29 Haziran 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA EĞİTİM-SEN ÜYESİ ÖĞRETMENLER MEB'E BOL SIFIRLI KARNE VERDİ

Samsun'da Eğitim-Sen üyesi öğretmenler MEB'e bol sıfırlı karne verdi

Samsun'da Eğitim-Sen üyesi öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına(MEB) bol sıfırlı karne verdi.

17 Haziran 2022 Cuma 00:05 GÜNCEL

Samsun'da Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, Süleymaniye Geçidinde düzenledikleri kitlesel basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığına karne verdi.


Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, gerçekleşen açıklamada, iktidarı eleştirerek "İktidarın demokrasi karnesi de kırıklarla dolu. AKP iktidarı hak arayan, eşitlik, barış ve özgürlük talep eden toplumun tüm kesimlerine karşı otoriter ve baskıcı uygulamalarına bu yıl da devam etmiştir" dedi.

İktidarın çeşitli vakıf ve derneklerle iş birliği yaparak, kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda adımlar attığını söyleyen Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, bu durumun öğretmenler, eğitim emekçileri ve öğrenci velilerini etkilediğini kaydetti.Süleymaniye Geçidinde yapılan basın açıklamasında "Yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere kız çocukları ve kırsal kesimde yaşayan çocuklar açısından eğitime erişim konusunda ciddi sorunlar yaşanmaktadır" diyen Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Topaloğlu, şunları dile getirdi.
"Eğitimde ataması yapılmayan öğretmen sorunu artarak devam etmekte, öğretmen arkadaşlarımız farklı meslek alanlarında, kahvelerde, inşaatlarda, pazarlarda, restoranlarda çalışarak geçimlerini sağlamaya çalışmakta, bir kısmı iş kazalarında hayatlarını kaybederken çok sayıda eğitim fakültesi mezunu arkadaşlarımız hayatlarına son vermektedirler. Samsun’da bu dönemde eğitim öğretim süreci devam ederken deprem güçlendirme çalışmaları kapsamındaki yer değiştirmeler okulların demografik yapısını değiştirmiştir. Taşınan okullara ücretsiz servis koyulmaması bu okulların öğrenci sayılarında ciddi azalmalara neden olmuş, öğrenciler okul terkine yönelmiştir. Tüm kamu okullarında öğrenim gören öğrencilerin servis ve yemek ücretleri devlet tarafından karşılanmalıdır."

Açıklama sonrası sendika üyesi öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına verdikleri karneyi kamuoyu ile paylaştı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunpor Bismillah diyerek başladı

Yılport Samsunpor Bismillah diyerek başladı