12 Ağustos 2022 Cuma

SAMSUN'DA İLKADIM BELEDİYESİ ATIKLARI GETİRENLERE ÜCRET VERECEK

Samsun'da İlkadım Belediyesi atıkları getirenlere ücret verecek

Samsun'da İlkadım Belediyesi Getir Atığını Al Harçlığını projesiyle ambalaj, cam ve atık pilleri getirecek olan vatandaşlara ücret verecek.

23 Temmuz 2022 Cumartesi 11:00 GÜNCEL

Samsun'da İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım’da atık oluşumunu en aza indirmeyi hedeflediği Getir Atığını Al Harçlığını projesiyle geri dönüşebilen atıkları hayata tekrar kazandıracak.


Ambalaj atıklarının, cam atıklarının, atık pillerin, mahallelerden toplanması için özel olarak hazırlanan Mobil Atık Aracı (ATOM) aynı gün içerisinde 2 farklı mahallede vatandaşların ayrıştırdığı atıkları, çöpe atmadan geri dönüşüme kazandıracak.

İlkadım Belediyesi, Toplumu atık ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen geri dönüşebilen atıkların doğaya bırakılmadan dönüştürülmesiyle milli ekonomiye de katkı sağlayacak Mobil Atık Aracı ile projeyi hayata geçirmek isteyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Geri dönüşebilen atıklar dünya genelinde önemli olduğu kadar ülkemiz içinde önemlidir. İlkadım ilçemizde günlük yaklaşık 300 ton çöp çıkmakta. Bu atıkların içerisinde geri dönüşebilen atıklar önemli bir yer tutmaktadır. Ambalaj atıklarının çöpe gitmesi ekonomik bir kaybın yanı sıra büyük bir israf. Getir Atığını Al Harçlığını projemizin ilk adımı olarak bastırmış olduğumuz afiş ve bilgilendirme el broşürlerini tüm semt pazarlarında, ortak kullanım alanları ve sitelerimizde dağıttık. 25 Temmuz Pazartesi günü ilk olarak hizmete Doğum Evi, Kıran Semt pazarından başlayacak olan mobil atık aracı ilçe sınırları içerisindeki kurulan semt pazar yerlerine konumlanarak vatandaşlarımızın biriktirmiş oldukları atıklar, görevliler tarafından tartılacak ve nakit bedel karşılığı vatandaşlarımıza teslim edilecek. Bir yandan milli ekonomiye katkı sağlarken bir yandan halkımızı da yerinde kaynağında ayrıştırmaya teşvik ederek market ve pazar alışverişlerine katkı sağlamak istiyoruz. Aynı gün içerisinde sabah 08:00 ile 12:00 saatler arası bir semt pazarında 13:00 ile 17:00 saatlerinde ise başka bir semt pazar alanında beklemek kaydıyla 2 mahallemize konuk olacak atık aracımız ambalaj atık, cam atık, bitkisel atık yağlar, atık piller, atık elektrikli ve elektronik eşyaları geri dönüşüm ve geri kazanım faaliyetlerinin doğru bir akış ile sürdürülmesine katkı sağlayacak” dedi.Biriktirdiğiniz atık materyalleri ATOM ile nakite çevirin
Atık geri kazanım tesislerinde 127,4 ton atık işlendiğini bunların 47.6 milyon tonunun metal, plastik, kağıt vb. atıklardan geri kazanıldığını vurgu yapan Başkan Demirtaş,” Çevremizin ve milli servetimizin korunmasında, özellikle ekonomimize katkı olacağını düşündüğümüz bu çalışmaya ambalaj atıklarını biriktirip değerlendirirseniz ilçemize en güzel hizmeti yapmış olurken aynı zamanda aile bütçemize de katkıda bulunabileceğini unutmamanızı sevgili hemşerilerimden rica ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Demir'in tedavi süreci başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Demir'in tedavi süreci başladı