraat ettim ve Yargıtay'da bu kararı onayladı. 

Samsun Büyükşehir Belediyesinin teknik birimleri ise ne yazık ki bu konu üzerinde gerekli araştırmaları yapmadan Çiftlik caddesinin caddenin siluetini zararlı ürünler ile adeta katletti.  Samsuna geldiğim dönemlerde binaların üzerinde firmanın bilgilerine ulaşılmış ve firmanın Bafralı bir milletvekilimizin yakını olduğu tespit edilmiştir. Elbette firmanın kime ait olup olmadığı önemli değildir. Ancak yanlış malzeme kullanılıyor ise rahmani düşünmekte mümkün değildir. Bu nedenlerle özetle Samsundaki yetkilileri bir kez daha uyarıyorum. Strafor malzemeler ile kaplanan binalar yeniden gözden geçirmeli ve Çiftlik Caddesine uygulanan mantolama ürünleri sökülmelidir. Geçmişte yaşanan  7.2 büyüklüğünde Ladik merkezli deprem unutulmamalıdır. Bu malzemelerin uygulanmasına neden olan mevzuatları hazırlayanlar ve araştırma yapmadan uygulatan belediyelerdir. Belediyeler ise mevzuatlar ile bağlandı. Bugün Çiftlik caddesinde sıvalar dökülüyor nedeni malum. Olayın maddi boyutu yine vatandaşlar ile paylaşılabilir ama belediyeler suçlu olduğu için ağırlıklı yükü belediyeler çekmelidir. Belediyelerde topu bakanlıklara ve mevzuatlara atacaklardır. İzmir'de yaşandığı gibi ama Samsun için geç değil. Samsun konulara vakıf eski bakan Mustafa Demir şansına sahiptir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR