15 Ağustos 2022 Pazartesi

İŞTE AK PARTİ'NİN 2004 YEREL SEÇİMLERİ SAMSUN TERSANESİ İLE İLGİLİ BASTIRDIĞI BROŞÜR

İşte AK Parti'nin 2004 yerel seçimleri Samsun Tersanesi ile ilgili bastırdığı broşür

Samsun'da 5 bin kişinin istihdam edileceği vaat edilen AK Parti'nin 2004 yılı Tersane Vaadi seçim broşüründe neler yazıyordu. İşte AK Parti'nin 2004 yerel seçimleri Samsun Tersanesi ile ilgili bastırdığı broşür.

28 Kasım 2019 Perşembe 14:02 GÜNCEL

Samsun'da 2004 yerel seçimlerinde AK Parti'nin vaat ettiği Tersane yatırımı aradan geçen yıllara rağmen bir türlü yapılamazken, tersane sahası için ayrılan arazi ise sanayi bölgesi oldu. Peki AK Parti'nin 2004 yerel seçim tersane vaadi broşüründe neler yazıyordu.


AK Parti 2004 yerel seçimlerinde Samsunlulara tersane vaadinde bulunmuş, burada ise 5 bin kişinin istihdam edileceğini söylemişti. Samsunlulara 2004 seçim vaadi olan tersane ile ilgili ise 2011 yılında ilk adımlar atılmış söz konusu yatırım için bölgeye devlet eliyle mendirek ve liman yapılmıştı.

Samsun tersane alanına yapılan mendirek ve liman inşaatına rağmen, Atilla Makine firmasının dışında bölgeye hiç bir yatırımcı gelmezken, tersane yapma taahhüdünde bulunan 4 firma ise yatırımlarını gerçekleştirememiş bölge atıl kalmıştı. Yaklaşık 15 yıl önce (2004 yerel seçimleri) yapılacağı vaat edilen ve 5 bin kişinin istihdam edileceği sözü verilen tersane, aradan geçen yıllarda yapılamazken, yatırım için ayrılan arazinin atıl kalması nedeniyle, bölgenin sanayi bölgesine dahil edilmesi için girişimler yapıldı. Yapılan girişimler neticesinde 2019 yılı itibari ile tersane için ayrılan alan, sanayi bölgesi ilan edildi.

AK Parti'nin Samsunlulara 2004 yılı yerel seçim vaadi olan tersane yatırımı ise alanın sanayi bölgesi ilan edilmesi ile birlikte tamamen tarih oldu.

Peki AK Parti 2004 yılı yerel seçimlerinde yapma sözü verdiği tersane yatırımı ile ilgili Samsunlulara neler vaat etti.İşte Samsun Kent Haber'in arşivi ile AK Parti'nin 2004 yılı yerel seçimlerinde 'Samsun Tersanesine Kavuşuyor' başlığı ile bundan 15 yıl önce dağıttı broşürde yazanlar.

Şubat 2004 yılı yerel seçimlerinde AK Parti'nin bastırdığı broşürde Samsun Tersanesi ile ilgili şu bilgiler yer aldı.
"2001 yılında dünya gemi inşa sanayi; 44.4 milyon DWT'luk gemi teslimini gerçekleştirmiştir. Bu rakamın sadece 147.000 DWT'nu ülkemize aittir. Diğer yandan; 2003 yılı sonu itibarı ile dünyada 109.5 milyon DWT gemi siparişi verilmişken, dünya gemi inşa pazarından ülkemizdeki tersaneler sadece 396 bin DWT'luk pay almıştır. Verilere bakıldığında Türkiye'nin dünya sipariş yüzdesinin %03-04 gibi küçük bir oranını karşılayabildiği görülmektedir. Bu doğrultuda; Samsun Gemi İnşa alanı ve yeni inşa alanlarının birin önce hayata geçirilmesinin önemi büyüktür. Özellikle Karadeniz bölgesinde mevcut gemi ve yat trafiği ile denizde can ve mal güvenliğinin sağlanması ve ihtiyaçların karşılanmasına şiddetle ihtiyaç vardır. Ayrıca, sulh zamanında özel sektörün, olağanüstü dönemlerde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Karadeniz bölgesinde ki ihtiyaçlarını karşılayacak bir inşaa ve bakım-onarım tersanesi mevcut değildir. Pazara yakınlık; Karadeniz bölgesinde; Zonguldak, Sinop, Trabzon, Rize ve Hopa gibi kamu ve özel sektörün işletimindeki ulusal limanlarımızın yanı sıra, Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler itibari ile Sochi, Novorosısk, Tuapse, Poti, Yalta, Odessa, Köstence ve Varna gibi limanlarda, yoğun bir gemi trafiği mevcuttur. Deniz tesislerine mahfüzluk; Tersane yapılarının en vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan çalışma alanlarının deniz tesirlerine karşı korunaklı olması durumu, yapılacak mendireklerle bahse konu alan için bu ihtiyaç giderilebilecektir. Yapılan plan çerçevesinde alanda yaklaşık 5 civarında tersanenin planı yapılmış olup tersanelerde 50.000 DWT'luk gemilerin yapımı ve bakım onarımı yapılabilecektir. Tersanelerde sağlanacak istihdamın 5.000 kişi olması hedeflenmektedir."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ertuğrul Sağlam: Türk futboluna güneş gibi Samsunspor’u çıkarmak istiyoruz

Ertuğrul Sağlam: Türk futboluna güneş gibi Samsunspor’u çıkarmak istiyoruz