07 Ağustos 2022 Pazar

SAMSUN'DA YEDAŞ DOĞUM İZNİNDEKİ ÇALIŞANINI İŞTEN ÇIKARTTI!

Samsun'da YEDAŞ doğum iznindeki çalışanını işten çıkarttı!

Samsun'da Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş(YEDAŞ) doğum izninde olan yüzde 40 engelli çalışanını, yasal olmamasına rağmen işten çıkarttı. Stres nedeniyle sütü kesilen annenin bebeği ise yoğun bakıma kaldırıldı.

10 Ocak 2022 Pazartesi 09:54 GÜNCEL

Samsun YEDAŞ'ta akıllara zarar bir işten çıkartma olayı yaşandı! 2011 yılından beri YEDAŞ'ta çalışan Gülsüm Ergün, doğum iznindeyken aldığı iş akdi feshi ile şok geçirdi.


Doğum izninde bulunan çalışanların yasal olarak işten çıkartılmaları mümkün değilken,  Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş, 11 yıllık çalışanı olan Gülsüm Ergün'ün evine, doğum yaptıktan 20 gün sonra tebligat göndererek, iş akdinin sonlandırıldığını bildirdi. 

ANNENİN SÜTÜ KESİLDİ, BEBEK YOĞUN BAKIMA ALINDI
Aldığı tebligat sonrası şok ve sinir krizi geçiren anne Ergün, sütü kesildiği için bebeğini emziremedi. Doğum iznindeyken YEDAŞ tarafından işten çıkartılan Gülsüm Ergün'ün sütünün kesilmesi nedeniyle, emziremediği bebek ise Yenidoğan Yoğun Bakım servisine kaldırıldı.

ÖDÜL VERDİKLERİ ÇALIŞANI İŞTEN ÇIKARTILAR
YEDAŞ'ın doğum iznindeyken işten çıkarttığı Gülsüm Ergün'e takdir belgeleri vererek ödüllendirdiği de öğrenildi. YEDAŞ'ın Tüketici Hizmetleri Biriminde çalışan anne Ergün, yaptığı açıklamada, "20 gün önce doğum yaptım. 30.12.2022 tarihinde YEDAŞ tarafından aranarak şirkete gelmem istendi. Bende doğum izninde olduğumu ve bağırsaklarımın doğum sürecinde yapışması nedeniyle ameliyat geçirdiğimi belirterek, şirkete gelemeyeceğimi beni arayan yetkiliye ilettim. Bu aramadan sonra başka bir yetkili beni YEDAŞ'tan arayarak, iş akdimin fesih edildiğini bana telefonla bildirdi. İş akdimin sona erdirilmesi nedeniyle ruhsal olarak çöktüm ve sütüm kesildiği için bebeğimi emziremedim. Emziremediğim için bebeğim hasta oldu ve 04.01.2022 tarihinde kaldırıldığı hastanede bebeğin yoğun bakımda tedavi görüyor" dedi.

HUKUKSAL HAKLARIMI SONUNA KADAR KULLANACAĞIM
YEDAŞ'tan bir yetkilinin yaşananlar sonrası kendisini bir kez daha telefonla arayarak, "İş akdi feshi için imza atmaya gelmediniz" dediğini kaydeden Gülsüm Ergün, şunları dile getirdi.
"Doğum iznindeyken işten çıkartılmam sonrası, bebeğimin de hastanede yoğun bakıma kaldırılması beni hem ruhsal olarak hem de bir anne olarak psikolojik olarak çok yıprattı. Ben bunları yaşarken 11 yıl çalıştığım YEDAŞ, iş akdi feshi için beni kuruma çağırdı. Durumumu anlatmama rağmen, tebligatı ev adresime yapacaklarını söylediler. İşten çıkartılma nedenimin asgari ücret artışından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 
Ben YEDAŞ'ta Tüketici Hizmetleri bölümünde çalışıyordum. Beni Çağrı Merkezi ihalesi bahanesi ile işten çıkarttılar. Kapanan Çağrı Merkezinde ki birimde üç kişiyi benim yıllardır tek başıma yürüttüğüm işin başına getirdiler. Doğum iznindeyken ve engelli olarak bana yapılan bu hukuk dışı işten çıkartma ile ilgili tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım"
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 6 Yorum

Hakkı Öztürk

03 Mart 2022 Perşembe 11:20

Yedaş, çevremdekilerden duyduğuma göre her yıl aralık-ocak ve mayıs-haziran dönemi zam yapmak yerine işçi çıkarıp yerine asgari ücretli alım yapıyormuş. Ve 2011 yılından itibaren ilk 5-6 yıl aynı genel müdür tarafından yönetilirken sonraki her yıl genel müdür değiştirilmiş. Ve bu işyeri nasıl olduysa "yılın en iyi işyerleri ödülleri"nden bir tanesini almış!

Özel sektör mağduru

11 Ocak 2022 Salı 14:12

Sgk ve çalışma bakanlığı bu firmaya iyi bir ceza kesmeli ve çalışana tazminat odenmeli işe iadesi yapılmalı bak bir firma daha böyle bir şeye cürret edebiliyor mu ama burası Türkiye burda böyle bir şey olmaz. Bizler özel sektör çalışanlari olarak çok zor durumdayız devlet bizden bir haber çok çalışıp az maaş alıp hayatlarımızı tüketiyoruz maalesef

Sami

10 Ocak 2022 Pazartesi 11:53

Polis,Asker ,Savcı,Hakim 2 saatliğine gözlerini kapatsalar sizce 2 saatte Samsun'dan kovalananlar kim olur.Elbet biri kendini feda edip yeter deyip bu işlere nokta koyacak

Serdar

10 Ocak 2022 Pazartesi 11:50

Elbet bşr gün bu yedaş ile samgazın alternatifi birgün çıkacak.Vallahi bu millet 10 kuruş fazla olacağını bilsin,hemen öbür tarafa geçer.Allah onları bildiği gibi yapsın.Yazıklar olsun.Çok şey yazmak istiyorum da .......... . .

Vatan DAŞ

10 Ocak 2022 Pazartesi 09:14

Bir komşum 2 aydır SIFIR gelen faturası için sayacı kontrol edin diye yedaşı aramış, sayaç bozuk değilse 33 küsür para alırız demişler...Sayaç bakım ücretinden sonra bunlara da alışın....Sokak kapatmalar, işten çıkarmalar vb.

Uğur

10 Ocak 2022 Pazartesi 07:16

Evet Samsun'daki avukat bürokrat en başta Sayın valimizi sahneye davet ediyoruz bakalım bu kardeşimize sahip çıkacakmısınız

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Necattin Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gazetecilerle bir araya geldi

Necattin Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gazetecilerle bir araya geldi