29 Haziran 2022 Çarşamba

SAMSUN'DA MARİNA DAYANIŞMASINDAN KURUPELİT YAT LİMANI AÇIKLAMASI

Samsun'da Marina Dayanışmasından Kurupelit Yat Limanı açıklaması

Samsun'da Marina Dayanışması üyeleri Kurupelit Yat Limanının yıkılacağının gündeme gelmesi üzerine açıklama yaptı.

26 Mayıs 2022 Perşembe 01:31 GÜNCEL

Samsun'da Kurupelit Yat Limanının yıkılarak yerine yenisinin yapılacağının açıklanması üzerine Marina Dayanışması üyeleri basın toplantısı düzenledi.


Atakum ilçesinde bulunan Kurupelit Yat Limanı ile ilgili açıklama yapan Marina Dayanışması şunları dile getirdi.


Sevgili Samsunlular,
Sizlere Samsun’daki meslek odaları, STK, dernekler ve bu kentte yaşayan bireylerden oluşan, siyaset üstü,  SAMSUN MARİNA DAYANIŞMASI olarak sesleniyoruz.

Samsun şehrimize önem veriyoruz, bu şehri seviyoruz. Kıyılarımızın, keyfiyete, hatalı yapılaşmaya, talana ve ranta kurban edilmesinden endişe duyuyoruz. Samsun’un, çevre, kültür, ekonomi, sosyal yaşam ve yönetişim başta olmak üzere çağdaş kentleşme normları bakımından Dünya’daki emsallerini yakalayan bir şehir olmasını arzu ediyoruz.  Bugün gündemimiz olan, 2011-2015 yılları arasında, Büyükşehir Belediyesi tarafından, bilimsel ve teknik veriler öncelenmeden planlanan Kurupelit Marina, tasarımının hatalı olduğu yönünde yapılan tüm itirazlar görmezden gelinerek ve kamu kaynakları tüketilerek, yaklaşık 7,8 milyon dolar (bugünkü karşılığı 125 milyon TL) harcanarak yapılmıştır. Marina, küçük dokunuşlarla, düzeltilerek kullanılabilir hale getirilmediğinden ve Belediye asli görevi olan düzenli temizleme işlemini yapmadığından, buradaki durgun alanda çevre kirliliği oluşmaya başlamıştır. Gelinen noktada, bilindiği gibi, 18.05.2022 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa DEMİR tarafından çalışmalarına başlandığı bildirilen, ihalesi yapılan bir proje, Samsun Büyükşehir Belediye meclisinde dile getirilmiştir. Bu proje kapsamında, Kurupelit Yat Limanı’nın mevcut kullanım alanlarının yıkılacağı, büyük bir bölümünün dolgu yapılacağı ve daha kuzeyde yine kara ile bağlantılı bir mendirek yapılarak yeni bir yat limanı tesis edileceği alenen açıklanmıştır.  Bu açıklama “bu şehrin denizinin ve şehir-deniz ilişkisinin ölüm fermanını hazırladık” demektir.!  Dolguların kıyılarımıza verdiği hasarlar ve ekonomik kayıplar ortadayken, Kurupelit Yat Limanı’nın doldurulması ve bu dolgunun önüne, ötelenmiş başka bir yat limanı yapılmasının, şehrimiz ve kıyılarımız için, daha iyi olacağını söylemek mümkün değildir. Yaşam alanlarımıza, oldubitti anlayışıyla, kondurulan hatalı yapıların son aşamada duyurulması akıl, izan, sağduyu ile izah edilebilecek bir durum da değildir. Bu şehrimize ihanettir, insafsızlıktır. Tasarlanan bu yeni girişim, harcanmış ve harcanacak olan milyonlarca liranın savurganlığı olacağı gibi, çok daha önemlisi, kıyılarımızı kaybetmeye ve denizimizi kirletmeye neden olacaktır. 
ÖZETLE:
Tüm bilimsel yaklaşımlar ve kamu yararı dikkate alındığında, yapılması planlanan bu yeni projenin;
 *Kıyıların doğu yönlü erozyonunu tetikleyeceği ve Türkiye’nin en uzun sahillerinden birine sahip, Samsun’umuzun doğal oluşumunu yok edeceği,
* Kıyı morfolojisi (yapının kıyıya etkisi) yönünden doğru ve şeffaf olarak incelenirse, planlanan yapının olumsuz etkilerinin bilimsel veriler ile ortaya çıkacağı, uygulandığı durumda da vahamet sayılabilecek, telafisi olamayacak şekilde, kıyılarımızın kullanılamaz hale gelmesinin kaçınılmaz olacağı,
*” Büyükşehir’in kasasından bir kuruş çıkmayacak” denilse de, ister merkezi ister yerel kaynaklar olsun, toplumun bütçesinin aslında tek bütçe olduğu gerçeğini değiştirmediği, 
*Mevcut marina yapı alanına şimdiye kadar harcanan kamu kaynaklarının heba edilmiş olacağı, ayrıca yapboz mantığı ile daha hatalı bir projeyle daha fazlasının harcanacağı, 

*Çevreyi olumsuz etkileyecek böyle bir projede, idari hukuka uygunluk ve kamu yararı olamayacağı, bırakalım kamu yararını, yapılan işlemlerde ciddi kamu zararlarının olduğu ortadadır.

YAPILMASI GEREKEN NEDİR?  
Biliyoruz ki. Mevcut yapının, Karadeniz’in en güzel kumsallarına, doğal kıyı yapısına zarar vermeden, kullanıma uygun hale getirilmesi mümkündür.

Bu kentin geleceğine dair, geri dönüşü olmayan, kenti değiştirecek kararlar alınırken, bilimsel veriler ve metotlar kullanılarak tasarlanması, tüm çevresel etki değerlendirmelerinin şeffaf bir şekilde yapılması, önem arz etmektedir. Ancak, beton ve rant sever yerel yöneticiler, kendi meclis üyelerine bile, bilgi verme, onların görüşlerini dinleme gereği de duymamaktadır. Bu acı tabloyu, başına buyruk anlayışı buradan Samsun halkının takdirine sunuyoruz.

SONUÇTA: 
Yönetenlerin; İnsanı, Halkı ve Kenti öncelemesini istiyoruz. 
Yapılan hatalardan ders almak yerine ısrarcı olup, kıt ülke kaynaklarıyla yapılacak yeni öteleme projesi ile, şehrin doğa ve kıyılarının heba edilmesini KABUL EDİLEMEZ OLARAK GÖRMEKTEYİZ.!
Bu nedenle, kendisi de bir teknik meslek disiplini mensubu olan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa DEMİR’i yukarıda izah ettiğimiz hususlara uygun davranmaya, doğanın ve insanımızın dengesini bozacak rant alanları yaratmak yerine Meslek Odaları, Samsun halkı ve bilimsel kurumlar ile iş birliği içerisinde ekonomik, estetik, emniyetli ve ekolojik projeler geliştirmeye davet ediyoruz. Ayrıca, yapılmaya çalışılan bu mesnetsiz projeye yönelik olarak, önümüzdeki süreçte adli ve idari tüm platformlarda sürecin hukuki takipçisi olacağımızı, kamu adına tedbir dahil her türlü hukuki yola başvuracağımızı ifade etmek isteriz. Bu konudaki kararlılığımızı, Samsun halkımıza ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlara duyuruyoruz! 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Vatan DAŞ

26 Mayıs 2022 Perşembe 07:56

Önce yelken kulubün marinası yıkılmalı, ora hem daha eski, hem de yzy yaptı :) :) :)

Turan saraçoğlu

26 Mayıs 2022 Perşembe 07:46

Çok haklısınız bu BŞB neyapmak istiyor samsunu yaşanmaz bir şehir haline mi getirmek niyetinde Bld bşk mstf dmr yeterince Samsun'a zarar verdi Adnan Kahveci parkı şantiyeye dönmüş bari birde kendine villa yapsın oraya

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Organ Mafyası dilenci paylaşımları ile ilgili Valilik'ten açıklama yapıldı

Samsun'da Organ Mafyası dilenci paylaşımları ile ilgili Valilik'ten açıklama yapıldı