12 Ağustos 2022 Cuma

SAMSUN'A KULAĞI TERSTEN TUTTURMAK! GÜNDEM YAZISI

Samsun'a kulağı tersten tutturmak! Gündem yazısı

Samsun'da Bafra Ovasından çıkan sebzeler Samsun Limanında analiz laboratuvarı olmadığı için Mersin'e gönderiliyor! Samsun'dan Mersin'e, Mersin'den tekrar Samsun'a 1500 kilometre yol kat eden sebzeler Rusya'ya gidene kadar ise mundar oluyor! Gündem yazısı tıkla oku..

21 Aralık 2021 Salı 18:57 GÜNCEL

Türkiye'yi doyuracak iki ovaya sahip Samsun'a  kulağı hep tersten tutturuyorlar arkadaş! 


Samsun Kent Haber Genel Yayın Yönetmeni Haydar Öztürk yazdı! Gündem yazısı!

Kulağı tersten göstermek diye bir deyim vardır! Samsun'un Bafra Ovasından Rusya'ya gönderdiği sebzelerle ilgili işi de aynen böyle..

Yıllardan beri konuşulur.. Çarşamba-Bafra Ovasından çıkan ürünler tüm Türkiye'yi doyurur diye.. 

Yıllardan beri de her iki ovanın sulama v.b sorunları hep gündeme gelir, bu sorunların çözümü için ayrılan bütçeler haberlere konu olur.. 

Peki tüm Türkiye'yi doyuracağı sık sık söyleyen, iki önemli ovaya sahip Samsun'da, yıllardan beri bunlar konuşulur.. 

Peki Bafra Ovasından Rusya'ya ihraç edilen sebzelerle ilgili olarak, Samsun Limanında bir analiz laboratuvarı bulunmadığı için, bu sebzelerin analiz laboratuvarı olan 750 kilometre uzaklıktaki Mersin'e gönderildiğini ve Bafra Ovasından çıkan yine bu sebzelerin analiz için 2-3 gün Mersin'de bekletildiğini biliyor musunuz!

Şaka değil gerçek! Rusya'ya gönderilmek üzere Bafra Ovasından alınan sebzelerin numuneleri, Samsun Limanında analiz laboratuvar olmadığı için, Mersin'e gönderiliyor.. Ve Mersin'den gelecek tahlil sonuçlarına göre, Samsun'da bekletilen sebzeler Rusya'ya gidene kadar murdar oluyor.

Mersin'de bu sebzeler iki üç gün analiz için bekletiliyor.. Bekleme ve analiz süreci bittikten sonra Bafra Ovasının sebzeleri yeniden nakliye araçları ile Samsun'a gönderiliyor.. Yani giderken ve gelirken o sebzeler toplamda 1500 kilometre yol kat ediyor.. Samsun'a yeniden getirilen o sebzeler, haliyle Rusya'ya yada Almanya'ya gidene kadarda mundar oluyor.. 

Rusya'da o yüzden Bafra Ovasından çıkan o sebzeleri, geri iade ediyor. İşte tam da bu olay, o yüzden bize kulağı tersten göstermek deyimini hatırlatıyor..  

Lafın özü, kulağı tersten tutmayı bırakın artık! Samsun Limanına acilen bir analiz laboratuvarı yaptırın, beyler..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Elektrik faturalarındaki TRT payı ile ilgili yeni gelişme! Kanun teklifi kabul edildi

Elektrik faturalarındaki TRT payı ile ilgili yeni gelişme! Kanun teklifi kabul edildi