12 Ağustos 2022 Cuma

SAMPA OTOMOTİV'DE YETKİ TESPİTİ İSTEYEN SENDİKA İÇİN ŞAŞIRTICI İDDİALAR

SAMPA Otomotiv'de yetki tespiti isteyen sendika için şaşırtıcı iddialar

Samsun'da bulunan SAMPA Otomotiv'de yetki tespiti isteyen Çelik-İş Sendikasının, İskenderun Demir Çelik fabrikasında ki işçilerin sözleşmesini, fabrikadan 17 milyon liralık parayı sendika hesabına aldıktan sonra yapmadığı iddia edildi.

16 Ağustos 2020 Pazar 13:40 GÜNCEL

Samsun'da SAMPA Otomotiv'de yetki almak isteyen Özçelik-İş Sendikası ile ilgili işçilerin kafası sendika ile ilgili gündeme gelen şaşırtıcı iddialar nedeniyle karıştı.


Haberimizin başında belirtelim, Samsun Kent Haber olarak işçilerin yanındayız.. Sendikaya üye oldukları için işten atılan SAMPA Otomotiv çalışanlarının sesini de ilk biz kamuoyuna duyurduk. Bu nedenle Özçelik-İş Sendikası ile ilgili yayınladığımız bu haber sonrası sendikanın bize yönelik suçlama girişimlerine başvurması muhtemel olmakla birlikte, aslında biz gündeme gelen iddiaların doğru ve yanlışlığı konusunda açıklama yapılmasını ve bu konuda oluşan soru işaretlerinin ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

Bu açıklamayı yaptıktan sonra haberimizin ana konusuna dönecek olur isek; 2018 yılında İskenderun Demir Çelik Fabrikasında Özçelik-İş Sendikasının fabrika ile bir protokol yaparak bir defaya mahsus olmak şartı ile iş verenden sendika hesabına 17 milyon liralık bir paranın aktarıldığı iddia ediliyor. Sendika hesabına aktarılan 17 milyon liralık para sonrası Özçelik-İş Sendikasının, İskenderun Demir Çelik Fabrikasında ki işçilerin maaş zamlarını da kapsayan iş sözleşmesini iş verenden alınan 17 milyon lira karşılığında 2015-2016 ve 2017 yılları için geriye dönük olarak pas geçerek yapmadığı gündeme geldi. İşveren tarafından sendika hesabına aktarılan 17 milyon liranın İskenderun Demir Çelik işçilerine verilip verilmediği yada bu paranın nerede kullanıldığı ise bilinmiyor. 

Yani iddiaya göre, sendika İskenderun Demir Çelik Fabrikasından 17 milyon lirayı sendika hesabına aldı, işçilerin sözleşmesini ise bu para aktarımı karşılığında yapmadı. Yine aynı sendikanın söz konusu fabrika işçilerine enflasyon sözü verdiği ancak enflasyon yüzde 12'lerdeyken İskenderun Demir Çelik işçileri için 2018 yılında yüzde 8'e anlaşma yaparak sözleşme imzaladığı da iddialar arasında.2019 yılında Sözcü Gazetesinde 1.8 milyon liraya aldığı süper lüks otomobil ile 'Bir Sendika Ağası Daha' başlığı manşet haber olan Özçelik-iş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 50 bin lira da maaş aldığını söylemişti. Sendika Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 1.8 milyon liralık süper lüks otomobil için "Oturduk, yönetim kuruluyla konuştuk. Önce, yeni bir Audi'yi sorduk. ‘Kaç lira' dedik. ‘800 bin' dediler. ‘Kaç yıl gider' dedik, ‘4 yıl' dediler. Sonra BMW'yi sorduk. ‘Fiyatı ne' dedik, ‘1 milyon 800 bin lira' dediler. Kampanya varmış, 1 milyon 300 bin liraya veririz dediler. ‘Ömrü kaç yıl' diye sorduk, ‘10 yıl' dediler. Baktık, sendikamızın menfaatleri için bu daha uygun, bunu almaya karar verdik. Benden sonra gelecek olan arkadaşa da hem yeni bir araba hem de yeni bir bina bırakmış olacağım." açıklaması yapmıştı.

Şimdi ise Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, İskenderun Demir Çelik Fabrikasından 17 milyon lirayı sendika hesabına alıp, işçilerin sözleşmelerini yapmadığı iddiası ile karşı karşıya. Samsun'da faaliyet gösteren SAMPA Otomotiv'de ki işçilerin kafası ise işte bu iddialar ve lüks süper otomobil haberleri nedeniyle karışık. Sendika genel başkanının hem SAMPA Otomotiv'de ki işçilerin hem de gündeme gelen iddialarla ilgili kamuoyunun kafasını rahatlaması için bu konularda yapacağı açıklamalara da yer vereceğimizi belirtiriz. 

Not: Haberimiz sonrası Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci tarafımıza ulaşarak söz konusu iddialarla ilgili bir açıklama yapılacağını belirtmiştir. Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı sayın Yunus Değirmenci'nin iddialara ilişkin açıklaması tarafımıza ulaşır ulaşmaz, açıklamalarına yer vereceğimizi bildiririz

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

uğur55

18 Ağustos 2020 Salı 09:38

burada suçlu aramak yerine ortak çözümler getirilmeli sendika ve işveren çalışandan bir temsilci seçerek çalışanın istek ve önerilerini hep beraber masaya yatırıp bit çözüme ulaştırılmalı samsun sanayi de zaten çok geri bir il elde olanlarıda küstürmemek gerek

Ugur55

17 Ağustos 2020 Pazartesi 14:40

Sendikalar artik uyelerinin yaninda degil lakin sampa basarili ve bolgeye cok faydali bir kurumsal sirket benim oğlum elektirk elekronik muhendisi sampa muracat erti olmadi nasip degilmis dedim isi olmadi diye samsuna faydali olan sampayi kotulemek adamlik degil bence sampa yonetinimi degil yerkili sendikada sorun var bir de sampa onkadwr insana is vermis deseki sampa sansunda faaliyetimi durduruyorum ne olacak binlerce issiz ordusuna eklenecek meyve veren agac taslanmaz

Tamer BÜYÜKPOYRAZ

16 Ağustos 2020 Pazar 20:21

Bursadan Sampa emekçilerini uyarıyorum.Sakın bu emek hırsızı Yunus Değirmenciye kanmasınlar.Bursada Mastaş makina kalıp işyerini,Selsa işyerini,binlerce tofaş işçisini nasılsattılar.Şube başkanlığına aday olan emekçiyi nasıl işten attırdılar.dahası değirmenci fetö ilişkilerinin hesabını versin.Sorun fetö nün mütevelli heyetinde görevi neydi.Sorun Avrupadan toplanan paraları kayseride cemaat mensuplarına biz dağıtıyorduk derken ne kastediyordu.Bu konuda devletimize itirafçı oldumu.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ahmet Çabuk yazdı! Hangimiz daha çok Samsunlu!

Ahmet Çabuk yazdı! Hangimiz daha çok Samsunlu!