07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN'DA MAHKEME SU ZAMMINI İPTAL ETTİ! SASKİ VATANDAŞA GERİ ÖDEME YAPIYOR

Samsun'da mahkeme su zammını iptal etti! SASKİ vatandaşa geri ödeme yapıyor

Samsun'da faturalara yansıtılan su zammını 2'inci İdare Mahkemesi'nin iptal etmesi sonrası SASKİ faturalarda geri ödeme yapmaya başladı.

27 Kasım 2021 Cumartesi 16:18 GÜNCEL

Samsun'da suya yapılan zammı mahkeme iptal ederken, SASKİ ise karar sonrası vatandaşlardan zamlı tarife ile alınan ücretleri geri ödüyor.


31 Mart yerel seçimleri sonrası Samsun'da içme suyu ücretlerinde yapılan tarife değişikliği kamuoyunda 'Zam' olarak gündeme gelmişti. Samsun Büyükşehir Belediyesi ise yapılan düzenlemenin, eski belediye başkanı Zihni Şahin döneminde yapılan yüzde 15'lik indirimin iptal edilmesi ile ilgili olduğunu savunmuştu. Zihni Şahin döneminde suya yapılan yüzde 15'lik indirim nedeniyle SASKİ'nin ciddi zarar ettiği açıklanmıştı.

Samsun'da içme suyuna uygulanan yüzde 15'lik indirimin geri alınması ile birlikte faturalara her ay TEFE-TÜFE oranında artış yapılması kararlaştırılmıştı. Bu kararlar sonrası Emek-Sen üyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi önünde 'Su Zamları Geri Alınsın' açıklaması yapmıştı. Samsun'da su faturalarına yansıyan TEFE-TÜFE artışları tepkileri çekerken, devam eden tepki açıklamaları ile eş zamanlı olarak Avukat Arzu Sabuncu, suya uygulanan TEFE-TÜFE'nin ve artışların iptal edilmesi isteme ile dava açtı.

Açılan dava sonucunda mahkeme su faturalarına yansıyan artışlarda hakkaniyet olmadığı görüşü ile, uygulanan artışları iptal etti. İptal kararı sonrası SASKİ vatandaşlardan zamlı tarife ile alınan ücretleri geri iade etmeye başladı. SASKİ faturalarında 'Samsun 2. İdare Mahkemesi'nin kararı ile bu faturalarda tarafınıza iade tanımlanmış olup, ödeme esnasında düşülecektir' yazıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Numan Kurtulmuş açıkladı! Sokakları zehirlemeden legal gösteriler yapılabilir

Numan Kurtulmuş açıkladı! Sokakları zehirlemeden legal gösteriler yapılabilir