29 Haziran 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA DEĞERLİ ARAZİLER TOPLANIYOR İDDİASI ÜZERİNE ANALİZ YAZISI!

Samsun'da değerli araziler toplanıyor iddiası üzerine analiz yazısı!

Samsun'da imar düzenlemeleri ile değerli araziler toplanıyor iddiası üzerine analiz yazısı! Samsun'da hiç bir şey olmasa bile kesin bir şeyler oldu! Hiçbir şeyleri olmayanlar değerli arazilere nasıl kondu?

11 Haziran 2022 Cumartesi 13:35 GÜNCEL

Samsun'da kim ne yapıyor, ne alıyor, nerede takılıyor, kiminle pazarlık yapıyor anında duyulur! Ve anında şehirde her şey hızla yayılır. Kimi dedikodudur, kimi hezeyan, kimi tezvirattır belki! Bazı şeyler kulak arkası edilir lakin, 'ateş olmayan yerden de duman çıkmaz' denilir.


Samsun statü olarak 'Büyükşehirdir' ama aynı zamanda 'Biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz' şehridir. Siyaset ve iş dünyasında herkes birbirini bilir. Dününü, geldiği noktayı, nasıl geldiğini, gelirken ne yaptığını herkes bilir! Söylentilerin çoğu da, işte bu bilinen gerçeklerden doğar ve yayılır!

Belgesi olan mertçe ortaya koymalıdır! Ama bu şehirde dedikodularda elbette gündemdir! 
'Neydi ne oldu' dedirten işlerdir çoğu! Ve bu işlerin mevzuat boşlukları bulunarak, genelde kılıfı olur! O yüzdendir ki bunları belgelendirmek güç olur!

Samsun'da imar değişiklikleri ile vatandaşın değerli arazilerine el konulduğu iddiası var! İmar plan düzenlemelerinin önce yeşil alan gösterildiği, sonra meclis kararları ile değişiklik yapılarak, alınan arazilerin konutlaşma ve ticari alanlara açıldığı iddiası var! Arazileri alınan vatandaşların itiraz dilekçelerini okusanız, şaşarsınız! Ve bu yol ve yöntemlerle, el değiştiren arazilere, hiç bir şeyleri olmayanların, ya ihalelerle ya da dolambaçlı yollarla nasıl konduğuna dair iddiaları bir duysanız, akıl tutulması yaşarsınız! Diyeceksiniz ki; Zaten o ihaleler parası olan için var! Bu da doğrudur! Lakin bu satış ihaleleri de şeffaf olmalıdır! Al gülüm ver gülüm olmamalıdır. Adrese teslim ihale sözleşmesi çıkartılmamalıdır. İhale öncesi kime ne kadar pay düşecek pazarlıkları yapılmamalıdır. İmar planı yeşil alandan konuta ya da ticaret alanına çevrilen ve ihale ile satılan arsalara konuşlanacak yapılardan ruhsatı veren ya da ihaleyi organize edenler, eş, dost, akrabaları üzerine kaydırarak dükkan ve daire edinmemelidir! Edinmemelidir, yapılmamalıdır derken, iyi niyetli temennimizi dile getiriyoruz. Yoksa bu işlerinde yapıldığını, verilen yerlere dikilen konut ve ticaret alanlarından kimlerin paylar aldığını, Batı Çevre Yolunda kimlerin yer topladığını kazanın içindekiler gayet iyi biliyor.   

Aklımız tutulmuş orası belli! Görünen köy kılavuz istemez demişiz bir kere! Köyü kim talan etmiş, kim nasıl arazilere çökmüş umursamamışız. Nasılsa görünüyor demişiz ve bize bırakılan 'Allah Var Gam Yok' hamasetleri ile teselli edilmişiz!

Hiç bir şey olmasa bile kesin bir şeyler oldu! Hiçbir şeyleri olmayanlar değerli arazilere nasıl kondu? Ve bugün 'Nereden Buldun Yasası' olsaydı şayet; Yoksula 'Vatan, Millet, Sakarya',  Talancıya 'Rant' kalır mıydı? Vatandaş enflasyon ve zamlar karşısında inim inim inlerken, birileri ha babam de babam zenginleştikçe zenginleşir miydi?

Merak edilen sorular bunlar! Lakin olay minare ve kılıf meselesi! Merak edilen bir konu da; Atakum ilçesi Balaç mahallesinde yeşil alan yapılacak denilerek, imar planı değiştirilen, sonra tekrar meclis kararı ile ticaret ve konut alanı yapılan ve yine tekrar plan değişikliği ile konut alanı ilan edilen yerlerin ne olacağı? Plan değişikliği ile 6 kat imar verilip satışa çıkartılan, alıcı olmayınca tekrar ve yeniden meclise 12 kat için imar plan değişikliği onaylanan, yani vatandaşın el konulan arazilerinden bahsediyoruz. Yeşil alan denildi, 12 katlı konutlar için imar planı değiştirildi. Kime satılacak, ihaleye kim girecek? 12 katlı konutlardan kimlere ne kadar pay düşecek? Bu mesele de acaba yeni bir İkiz Kuleler olayı mı? 

Arazi alınabiliyorduysa, makamlara, koltuklara gelmezden önce, neden alın mı yordu? Ekonomik olarak durumları vardı da, 5 yıl yada 10 yıl önce neden bu işleri yapmıyorlardı? Zar zor dönenler, bugün nasıl ve ne şekilde köşeyi dönüyordu. Tüm bunları düşündükçe, sıtmaya tutuluyor insan!

Evet analiz yazımızın konusuydu bu! Şehirde konuşulanlar ve iddialar! Ve cevabı merak edilen de onca soru var ortada! 

Vatandaşa ait değerli arazilere, belediyelerin yetkileri üzerinden, arsaları kaydırma yöntemleri ile kimler, ne şekilde el koyuyor. Ve kimler bir anda parayı bulup, değerli yerlerden araziler alıyor? Kimler, kimlerin değerli arazilerine ait, tüm bilgilere erişebiliyor? Ve eriştikleri o bilgilerle arazilerin sahiplerine nasıl operasyon çekiyor? 

Sorular ve sorularımız var ama cevaplar yok! Çünkü parsel parsel bölüşüp her şeyi bilenler, birbirini bilen o kırk kişi! Rant bölüşümünde ikilik çıkmadığı sürece, al gülüm ver gülüm! İkiz Kule macerası da öyle başlamıştı! Ta ki çatı çatırdayana dek!

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Özel Zorlu Okullarında mezuniyet coşkusu yaşandı

Samsun'da Özel Zorlu Okullarında mezuniyet coşkusu yaşandı