07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONUNDAN AÇIKLAMA! BARINAKLAR YAŞAM ALANI DEĞİLDİR

Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonundan açıklama! Barınaklar yaşam alanı değildir

Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu açıklama yaptı! "Barınaklar yaşam alanı değildir. Hayvanların toplatılıp barınaklara götürülmesini kabul etmiyoruz."

28 Aralık 2021 Salı 18:07 GÜNCEL

Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokak hayvanlarının toplanarak barınaklara konulması yönündeki talimatını üzüntü ile karşıladıklarını açıkladı.


Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatlar tarafından sokak hayvanları ve barınaklarla ilgili yapılan açıklamada, barınakların yaşam alanı olmadığı belirtilerek, "Barınakların derhal, kanununa uygun hale getirilmesi zorunlu olup, bu haliyle hayvanların toplatılıp barınaklara götürülmesini kabul etmiyoruz" denildi.

Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle.
"Sayın Cumhurbaşkanının 23/12/2021 tarihli belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmada “hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız” beyanını üzüntüyle karşılıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hukuk devleti olup, kanunlara uymak Hukuk devleti kavramının temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında sahipsiz hayvanların yaşam alanlarının sayın Cumhurbaşkanının söyleminin tam aksine barınaklar değil sokaklar olduğu barınakların ise yalnızca sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların kısırlaştırma ve tedavi işlemleri için geçici olarak bulunduruldukları bakım evleri olduğunu önemle belirtiyoruz. Barınaklar yaşam alanı değildir. Bu kurumlar hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için uygun alanlar değillerdir. Bu durum maalesef ki herkes tarafından açıkça bilinmektedir. Barınakların derhal, kanununa uygun hale getirilmesi zorunlu olup, bu haliyle hayvanların toplatılıp barınaklara götürülmesini kabul etmiyoruz. Kanuna aykırı iş ve işlemlerde bulunan belediyeler hakkında kanun gereği yasal işlemlerin başlatılmasını talep etmekteyiz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir Ud'u eline aldı Samsunlulara sordu! Var mıdır istek parçanız!

Mustafa Demir Ud'u eline aldı Samsunlulara sordu! Var mıdır istek parçanız!