12 Ağustos 2022 Cuma

SAMSUNLULARIN BABA LAKABI İLE BİLDİĞİ MUZAFFER ÖNDER VEFATININ 15'İNCİ YILINDA ANILIYOR

Samsunluların Baba lakabı ile bildiği Muzaffer Önder vefatının 15'inci yılında anılıyor

Samsun'un 'Baba' lakaplı efsane belediye başkanı Muzaffer Önder vefatının 15'inci yılında anılıyor. Muzaffer Önder kimdir.. Samsunluların 'Baba' lakabı ile andığı Muzaffer Önder'in biyografisi

03 Kasım 2020 Salı 13:08 GÜNCEL

Samsunluların 'Baba' lakabı ile tanıdığı merhum belediye başkanı Muzaffer Önder, vefatının üzerinden geçen 15'inci yılda da unutulmadı.


CHP Samsun İl Başkanlığı merhum Muzaffer Önder'i anarken, Samsun'da sosyal medya kullanıcıları da Muzaffer Önder paylaşımları yaptı. 1993 yılında Samsun'un Bafra ilçesi Kolay beldesinde dünyaya gelen Muzaffer Önder, 5 haziran 1977 yılında yapılan seçimlerde CHP'den aday olarak milletvekili seçilmişti. 12 Eylül darbesinden sonra siyasete ara veren Muzaffer Önder, 1984 yılında dönemin Sosyal Demokrat Partisine geçerek belediye başkan adayı olmuş ancak seçimi kazanamamıştı.1989 yılında yeniden SHP'den belediye başkan adayı olan Muzaffer Önder bu seçimi kazanarak Samsun'un belediye başkanı seçilmişti. Samsun, Muzaffer Önder'in belediye başkanlığının ilk döneminde büyükşehir statüsü kazanırken Muzaffer Önder 1994 yılındaki seçimlere ise CHP'den girerek bir kez daha belediye başkanı seçildi. CHP Samsun tarihinde Muzaffer Önder ile ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı.

Muzaffer Önder 1999 yılı seçimlerinde ise başkanlık koltuğunu dönemin ANAP adayı olan Yusuf Ziya Yılmaz'a karşı seçimi kaybederek devretti.

Muzaffer Önder, 24 Şubat 2004'te CHP'den 5'inci kez Samsun belediye başkanlığına aday gösterildi. 28 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde bir kez daha Yusuf Ziya Yılmaz'a karşı kaybetti. Önder'in bu son girdiği seçim oldu.

Muzaffer Önder 1 Kasım 2005'te tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi'nde lenf kanserinden vefat etti. Muzaffer Önder'in cenazesi Samsun Büyük Camii'nde kılındıktan sonra, doğum yeri olan Bafra'nın Kolay beldesinde toprağa verildi. 

Belediye başkanlığı yaptığı dönemlerde Samsun halkı ile sıcak ve samimi ilişkiler kuran Muzaffer Önder, Samsun'da vefatının üzerinden 15 sene geçmiş olmasına rağmen unutulmadı ve halen 'Baba' lakabı ile anılıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da AK Partili gençlerden CHP'lilere Furkan Demir için anlamlı mesaj

Samsun'da AK Partili gençlerden CHP'lilere Furkan Demir için anlamlı mesaj