15 Ağustos 2022 Pazartesi

OLUMSUZLUKLARI YAZMAYALIM DİYE REKLAM TEKLİF EDEN BELEDİYELERİ İFŞA EDECEĞİZ!

Olumsuzlukları yazmayalım diye reklam teklif eden belediyeleri ifşa edeceğiz!

Doğruyu da eğriyi de yazacağız, iyi işlerde yanlarında olacağız fakat, iftira atmadan, yalansız ve belgeli yapılacak haberler sonrası olumsuzlukları yazmayalım diye reklam teklif eden belediyeleri de kimse kusura bakmasın kamuoyuna ifşa edeceğiz!

15 Ağustos 2019 Perşembe 17:14 GÜNCEL
Samsun'da 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediye kaynaklarının basına aktarılması ile ilgili bir tartışma aldı başını gidiyor..

Evet belediyelerin basına bayram, kandil v.s günlerde reklam verme geleneği geçmişten bu yana var. Ancak geçmiş dönemlerde bu durumun suistimal edildiği, bazı yayın organlarına kaşıkla, bazılarına ise kepçeyle verildiği gizlenecek yada bilinmeyen bir  konu değildir..

Bu noktada belediye yönetimleri de özellikle olumsuz haber yapılmaması için yada olumlu haberler yapılarak, başkanın kamuoyu algısının yükseltilmesi için belediye bütçesinden yayın organlarına kaynaklar akıttı.

Basın olarak ne yazık ki öz eleştiride bulunacak olur isek, en temel görevimiz olan, eleştiri, tenkit, olumlu, olumsuz haber (belgeli) yapma reflekslerimizi, belediyelerden gelecek bütçeye yada kaynağa peşkeş çektik. Bu durum aslında bir Sarı Öküz hikayesi gibi.. Yani,  kaynağı alan yada kaynağın aktarıldığı basın yayın organı, kaynağı aldığı belediye yada belediye başkanının yanlışlarına ve belediyelerde yaşanan olumsuzluklara karşı üç maymunu oynayarak, görmedim, duymadım yaklaşımını sergiledi. Bu konuda bizde üzerimize düşen öz eleştiriyi elbette yapıyoruz..

Şimdi gelinen süreçte yeni seçilen yada mevcut belediye başkanları, basına zırnık verilmeyeceğini veyahutta eleştirel bir haber yayınlandığında haklı olarak (Burada elbetteki eleştirilen haberde kastında ne olduğu, niçin olduğu önemlidir) "Bunlar eskiden belediyeden besleniyordu şimdi bu kesilince, bizde kaynak vermeyince böyle haberler yapıyorlar" diyorlar. Samsun basını tamda burada kendi öz eleştirisini yapmalıdır. Ancak bilinmelidir ki, burada beslenen kadar, basın olumsuz haber yapmasın diye besleyen de suçludur. Meslek büyüğümüz Osman Kara ağabeyimizin de da söylediği gibi 'Kalemini satan kadar, onu satın alanda ahlaksızdır, suçludur"

Bu olumsuz tabloyu yaratanların da şimdi, şikayet ediyor olmaları ayrıca bir muammadır.. Ve ayrıca belediyelerin sadece basın servislerinden gönderilen ve başkanı yere göğe sığdıramayan haber metinlerini yayınlayanlara reklam gönderip, kendilerini zaman zaman eleştiren basın yayın organlarına ise reklam gönderilmemesi yönünde tavır konulmasının nedeni de, işte biraz önce yukarıda ifade ettiğimiz beklentinin sonucudur.

Bu noktadan itibaren Samsun Kent Haber'in 31 Mart yerel seçimlerinde yeni seçilen veyahutta mevcut belediye başkanlarından hiç bir maddi talebi ve  hiç bir beklentisi de yoktur. Bunu buradan ilan ediyoruz. Bunun dışında belediye başkanlarımızın ve belediyelerin doğru icraat ve hizmetlerinde yanlarında olacağımızın da bilinmesini istiyoruz. 

Bu süreçte hiç bir belediye başkanına garezimiz de yoktur.  Doğru, yalansız, iftira atmadan, belgeli haber yapma, tarafsız olma, objektif olma gibi  kamuoyunun bizden beklediği basın görevini de en iyi şekilde yapmak için mücadele vereceğiz. 

Buradan açıkça ilan ediyor ve hodri meydan diyoruz; belgeli, iftira atmadan, herhangi bir beklenti içinde olmadan, olabilecek olumsuzluk ve yanlışlarla ilgili yayınlacağımız haberler için, Samsun Kent Haber'e sırf bu haberleri yayınlamaması adına reklam teklifinde bulunan hangi belediye olursa olsun, bu belediyeleri de kamuoyuna ifşa edeceğiz.

Hiç bir belediyeyi yada başkanı bize reklam verir düşüncesi ile ne allayacağız ne de pullayacağız. Doğruya doğru, eğriye eğri.. Zira belediye başkanları da bizden iftira atmadan, yalana başvurmadan, belgeli olacak olumlu yada olumsuz tüm haberleri yapmamızı istiyor.

Basını özgürleştirecek olan işte bu tavrı, net bir şekilde biz ortaya koyuyoruz.. Hodri Meydan..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Yıldemir

16 Ağustos 2019 Cuma 11:09

Benim için doğal olanı, burda savunmaya geçmiş gibisiniz.yazık şimdiye demekki doğru değildi haber dediğiniz talimatlar? Bence siz gazeteciliğin anlamını sorumluluğunu hiç öğrenmemişsiniz.!Yoksa Utanırdınız bu sözleri yazmaya ... neyse haydi bakalım..

Samimiyet

15 Ağustos 2019 Perşembe 18:34

Samimi iseniz kesinlikle hiç bir belediyeden hiç bir surette reklam kabul etmezsiniz. İftira atmadan haber yapacağız diye taahhüt etmeniz aslında sizlerin geçmişten bu yana hep dedikodu ve iftira niteliğinde iş yaptığınızın bir itirafı olabilir mi?Siz kendinizi iyi bilirsiniz.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

ASİYAD Başkanı Osman Yılmaz genel müdürlüğe atanan Bahri Kesici'yi tebrik etti

ASİYAD Başkanı Osman Yılmaz genel müdürlüğe atanan Bahri Kesici'yi tebrik etti