16 Mayıs 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA MUZAFFER ÖNDER VEFATININ 16'INCI YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

Samsun'da Muzaffer Önder vefatının 16'ıncı yılında mezarı başında anıldı

Samsun'da 16 yıl önce vefat eden CHP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Muzaffer Önder, ölüm yıldönümünde Bafra ilçesi Kolay mahallesinde bulunan mezarı başında anıldı.

03 Kasım 2021 Çarşamba 20:17 GÜNCEL

Samsun'da 1 Kasım 2005 yılında vefat eden Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Muzaffer Önder, ölümünün 16'ıncı yılında mezarı başında dualarla anıldı.


Samsun'da Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Başkanlığı üyeleri merhum Samsun Büyükşehir belediyesi eski Başkanı Muzaffer Önder'i vefatının 16'ıncu yılında da unutmadı. Muzaffer Önder'in Bafra ilçesi Kolay mahallesinde bulunan mezarını ziyaret eden partililer, ölüm yıldönümünde Önder'i dualarla andı.

MUZAFFER ÖNDER KİMDİR
1993 yılında Samsun'un Bafra ilçesi Kolay beldesinde dünyaya gelen Muzaffer Önder, 5 haziran 1977 yılında yapılan seçimlerde CHP'den aday olarak milletvekili seçilmişti. 12 Eylül darbesinden sonra siyasete ara veren Muzaffer Önder, 1984 yılında dönemin Sosyal Demokrat Partisine geçerek belediye başkan adayı olmuş ancak seçimi kazanamamıştı.1989 yılında yeniden SHP'den belediye başkan adayı olan Muzaffer Önder bu seçimi kazanarak Samsun'un belediye başkanı seçilmişti. Samsun, Muzaffer Önder'in belediye başkanlığının ilk döneminde büyükşehir statüsü kazanırken Muzaffer Önder 1994 yılındaki seçimlere ise CHP'den girerek bir kez daha belediye başkanı seçildi. CHP Samsun tarihinde Muzaffer Önder ile ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı.

Muzaffer Önder 1999 yılı seçimlerinde ise başkanlık koltuğunu dönemin ANAP adayı olan Yusuf Ziya Yılmaz'a karşı seçimi kaybederek devretti.

Muzaffer Önder, 24 Şubat 2004'te CHP'den 5'inci kez Samsun belediye başkanlığına aday gösterildi. 28 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde bir kez daha Yusuf Ziya Yılmaz'a karşı kaybetti. Önder'in bu son girdiği seçim oldu.

Muzaffer Önder 1 Kasım 2005'te tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde lenf kanserinden vefat etti. Muzaffer Önder'in cenazesi Samsun Büyük Camii'nde kılındıktan sonra, doğum yeri olan Bafra'nın Kolay beldesinde toprağa verildi. 

Belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde Samsun halkı ile sıcak ve samimi ilişkiler kuran Muzaffer Önder, Samsun'da vefatının üzerinden 16 sene geçmiş olmasına rağmen unutulmadı ve halen 'Baba' lakabı ile anılıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Tabip Odası 7200 ek gösterge ve yükseltilmiş özel hizmet tazminatı istedi

Samsun Tabip Odası 7200 ek gösterge ve yükseltilmiş özel hizmet tazminatı istedi