16 Mayıs 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA SAATHANE MEYDANI İÇİN MAHKEMEDEN FLAŞ KARAR! YÜRÜTME DURDURULDU

Samsun'da Saathane Meydanı için mahkemeden flaş karar! Yürütme durduruldu

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Saathane Meydanında yürüttüğü çalışmalara Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

21 Kasım 2021 Pazar 19:18 GÜNCEL

Samsun'da devam eden Saathane Meydanı Düzenleme Çalışmaları ile ilgili, Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi flaş bir karar aldı.


Samsun Saathane Dayanışması Temsilcisi Sefa Aşar, yaptığı açıklamada Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi'nin oy birliği ile Saathane Meydanında yapılan çalışmalar için, yürütmeyi durdurma kararı aldığını açıkladı.

SAATHANE DAYANIŞMA TEMSİLCİSİ AÇIKLAMA YAPTI
Saathane Dayanışması Temsilcisi Sefa Aşar, açıklamasında, "İlk günden beri güzelleştirme ve geliştirme çalışmalarına karşı olmadığımızı bilakis destek olacağımızı ifade etmiştik. Fakat bölgeyi güzelleştiriyoruz kılıfı altında birilerine yıkım ve inşaat ihalesi vermeye ve bedelini işyeri maliklerine ödetmeyi amaçlayan SBB yönetimine karşı her türlü demokratik ve yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtip, bugüne kadar siz değerli basın mensuplarının ve kuruluşlarının da desteğiyle birçok faaliyet yürüttük. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin uzun yıllardır devam eden ve birçok davaya konu olması nedeniyle kamuoyunun malumu olan Saathane Meydanı Projesi, son dönemde alınan bir kararla genişletilmiş ve gelinen noktada SBB, bölgedeki tüm işyerlerini yıkıp-yeniden yapmak için kamulaştırma kararı almıştı. SBB yetkilileri, şartlarını tek taraflı olarak belirledikleri sözleşmeleri imzalamamız halinde yeni yapılacak projede işyerimiz olabileceğini aksi takdirde işyerlerimizin kamulaştırılacağını, mahkemeye gitmemizin bizim için iyi olmayacağını, eğer teklifi kabul etmezsek inşaat tamamlandıktan sonra kendi işyerlerimizi geri almaya gücümüzün yetmeyeceğini ifade etmişlerdi" dedi.Saathane Maydanın da yapılan kamulaştırmaların Anayasaya aykırı olduğunu kaydeden Saathane Dayanışması Temsilcisi Sefa Aşar, açıklamasında "Daha önce de hukuka, mevzuata ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirttiğimiz kamulaştırma kararını her yönüyle inceleyen ve hukuka uyarlık göremeyen Yüce Mahkememiz, Yürütmeyi kesin olarak durdurmuştur." ifadelerini kullandı.

MAHKEME OY BİRLİĞİ İLE KARAR ALDI
Öte yandan Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi 2021/676 sayılı kararında, şu ifadeler yer aldı.
"Samsun Büyükşehir Belediye Encümeninin 04.03.2021 tarih ve 90 sayılı kararına yönelik yürütmenin durdurulması isteminin reddine, ilişkin kısmına karşı yapılan davacı itirazının kabulü ile kararın bu kısmının kaldırılmasına, 2577 sayılı kanunun 27. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, dava konusu 04.03.2021 tarih ve 90 sayılı işlemin yürütmesinin durdurulmasına, kararın imar planlarına ilişkin kısmına karşı yapılan davacı itirazının ise reddine, kesin olarak 10.11.2021 tarihinde oy birliğiyle karar verildi."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki Tek Gıda-İş Sendikasının eski binası yıkılacak

Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki Tek Gıda-İş Sendikasının eski binası yıkılacak