07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN'DA İZ BIRAKANLAR! AKİF ÇAĞATAY KILIÇ

Samsun'da iz bırakanlar! Akif Çağatay Kılıç

Samsun'da iz bırakanlar! Akif Çağatay Kılıç.. Samsun'un efsane siyasetçisi İlyas Kılıç'ın yadigarıdır! Atası gibi Ataköylüdür.. Hem atasına hem yadigarı Samsun'a, bağlıdır..

13 Kasım 2021 Cumartesi 13:32 GÜNCEL
İsim analizi 'Kahraman, yiğit, cesur, atılgan, gözü pek' ve 'Atalarının izinden giden, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı'

O da zaten ismiyle müsemma! Atalarının izinden giden, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı..

Siyasete atılmadan önce, çok çok önce duyardık adını; "Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Samsunlu" denilirdi..

Yıllar yıllar önce Büyük Otel yıkılmazdan önce, Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı başında orada objektiflerimize takılmıştı ilk kez.. Saçları vardı, filinta gibi delikanlıydı..

Dedesi gibi.. Samsunluydu, Ataköylüydü.. Her zaman bunu söyledi.. Samsun'un efsanesi İlyas Kılıç dedesiydi.. Köklerine sıkı sıkı bağlıydı..

Samsun denilince aklına hep dedesi geldi.. Dedesinin ebedi istirahatgahına her geldiğinde Samsun'a bağlılığı kat kat arttı..2011 yılında dedesi gibi Samsun'a hizmet için kolları sıvadı, aday oldu. Genç yaşta mebus oldu.. Kökleri, backgroundu sağlamdı.. Samsun onu o yıllarda tanımasa da, o Samsun'u evinin içi gibi biliyordu.. 

Mebusluk kariyeri iki yıl sürdü. Ardından Samsun'un bakanı oldu.. Bakan derken, öyle bakan değil.. Devlette devamlılık esastır, görev kutsaldır dedi, dedesinin efsaneleştiği kentte, el değemedik yer bırakmadı. Yatırımlar, spor tesisleri, gençlik merkezleri, stat inşaatı bakanlığı döneminde son sürat yapıldı. Perde arkasında bildiğimiz, bilmediğimiz her konuda Samsun için elini hep taşın altına soktu. Gençti, donanımlıydı, sıcak kanlıydı.. Tebessümü hiç eksik olmadı. Hizmet ettikçe yüzü güldü.. Kayıpları oldu, acılar yaşadı.. Dedesi İlyas Kılıç'ın oğlu olan babası Sinan Kılıç'ı kaybetti.. O da Samsunluydu.. Yutkundu, dişlerini sıktı.. Dedesi gibi güçlü, Samsun gibi dik durdu.. 

Yıllar yıllar önce Büyük Otel'de objektiflere takılan o genç, Samsunla yatıp, Samsunla kalktı.. Yıllar yıllar geçmişti! Bu yolda saçları döküldü, sakalları beyazladı.. Zaman su gibi akıp geçti.. Dedesinin yadigarı Samsun'da eserleri kaldı.. Samsun aşkı bir başkadır.. Aşık olana Samsun Leyla'dır.. Sonraları İstanbul'dan mebus olsa da, hep bir eli, bir gözü, bir kulağı Samsun'dadır.. Samsunluların yanındadır..

TBMM kayıtlarında İstanbul mebusu görünse de, ruhen ve bedenen Samsun'ludur.. Hala Samsun'un çözümlenemez sorunlarını çözer.. Samsun'un menfaatine olan her işe, el değil gövdesini koyar.. Samsunlu denilince onun için, akan sular durur.. İşte köklerine, dedesinin yadigarı Samsun'a bağlı olan Akif Çağatay Kılıç budur..

-Metin Yazarı Haydar ÖZTÜRK

- İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR-

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Atakent mevkiinde Shell Benzin İstasyonunun açılışı gerçekleştirildi

Samsun'da Atakent mevkiinde Shell Benzin İstasyonunun açılışı gerçekleştirildi