07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ BİYOKÜTLE SANTRALİNİN ABDAL DERESİ SU ANALİZ RAPORUNU AÇIKLADI

Samsun Çevre İl Müdürlüğü Biyokütle Santralinin Abdal Deresi su analiz raporunu açıkladı

Samsun'un Çarşamba ilçesinde bulunan Biyokütle Enerji Santralinden Abdal Deresine zehirli su basıldığı iddiası üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü dereden numune alarak, suda analiz yaptı.

28 Mart 2021 Pazar 13:32 GÜNCEL

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Biyokütle Enerji Santralinin atık su saldığı Abdal Deresinden aldığı su numunelerini test ederek, incelemenin sonucunu açıkladı.


Samsun'da Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin Abdal Deresi’ni kirlettiği iddialarına Çevre İl Müdürlüğü’nden analiz raporları ile cevap geldi. Alınan su örneklerinde yapılan analizlerde, tüm değerlerin sınır değerlerin altında olduğu ve derenin santral tarafından zehirlendiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı gündeme geldi. 

Oltan ve Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından Çarşamba’nın Eğerceli Mahallesi’ne kurulan biyokütle enerji santralinin Abdal Deresi’ni kirlettiği ve çevreye zarar verdiği öne sürülmüştü. İddialar üzerine Samsun Çevre İl Müdürlüğü tarafından Abdal Deresi’nden su numunesi alınarak laboratuvarda incelemeler yapıldı. Numuneler üzerinde yapılan analizler sonrasında tüm değerlerin sınır değerlerinin altında olduğu belirlendi.
Samsun Çevre İl Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği analizler sonrasında OKE yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşletme Geçici Faaliyet Belgesi başvuru aşamasında sunmuş olduğu bilgi ve belgeler çerçevesinde faaliyet gösteren Oltan Köleoğlu Enerji,  hava emisyon ve atık su deşarjı ile ilgili deşarj detaylarını il müdürlüğüne sunmuş, tüm mevzuat hükümlerine uyulacağını taahhüt etmiş ve başvuru kapsamında Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygunluk belgesi almıştır. Atık su deşarjına ilişkin olarak, numuneler Samsun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü personeli gözetiminde alınmıştır. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Yetkili Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları tarafından yapılan analiz sonuçları Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği limit değerlerinin oldukça altında, çevreye herhangi bir zarar oluşturmayacak değerlerde olduğu akredite laboratuvar sonuçları ile kanıtlanarak deşarja uygun bulunmuştur.” 

Bu arada Samsun Çevre İl Müdürlüğü tarafından incelemelere sık aralıklarla devam edileceği de ifade edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun İcra Dairesi Atakum Belediyesinin 10 arsasını icra yolu ile sattı

Samsun İcra Dairesi Atakum Belediyesinin 10 arsasını icra yolu ile sattı