12 Ağustos 2022 Cuma

SAMSUN'DA 15 TEMMUZ GECESİ YAŞANANLAR? FETÖ'CÜ POLİSLER BAKANLARI TETİKTE BEKLİYORDU?

Samsun'da 15 Temmuz gecesi yaşananlar? FETÖ'cü polisler bakanları tetikte bekliyordu?

Samsun'da 6 yıl önce 15 Temmuz gecesi denizaltı görüldü! Valilik Konağını mı patlatacaklardı? O gün kente iki bakan gelmişti! FETÖ'cü polisler ise tam arkalarında bakanları tetikte bekliyordu! 15 Temmuz gecesi işte Samsun'da yaşananlar.

16 Temmuz 2022 Cumartesi 20:08 GÜNCEL

Samsun'da 15 Temmuz 2016 hain darbe gecesi yaşananları an an haberimizde yazdık. O gece Samsun'da neler yaşandı, işte detaylar...


Samsun'da 15 Temmuz 2016 darbe girişimi gecesi neler yaşandı neler oldu.. 

Samsun'da tarihlerin 15 Temmuz 2016'yı gösterdiği gün, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile  Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Golf Tesislerinin açılışını yapıyordu. 

İKİ BAKAN GOLF TESİSİ AÇILIŞI İÇİN GELMİŞTİ
15 Temmuz günü yapılan açılış için ünlü sinema oyuncusu Mehmet Aslantuğ ile birlikte eşi Arzum Onan, sanatçı Mustafa Keser, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi ve Başkan Yardımcısı İbrahim Tanrıverdi ve çok sayıda önemli isim Samsun'a gelmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, golf tesisinin açılışını öğleden sonra akşam saatlerine doğru gerçekleştirdi. Açılışın ardından Bakanlar golf tesisinden ayrıldı. Akşam saatlerine doğru ise darbeci hainler planlarını devreye koyarak başta İstanbul ve Ankara'da harekete geçti.İstanbul ve Ankara'da yaşanan hareketlilik ile ilgili sosyal medyada paylaşımlar yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul ve Ankara'da yaşanan hareketlilik başladığında ise halen Samsun'daydı..

SAMSUN'DA HAREKETLİ SAATLER
İlerleyen saatlerde darbe girişiminin olduğu açıklandı, Samsun'da da bir çok kişi hain kalkışmayı TRT 1'de Yurtta Sulh Konseyi tarafından okunan bildiri ile öğrendi. Samsun'da ise darbe girişimi nedeniyle hareketli saatler yaşandı. Samsun'da bulunan askeri kışlalar olmak üzere jandarma karakollarının önlerine belediyeler tarafından iş makineleri çekildi.DENİZALTI İHBARI YAPILDI
Samsun'da bulunan Bakan Çavuşoğlu ve Kılıç, dönemin Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte şehirde alınacak önlemlerle ilgili toplantı yaparken, bir denizaltının Valilik Konağının bulunduğu bölgede deniz açıklarında görüldüğü ihbarı geldi. Bu ihbar üzerine hareketli anlar yaşanırken, söz konusu denizaltının Samsun açıklarında olup olmadığı belirlenemedi.

GARNİZON KOMUTANI TELEFONA BAKMADI
Dönemin Samsun Valisi İbrahim Şahin, daha sonra yaptığı kendi açıklamaları ile şuan FETÖ terör örgütü üyeliği ve darbe girişiminden tutuklu olan eski Garnizon Komutanı Mehmet Şükrü Eken'i telefonla aradı. Garnizon Komutanı Eken, yine dönemin Valisi İbrahim Şahin'in açıklamalarına göre gelen bu telefona bakmadı. (Mehmet Şükrü Eken daha sonra gözaltına alınıp tutuklanırken, tutuklu bulunduğu cezaevinde hayatını kaybetti)

MEYDANLARA İNİN TALİMATI GELDİ
Samsun'da herkes o gece tetikteydi, şehrin sokaklarına çıkan vatandaşlar ellerine aldıkları Türk Bayrakları ile Cumhuriyet Meydanına doğru gidiyordu. İşte tam bu sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyona çıkarak halkı darbe girişimine karşı meydanlara davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu çağrısı üzerine Samsun sokaklarına akan vatandaşlar Cumhuriyet Meydanına doğru kalabalık bir şekilde ilerlemeye başladı.

CUMHURİYET MEYDANI KALABALIKLARLA DOLDU
Arabaları ile sokakları çıkan vatandaşlar bir yandan slogan atıyor bir yandan da darbe girişimine tepki gösteriyordu. Samsun Cumhuriyet Meydanı 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası hınca hınç dolmuştu. Meydanda toplanan kalabalık burada bulunan dev led ekrandan gelişmeleri takip ediyordu. Daha sonra Cumhuriyet Meydanına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'da geldi. Bakanlar, Samsun Cumhuriyet Meydanında o gece tomaların üzerine çıkarak halka hitap etti. BAYRAĞINI ALAN MEYDANA KOŞTU
Samsun halkı, 15 Temmuz darbe gecesi sabaha kadar Cumhuriyet Meydanında bekledi ve burada bulunan dev led ekrandan darbe girişimi ile ilgili aktarılan anlık bilgileri takip etti. Sabah saatlerine doğru darbe girişiminin püskürtüldüğü haberinin verilmesi Samsun'da büyük sevinç yarattı. Samsun'da 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Cumhuriyet Meydanını dolduran vatandaşlar yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı ile başlatılan Demokrasi Nöbetlerinde de coşkulu bir şekilde sabahlara kadar nöbet tuttu.

OHAL İLAN EDİLDİ
Demokrasi Nöbetleri'nin devam ettiği sonraki günlerde tarihler 20 Temmuz'u gösterirken, ülkede OHAL ilan edildi. OHAL kararı sonrası Samsun ve tüm yurtta, FETÖ terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonlar kapsamında çok sayıda kamu görevlisi meslekten ihraç edildi. 

OPERASYONLAR BAŞLADI
Meslekten ihraç edilen kamu çalışanları daha sonra gözaltına alınarak yargılandı. Samsun'da da OHAL kararları doğrultusunda yürütülen operasyonlarda iş adamları, kamu çalışanları, vali yardımcıları, askeri personeller, öğretmenler, avukatlar, rektör, akademik isimler ve sağlık çalışanları FETÖ soruşturmalarında gözaltına alınarak yargılandı ve tutuklandı.

FETÖ'CÜ 3 POLİS BAKANLARI TAKİP ETMİŞ
İlerleyen günlerde ise Golf Kulübünün açılışı için Samsun'a Kent Haber gelen ve darbe girişimi gecesi Cumhuriyet Meydanında bulunan Bakanlar Mevlüt Çavuşoğlu ve Akif Çağatay Kılıç'ın yakınında bulunan bir polis ile, FETÖ'den ihraç edilen bir polisin WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı. WhatsApp yazışmalarında ihraç edilen polisin, bakanların yanında bulunan polis ile şu yazışmaları yaptığı saptandı.

WHATSAPP YAZIŞMALARI KAN DONDURDU
Diğer kişi: Ben yakındayım ama bakan burada değil (saat 21.02)
Yücel Avcı: Haberim var yerini öğrendik (saat 21.30)
Diğer kişi: Korumalar nasıl olacak (saat 21.03)
Yücel Avcı: Üç tanesi bizden (saat 21.03)
Diğer kişi; Abi emin misin bak ses seda yok boşa düşmeyelim (saat 21.04)
Yücel Avcı: Bundan sonra bana bakanım´ de (saat 21.04)
Diğer kişi: Tamam sayın bakanım, bu Faruk p......den kurtulalım yeter. (Cumhurbaşkanı) Kesin öldü mü? (saat 21.04)
Yücel Avcı: Abiler öldürüleceğini söylediler (saat 21.05)

KURTULALIM YETER DEDİKLERİ MÜSTEŞAR ÇIKTI
Bu yazışmaların sonrası ise FETÖ'cü polisin WhatsApp'ta "bu Faruk p......den kurtulalım yeter." dediği kişi ise o dönem Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç'ın müsteşarlığını yapan Faruk Özçelik olduğu ortaya çıktı.
Kaynak: Samsun Kent Haber.com.tr
- Haber içeriğinin tüm telif hakkı Samsun Kent Haber'e aittir.
Kaynak gösterilse dahi başkaca mecralarda yayınlanması durumunda 
hukuki hakların devreye gireceği bilinmelidir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Uğur

18 Temmuz 2022 Pazartesi 06:36

Öncelikle bütün şehitlerimize baş sağlığı diliyorum ülkemiz büyük bir tehlike atlattı fakat hainler başaramadan der dest edildi bu hain darbe planını milletimiz kendi bozmuştur bu başarıyı siyasiler üstlenmesin birde bu 15 temmuzda meydanlar bom boşdu siyasiler bunu siyaset malzemesi olarak kullanmasın millet sıkıldı artık bu vatan hepimizin hainlere asla geçit yok

Şakir55

16 Temmuz 2022 Cumartesi 18:00

Şehit Ömer HALİSDEMİR başta olmak üzere q5 Temmuz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun. Amin.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Bafra ilçesinde adrenalin yüklü KapıkayaFest 27 Temmuz'da başlıyor

Samsun'un Bafra ilçesinde adrenalin yüklü KapıkayaFest 27 Temmuz'da başlıyor