07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN'DA İZ BIRAKANLAR! HALUK KOÇ

Samsun'da iz bırakanlar! Haluk Koç

Samsun'da iz bırakanlar! Haluk Koç.. Gençti, dinamikti.. Sesi naifti, güleç yüzlüydü.. Kim bu diye soranlar oluyordu! 'Milletvekili adayımız Prof. Dr. Haluk Koç' yanıtını veriyorlardı arkasından gelenler.. O günden belliydi! Sanki Samsun'a iz bırakmak için gelmişti..

15 Kasım 2021 Pazartesi 10:57 GÜNCEL
Samsun'da iz bırakanlar! Haluk Koç! Seçim dönemiydi.. CHP'nin Samsun milletvekili adayları kimler olacak merak ediliyordu.. O ise çoktan sokaklara düşmüştü! Bizde 2002 yılında onunla Onur Anıtının tam karşısında esnaf ve vatandaş turu yaparken karşılaşmıştık.

Gençti, dinamikti.. Sesi naifti, güleç yüzlüydü.. Kim bu diye soranlar oluyordu! 'Milletvekili adayımız Prof. Dr. Haluk Koç' yanıtını veriyorlardı arkasından gelenler.. O günden belliydi! Sanki Samsun'a iz bırakmak için gelmişti..

Dikkatimizi çekiyordu sözleri "Bende İlyas Kılıç gibi olacağım"

İlyas Kılıç Samsun'da CHP'nin efsane milletvekiliydi.. Başı sıkışan, hastası olan onun kapısını çalardı.. Kimseyi geri çevirmezdi, Samsun'dan Ankara'ya yanına gelen kim var kim yoksa, tedavi ettirir, yardımcı olurdu.. Samsun onu konuşurdu.. İlyas Kılıç.. Hala daha o dönemin tanığı olanların cüzdanlarında İlyas Kılıç'ın fotoğrafı vardır.. Ki, bu durumla da çoğu kez karşılaştık.. İlyas Kılıç bir değerdi, bir fenomendi.. Milletvekilliğini bıraktıktan sonrada, hayata veda ettikten sonrada Samsun'da anılan ve konuşulan ender siyasetçilerdendi.. 

O yüzden Haluk Koç, 2002 yılında Samsun'da siyasi yaşamına İlyas Kılıç'ın adıyla başladı. Samsunluların ona olan saygısını ve sevgisini biliyordu..2002 seçimlerinde Haluk Koç, Samsun milletvekili oldu.. İnce ama gür bir sesi vardı.. Doktordu, entelektüeldi.. İlyas Kılıç'ta o yıllarda hayattaydı.. Parti kongrelerinde Haluk Koç, İlyas Kılıç'ın yanına gider, elini öper ona olan saygısını ifade ederdi..

Kısa sürede kaynaştı Samsun halkıyla.. 2002 seçimlerinde AK Parti Samsun'da 7 milletvekili çıkartmıştı.. CHP'den ise Haluk Koç ve rahmetli İlyas Sezai Önder milletvekili olmuştu.. 

O yılların tanığıyız.. Gazetelerde Haluk Koç ve Suat Kılıç atışması yaşanırdı.. İkisi de zekiydi, ikisi de entelektüel jargonu iyi kullanıyordu.. Birinin avukatlık ve medya geçmişi diğerinin ise doktorluk geçmişi vardı.. Dönemin Halk Gazetesi en çok Haluk Koç ve Suat Kılıç'ın polemik haberlerine yer verirdi..

Geçmişi şöyle bir anımsattıktan sonra yeniden Haluk Koç'a dönecek olursak.. "Bende İlyas Kılıç gibi olacağım" sözünü yerine getirdi.. Haluk Koç, 2002-2015 yılları arasında milletvekilliği yaptığı Samsun'da parti ayrımı yapmaksızın kapısını çalan herkese yardımcı oldu, tedavilerini yaptırdı.. İktidar partisinin 7 milletvekili onun kadar konuşulmadı.. Çarşambalıydı.. Her ne kadar İstanbul'da doğup büyümüş olsa da Samsun'a karşı içten ve samimi duyguları vardı.. Bir de merhum İlyas Kılıç gibi olmak vardı.. 

Samsun bir dönem onun ismini dilinden hiç eksik etmedi.. Ankara'da doktor bulmak lazım olunca, tereddütsüz herkes onun ismini verirdi.. 'Haluk Koç'u ara' denilirdi.. 7 milletvekili vardı ama AK Partilisi, MHP'lisi, Ankara'da işi olunca ona giderdi.. Bu konularda siyaseti, hiç bir zaman doktorluğunun önüne geçirmedi.. 

Haluk Koç, Samsunlulara parti ayrımı yapmaksızın kapılarını açtı, gelen kim olursa olsun, hastasıyla ilgilendi, tedavisiyle uğraştı.. Bu yaklaşımı ve davranışı nedeniyle hem kendi ismini, hem de merhum İlyas Kılıç'ın adını hep yaşattı.. Onun için aynı İlyas Kılıç gibi dediler..

Üç dönem Samsun milletvekilliği yaptı.. Herkes onu konuştu.. Sonra ne olduysa Ankara'dan aday oldu ve seçildi.. Yanında olduğu, yardımına koştuğu insanlardan belki birazcık vefa bekledi.. Olmadı.. Seçimlerde memleketi Çarşamba'da partisi ikinci parti oldu.. Küstü dediler, kırıldı dediler.. O yüzden Ankara'dan aday oldu dediler..Ankara'dan seçilince, siyasi arenada ve televizyonlarda sık sık görür olduk kendisini.. Keskin sözleri ile duruşu ile pişmiş bir siyasetçinin ekranlarda yükselişini izledik.. Parti Sözcüsü olmuştu.. Parti Genel Merkezinde ağırlığı olan, gelecek vaat eden bir isim olmuştu.. Bir dönem Deniz Baykal'a karşı CHP Genel Başkanlığına bile aday oldu.. 

Güzel ve hareketli yıllardı.. Haluk Koç'ta Samsun'a iz bırakan güzel adamlardandı..

-Metin Yazarı Haydar ÖZTÜRK

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cem Küçük'ten dikkat çekici uyarı! Gerçeklerle yüzleşin, sıkıntıları dinleyin

Cem Küçük'ten dikkat çekici uyarı! Gerçeklerle yüzleşin, sıkıntıları dinleyin