10 Ağustos 2022 Çarşamba

ATAKUM BELEDİYESİNDE ÇÖP TOPLAYAN FİRMAYA ALACAĞINA KARŞILIK ARSA VERİLMİŞ

Atakum Belediyesinde çöp toplayan firmaya alacağına karşılık arsa verilmiş

Samsun'un Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, ihale ile çöp toplayan firmaya 14 ay ödeme yapılmadığını bunun yerine alacağına karşılık firmaya arsa verildiğini açıkladı.

16 Ekim 2019 Çarşamba 00:12 GÜNCEL

Samsun'un CHP'li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediye personeli ile gerçekleştirdiği toplantıda çöp toplayan firmaya alacağına karşılık daha önceki yönetimler tarafından arsa verildiğini açıkladı.

 

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediye personeli ile gerçekleştirdiği toplantıda ihaleyle çöp toplayan  firmaya 14 ay ödeme yapılmadığını bu esnada ise firma yetkilisinin kendisini ziyaret ederek 14 milyon TL alacağının olduğunu söylediğini anlattı.

 

Atakum Belediyesi personeli ile yaptığı toplantıda çöp toplayan firmaya alacağına karşılık arsa verilmesi olayı ile ilgili konuşan Cemil Deveci, konuyla ilgili "İhaleyle çöp toplayan şirkete 14 ay ödeme yapılmamış. Şirketin yetkilisi bir ay önce gelip 'Sizden 14 milyon TL alacağım var' dedi. 'Bugüne kadar neredeydiniz? 6 aydır buradayım, paranın ödenmediğini de bilmiyorum' dedim. Dedi ki, 'Merak etme, öncekiler de ödemiyordu. Biz çöpü topluyorduk, temizlik yapıyorduk ve alacağımıza karşılık da arsa alıyorduk.' Şimdi hangi arsayı istediklerini, hangi arsayla ilgili anlaştıklarını sordum. 'Bize bir arsa taahhüt edildi ama onu satmışlar' dedi. Bu aydan itibaren temizlik için bir ihaleye çıktık, yaklaşık 1 milyon TL açığımız var. Şu ana kadar çalışanların maaşlarını az çok ödedik. İyi kötü park ve bahçe hizmeti sunduk. Borcumuz var ama sürdürülebilir bir yönetim anlayışıyla gidiyorduk. Belediye çalışanlarının maaşı ödenmeden ve kentin temizliği yapılamadan belediyecilik olur mu? Eğer bunu yapamıyorsak, o belediyenin kapısı açık mıdır? O belediyenin başkanı, meclisi, müdürleri var mıdır? Şeklen vardır. Atakum Belediyesi'nin şeklen kapısı açık. Bunu sizinle paylaşmak için çağırdım. Bu yükü size taşıtmayacağım. Beraber taşıyacağız, tek taşıyan siz olmayacaksınız" şeklinde konuştu.  

 

Toplantıda Atakum ilçesinde çöplerin düzenli bir şekilde toplanması için temizlik ihalesine çıkacaklarını da belirten Cemil Deveci, şunları dile getirdi.

"Her yerden çöp ile ilgili şikayet aldım. Her sabah kalktığımda telefonuma 150-200 adet fotoğraf geliyor. Çöp toplanmadı, su akıttı diye ya da temizlik görevlisi eli cebinde diye fotoğraf çekip gönderen var. Dost mudur? Düşman mıdır? Ne olduğunu bilmiyorum ama her sabah daha yatağımdan kalkmadan sanki sinir sistemimi bozmak için özel çaba sarf eden bir devriye grubu var. 6 ay böyle geçti. Şimdi bunun böyle devam etmemesi için etkili bir tedbir almamız gerekiyordu. Biz de onu arıyoruz. Usulüne uygun, en yeni, en etkin bir biçimde planlanmış temizlik işleri ağı ve filosu oluşturmak zorundayız. Biz bunu yapabilir miyiz, bu filoyu ayda 1 milyon TL taksit ödeyerek dışarıdan alabilir miyiz diye çok uğraştık. Fabrikasına kadar gittim. Yapabiliyorduk ama teminat bulamadım. Devlet bana teminat vermedi. Şimdi ihaleye çıkıyoruz ve gerçekleştireceğimiz ihalede 1 milyon TL'lik ödemenin 650 bin TL'lik kısmını tasarruf edebildik. O civardaki rakamı, bu aydan itibaren, belediye başkanı, yardımcıları, müdürler, memurlar ve kadrolu işçiler maaşlarından yüzde 30 eksik alarak tamamlamayı hedefliyoruz. Birkaç ay sizlere maaşlarınızdan yüzde 30 borçlanacağız. 30 yıl boyunca işçi aleyhine dava almamışlığıyla övünen Avukat Cemil Deveci olarak söylüyorum bunları size. Bu da benim kaderim. İkinci bir husus, KHK'lı gruplar ve asgari ücret alan çalışanlarımıza ise birkaç ay yüzde 25 borçlu kalacağız. Bu aydan itibaren eksik alacaklar. Bununla birlikte, 650 ya da 700 bin TL'lik tasarruf amaçlıyoruz. Ben burada hem sizin hukukunuzu korumak zorundayım hem de Atakum'a hizmet sunmak durumundayım. Oradan isteklerde bulunurken, bir benim yerimden bakın bir de kendi yerinizden bakın olaylara. Ben ikisini birden korumak durumundayım. Sizin hukukunuzu da koruyacağım, Atakum'a hizmet de sunacağım ve bu tabloyu da yöneteceğim. Çünkü bu tablo, yürütülemez bir noktada. Yılbaşı ya da yılbaşından bir ay sonrasına da kadar bulabildiğimiz tek çözüm bu."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş market iddiasına çok sinirlendi

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş market iddiasına çok sinirlendi