10 Ağustos 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA GÜNLÜK VAKA SAYISI 2 BİNİ GEÇTİ! SAMSUN TABİP ODASINDAN CİDDİ UYARI

Samsun'da günlük vaka sayısı 2 bini geçti! Samsun Tabip Odasından ciddi uyarı

Samsun'da yapılan test sayısı arttı, yapılan testlerde pozitiflik oranı yüzde 30'u, günlük vaka sayısı ise 2 bini geçti, Acil Servislerde yatakların boşalmasını bekleyen hastalar var..

04 Aralık 2020 Cuma 22:30 GÜNCEL

Samsun Tabip Odası Korona Virüs vakalarının yüzde 100 artış gösterdiği Samsun'da, günlük vaka sayısının 2 bini geçtiğini belirterek, vatandaşlara ciddi uyarılarda bulundu.


Samsun Tabip Odasından yapılan açıklamada, kentte vaka oranının yüzde 100 arttığına dikkat çekilerek, vatandaşlar maske, hijyen ve sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarıldı.

Samsun'da yapılan test sayısının arttığı, yapılan testlerde pozitiflik oranının yüzde 30'u, günlük vaka sayısının ise 2 bini geçtiğinin belirtildiği açıklamada, yoğun bakım servislerin boş yer olmadığı ve acil servislerde yatakların boşalmasını bekleyen hastaların olduğunu vurgulandığı açıklamada Samsun Tabip Odas, filyasyon ekiplerinin dağıttığı Favipiravir ilacı kullanmayan vatandaşlara ciddi uyarıda bulundu.

SADECE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇABASI İLE OLMAZ
Samsun Tabip Odasından yapılan açıklamada şu uyarılar yer aldı.
"Filyasyon ekipleri evlerde takip edilen hasta sayısı fazlalığı sebebiyle yetişmekte zorluk çekiyorlar. Tüm bunlara rağmen sağlık çalışanları cansiparane çalışmaya devam etmekteler. Ancak bu ciddi durum sadece sağlık çalışanlarının çabasıyla geçilemez. Yurttaş olarak hepimize görevler düşmektedir. Çünkü tablo bu yükselişle devam ederse sağlık hizmeti kapasitemiz oluşan ağır yükü kaldıramayacak. Lütfen, salgının en başından beri üstünde önemle durduğumuz maske-hijyen-fiziksel mesafe kuralına uyunuz. Canınız ve sağlığınız paha biçilmezdir. Bu sebeple kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınınız ve mümkün olduğunca evde kalınız. Devletin ilgili birimlerinin önerdiği kısıtlamalara harfiyen uyunuz. Bizce bu kısıtlamalar yeterli değildir. Bu sebeple hayatınız için, sevdiklerinizin yaşamı için, şehrimiz ve ülkemizin iyiliği için kendi kısıtlamalarınızı kendiniz artırın. Bunu bir sosyal sorumluluk  olarak kabul edin."

FAVİPİRAVİR KULLANMANIZ ÇOK ÖNEMLİ
"Sahada üzülerek görmekteyiz ki filyasyon ekiplerinin dağıttığı Favipiravir ilacı kullanılmıyor. Yurttaşlarımız bu önemli ilaç konusunda yanlış bazı korkular içinde. Bu yersiz kuşku maalesef birçok yaşama mal oluyor. Favipiravir’i erkenden kullanan hastalar çok daha az yoğun bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kendinizi iyi hissetseniz de Covid 19'un hızlı seyri sebebiyle Favipiravir’i kullanmanız çok önemli. İlacın etkinliği için 8 tablet gibi çok sayıda kullanmanız korkutmasın sizleri, bilakis gerekli olan budur. İlaç kullanımında bazı kişiler (ki bu az sayıdadır) küçük rahatsızlıklar duyabilir. Bilmenizi isteriz ki bu ilacı kullanan Covid 19 tanısı almış hastaları kendilerine büyük iyilik yapmış olacaktır. Son olarak sağlık çalışanlarının yurttaşlarımızın desteğine ihtiyacı vardır. Covid 19 pandemisi, yurttaşlarımızın özenli olarak tedbirlere uymasıyla bertaraf edilecektir. Her ne olursa olsun Samsun Tabip Odası olarak biz önümüzü bahar görüyoruz. Yaşadığımız bu karanlık gecelerin ardından gündüzün geleceğini biliyoruz. Haydi SAMSUN Hep birlikte, omuz omuza dayanışma içinde aydınlık yarınlar için azami dikkat gösterelim."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Necattin Demirtaş'tan canımızı ve canlarımızı riske atmayalım uyarısı

Necattin Demirtaş'tan canımızı ve canlarımızı riske atmayalım uyarısı