07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN'DA SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAAŞ ZAMLARINI OLUMLU BULDU YOKSULLUK SINIRI ELEŞTİRİSİ YAPTI

Samsun'da sağlık çalışanları maaş zamlarını olumlu buldu yoksulluk sınırı eleştirisi yaptı

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yapan sağlık çalışanları maaşlara uygulanan zammı olumlu bulduklarını açıklarken "Yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret talebimize halen ulaşamadık" diyerek eleştiride bulundu.

03 Aralık 2021 Cuma 18:18 GÜNCEL

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası(SES) Samsun Şubesi üyesi sağlık çalışanları ve Samsun Tabip Odası, Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.


Pratisyen doktora 2 bin 500, uzman doktora ise 5 bin liralık zam kararı alınırken, bu artışlarla ilgili ortak basın açıklaması yapan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası(SES) Samsun Şubesi üyesi sağlık çalışanları ve Samsun Tabip Odası, maaşlara verilen zammı olumlu bulduklarını söyledi.

Sağlık çalışanlarının halen yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret talebine ulaşamadığının belirtildiği açıklamada, "Halen sabit ek ödemesi kanunda belirtilen gösterge rakamları ve yüzdelik dilimler üzerinden yapılan hesaba göre, Sağlık Bakanlığına bağlı yerlerde çalışan doçent ve profesörlerin sabit ek ödemesi aylık 7 bin TL civarından 13.150,00.-TL civarına yükseltilmiştir. Uzman hekim, uzman diş tabibi ve diğer uzmanların 5.700,00.-TL civarından 11.870,00.-TL civarına yükseltilmiştir. Pratisyen tabip ve diş tabiplerinin halen 3.070,00.-TL civarından 7.680,00.-TL civarına yükseltilmiştir. Kurum ayrımı yapılmaksızın halen emekli olan uzman tabip, uzman diş tabibi ve diğer tıpta uzman olanların halen 3.056,00.-TL olan ilave emekli aylığı 7.191,00.-TL’ye, uzman olmayan tabip ve diş tabiplerinin halen 2.337,00.-TL olan ilave emekli aylığı 5.933,00.-TL’ye yükseltilmiştir. Bu ücretler artık emekli olup özel sektörde çalışanlar hekimler tarafından da alınabilecektir" denildi.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamanın devamında, şu görüşlere yer verildi.
"AKP Hükümetinin yaptığı bu değişiklik hekimler bakımından elbette olumludur. Olumsuz yanlarına aşağıda değinilecektir ancak, sağlığın ekip hizmeti olduğu gerçeği unutulmuş ve aynı ekipte yer alan sağlık emekçileri arasındaki mali haklar bakımından var olan eşitsizlik daha da eşitsiz bir hale getirilmiştir. Bu düzenleme sağlık alanı tehlikeli işler kapsamında olduğu ve sağlık emekçilerinin yaptığı işin riski göz önüne alındığında hekimler için yapılan kısmi artışlar yıllardır mücadelesini verdiğimiz yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret talebimize halen ulaşmamıştır. Bu değişiklik siyasiler tarafından öyle abartılarak anlatılmaktadır ki, sağlıkta şiddeti körüklemesinden endişe etmekteyiz. Yine ekibin bir parçası olan tüm sağlık emekçilerine yönelik artış yapılmaması, iş barışını ve ekip anlayışını zedeleyecek boyuttadır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

cevdet

06 Aralık 2021 Pazartesi 11:35

tüm çalışanların maası artmalı doktorun 2500 tl iyileştir yanındaki personel verme adalet nerde

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun-Atakum Belediyesinin 2020 Sayıştay Raporu yayımlandı

Samsun-Atakum Belediyesinin 2020 Sayıştay Raporu yayımlandı