12 Ağustos 2022 Cuma

SAMSUN VERGİ DAİRESİ VERGİ BORCU YAPILANDIRMASINDA SON GÜNLERİN YAŞANDIĞINI AÇIKLADI

Samsun Vergi Dairesi vergi borcu yapılandırmasında son günlerin yaşandığını açıkladı

Samsun Vergi Dairesi vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili son günlerin yaşandığını açıkladı, vergi borçlarını yapılandırmayanları uyardı.

24 Aralık 2020 Perşembe 12:08 EKONOMİ

Samsun Vergi Dairesi 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında yapılandırma başvurularının alınmaya  devam ettiğimi açıklayarak, borçluları yapılandırmadan faydalanmaları için uyardı.


Yapılan açıklamada Samsun Vergi Dairesi vergi borçlarının yapılandırılması durumunda uygulanacak indirim ve diğer konularla ile ilgili şu bilgileri verdi.

Yapılandırma Kanunuyla;  Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak.  Borçlar taksitler halinde ödenebilecek Borçların takibiyle ilgili vergi ihtilafları sonlandırılacak 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacaklar talep edilmesi halinde 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılabilecek Yapılandırılan alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak. Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor. Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor. Taksitlere bu gün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak. Vatandaşlarımız, kamuya olan borçlarını Kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle yapılandırabilecek ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURTKUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek. 

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler.
Yapılandırma ihlal edilmediği sürece borcu yoktur belgesi alınabilecektir. Başvuru ve ödemeler. Kanundan yararlanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvurular Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi www.gib.gov.tr veya e-devlet www.turkiye.gov.tr üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da yapılabilecek. Bu noktada yaşanan salgın hastalık nedeniyle tüm vatandaşlarımıza elektronik başvuru yöntemlerini kullanmalarını özellikle hatırlatmak isteriz.
Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 1 Şubat 2021 (bu tarih dâhil) tarihine kadar yapılması gerekiyor. Peşin ödemeler teşvik ediliyor. 

Vatandaşlarımıza, bu Kanunla getirilmiş olan peşin ödeme düzenlemesini tekrar hatırlatmak istiyoruz. 

Borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;
Katsayı alınmıyor,
Yİ-ÜFE tutarından %90 oranında indirim yapılıyor.
Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %25 indirim yapılıyor.
Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %50 indirim yapılıyor.

Taksitle ödeme seçeneği tercih edilmesi ve birinci taksit süresinde ödendikten sonra geri kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde; 
Katsayı alınmıyor,
Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılıyor.
Kanun kapsamındaki idari para cezalarından %12,5 indirim yapılıyor.
Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması halinde Kanun kapsamında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %25 indirim yapılıyor.

Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var.

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. 

İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacak.

Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz. 

Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir kanun olan bu yeni yapılandırma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.

Ayrıca, COVİD-19 pandemisi nedeniyle başvurularınızın yoğunluk yaşanmaması için son günlere bırakılmaması, www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda yapılması ve ödemelerde de kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi ( http://ivd.gib.gov.tr ) üzerinden ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi hususunu tekrar hatırlatmak isteriz.

Herkese sağlıklı günler dileriz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

samsun

25 Aralık 2020 Cuma 10:02

Devletin malı deniz yemeyen keriz..umarım iki yakanız iki cihanda bir araya gelmez..

mehmet

24 Aralık 2020 Perşembe 12:34

tüm bld yelerde aynı kendi araçları evinin önünde devletin araçları kendi emrinde bütün resmi kurum araclarına bakarsak bir çok kurumda makam araçları %99 sivil araç devlet onlara arac tahsil ediyor ama malisefki tahsis edilen araclar kesmiyor en lüksü ve en donanımlı araçlar olsunki desinle felan müdürün araç cok güzel sorsan kurumlara kiralık araç daha iyi masrafı yok bakımı yok kazayaprsa kiralama şirketi karşılıyor vergi yok bakım parası yok peki ihaleye cıkıldıgı zaman araç kiraya veren

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

CHP'li vekil 1.2 milyonluk telefon faturasını meclise ödetti

CHP'li vekil 1.2 milyonluk telefon faturasını meclise ödetti