15 Ağustos 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA VAKALAR YENİDEN ARTIYOR! YÜZDE 171,4 ORANINDA ARTIŞ OLAN İLÇELER VAR

Samsun'da vakalar yeniden artıyor! Yüzde 171,4 oranında artış olan ilçeler var

Samsun 18 günlük tam kapanmada, KoronaVirüs vaka sayısında düşüş trendi yakalarken, tam kapanma sonrası vaka sayısının bazı ilçelerde yüzde 171.4 oranında artış göstermesi dikkati çekti.

28 Mayıs 2021 Cuma 17:02 GÜNCEL

Samsun'da 18 günlük tam kapanmanın ardından şehirde vaka sayısı yeniden artış trendi gösterdi.


Samsun'da geçtiğimiz hafta vaka insidans hızı yüzde 72 düşen Asarcık ilçesinde, bu hafta yüzde 171,4 oranında bir artış görüldü. Yine geçtiğimiz hafta yüzde 90 düşüş gösteren Salıpazarı ilçesinde de, bu hafta, vaka insidans hızı yüzde 140,2 oranında arttı. 

Samsun'da vaka artışı yaşanan Vezirköprü, Havza, Kavak, Terme, Ayvacık, Çarşamba ve Ondokuz Mayıs ilçelerinde de durumun aynı olduğu söz konusu bu ilçelerin geçtiğimiz haftalarda vaka sayısında düşüş yaşadığı ancak bu hafta ise hepsinde artış olduğu bildirildi.


Samsun Valisi Zülkif Dağlı vaka artışı nedeniyle yaptığı açıklamada,  "Geçtiğimiz haftaki tabloda 16 ilçemizde vaka sayımız düşüyordu, bu hafta ise 8 ilçemizde vaka sayımız düşerken, maalesef Asarcık, Salıpazarı, Vezirköprü, Havza, Kavak, Terme, Ayvacık, Çarşamba ve 19 Mayıs ilçelerimizin aralarında bulunduğu 9 ilçemizde vaka sayımız tekrar bir yükseliş eğrisi oluşturdu. Alaçam yüz binde 11,9 oranıyla Sarı renge geçen ilk ilçemiz olurken, 7 ilçemizin Turuncu renge büründüğü ilimizde, Kırmızı ilçe sayımız da 8’dan 9’a yükseldi. Alaçam’ın Sarı rengi bizi mutlu etse de, bazı ilçelerimizdeki artış oranları, her ilçemizin attığı adımlarda daha dikkatli olması gerektiğini hepimize bir kez daha hatırlattı. Pandeminin ilk günlerinde beri söylediğimiz gibi her ilçe pandemide kendi hikâyesini yazıyor, önlemlere riayet ve dikkatleri oranında vaka sayılarını belirliyor.  Küçük bir gevşeme, rehavet bile vaka sayılarında artışa neden olabiliyor. Maalesef bu hafta da aynı tablo ortaya çıktı" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor Teknik Direktörlüğüne ismi geçen Ümit Karan'dan açıklama var

Yılport Samsunspor Teknik Direktörlüğüne ismi geçen Ümit Karan'dan açıklama var